Jak złożyć wniosek o wpis do bazy e-CRUB?
REKLAMA
REKLAMA
- Co zrobić, żeby być w bazie e-CRUB?
- Jak i gdzie złożyć wniosek o wpis do e-CRUB?
- Jakie dokumenty do wniosku o wpis do e-CRUB?
- Ile będę czekać na decyzję?
- Dlaczego warto widnieć w bazie e-CRUB?
Co zrobić, żeby być w bazie e-CRUB?
REKLAMA
Wszyscy, którzy nabyli uprawnienia po 1 stycznia 1995 r. zostali automatycznie wpisani do nowej bazy. Obecność tych osób w bazie wynika z faktu, że pierwotny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane (CRUB) dotyczył wyłącznie osób, które nabyły uprawnienia po 1 stycznia 1995 r. A co z pozostałymi?
REKLAMA
Dotychczas osoby, które nabyły uprawnienia przed 1 stycznia 1995 r., nie były w ogóle widoczne w rejestrze. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo budowlane, z dniem 1 sierpnia br. otwiera im zupełnie nową perspektywę. O ile są członkami izb samorządu zawodowego mogą posiadać wpis do centralnego rejestru GINB. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo budowlane, z dniem 1 sierpnia br. umożliwia wszystkim bardziej wiekowym projektantom, inżynierom i innym branżystom z uprawnieniami, o ile są członkami izb samorządu zawodowego, wpis do centralnego rejestru e-CRUB.
Jak i gdzie złożyć wniosek o wpis do e-CRUB?
Osoba zainteresowana wpisem może wystąpić z wnioskiem do izby samorządu zawodowego, której jest członkiem, o przekazanie Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, za pomocą systemu e-CRUB, jej danych. Wniosek należy doręczyć osobiście, listownie bądź elektronicznie poprzez ePUAP do okręgowej komisji kwalifikacyjnej danej izby.
Jakie dokumenty do wniosku o wpis do e-CRUB?
REKLAMA
Do wniosku dołącza się oryginał uprawnień budowlanych albo ich odpis poświadczony za zgodność z oryginałem przez notariusza, przy czym nie ma obowiązku dołączania oryginału oraz odpisu uprawnień, jeżeli izba samorządu zawodowego już go posiada.
W samym wniosku należy wskazać: imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL - w przypadku osób posiadających obywatelstwo polskie, numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość - w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, dane identyfikujące uprawnienia budowlane.
Ile będę czekać na decyzję?
Okręgowa komisja kwalifikacyjna przeprowadza weryfikację danych i informacji zawartych we wniosku wraz z dołączonymi dokumentami w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Terminy określone są w przepisach. Istnieje jednak możliwość uproszczonego postępowania izby w przypadku, jeśli wnioskujemy tylko na podstawie tych uprawnień, które były podstawą wpisu. W takim przypadku nie trzeba również dołączać do wniosku uprawnień budowlanych i procedura powinna trwać krócej.
Dlaczego warto widnieć w bazie e-CRUB?
1 sierpnia br. organom administracji architektoniczno-budowlanej, nadzorowi budowlanemu została udostępniona wyszukiwarka z listą ok. 130 tys. uprawnionych. Wyszukiwarka umożliwia szybką weryfikację uprawnień projektantów oraz innych osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Osoby posiadające wpis do e-CRUB nie muszą więc od 1 sierpnia załączać kopii uprawnień i dokumentów potwierdzających przynależność do izb we wnioskach o pozwolenie na budowę oraz innych wnioskach i zgłoszeniach składanych w urzędach.
Od 1 sierpnia także obywatele mają dostęp do bazy poprzez wyszukiwarkę publiczną na stronie https://e-crub.gunb.gov.pl. Figurowanie w bazie e-CRUB jest więc pełnym potwierdzeniem wiarygodności przed inwestorem, a także dodatkową reklamą swojej działalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.