REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej
Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej
Dekoral

REKLAMA

REKLAMA

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że proces adaptacji strychu i nabycia powstałego w ten sposób lokalu mieszkalnego wymaga wiele wysiłku, zarówno w kwestiach typowo budowlanych oraz aranżacyjnych, jak i w kwestiach prawnych. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały właścicieli lokali w przedmiocie udzielenia zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem. Uchwała musi także obejmować zgodę na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu przebudowanego. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że sprzedaż części wspólnej budynku na rzecz inwestora spowoduje zmianę wysokości udziałów poszczególnych właścicieli w części wspólnej nieruchomości.

REKLAMA

Pomimo tak głębokiej ingerencji w prawo własności poszczególnych właścicieli, ustawa i orzecznictwo wskazują, że uchwały w tych przedmiotach wspólnota podejmuje zwykłą większością głosów. Istnieje jednak pewne ryzyko zaskarżenia przedmiotowych uchwał przez niezadowolonego właściciela – członka wspólnoty. Wówczas do oceny sądu pozostanie, czy uchwała nie jest sprzeczna z prawem.

REKLAMA

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej jako WłLokU), stanowi, że aby możliwe było wyodrębnienie lokalu i jego zbycie na rzecz inwestora, lokal musi spełniać przesłankę samodzielności. W praktyce określenie, czy dany lokal jest samodzielny, może być problematyczne. Art. 2 ust. 2 WłLokU stanowi: Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ten przepis stosuje się odpowiednio (czyli nie wprost) do lokali innych niż mieszkalne. Zaświadczenie o samodzielności wydaje starosta właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Powinno ono być przedstawione notariuszowi przy umowie sprzedaży lokalu.

Z uwagi na wymóg samodzielności sprzedawanego lokalu i jego nieprecyzyjność, wykształciła się praktyka zawierania umów przedwstępnych. Zgodnie z tą praktyką, po podjęciu niezbędnych uchwał przez wspólnotę, inwestor zawiera ze wspólnotą umowę przedwstępną, w której zobowiązuje się do adaptacji strychu w określony sposób, natomiast wspólnota zobowiązuje się przenieść własność powstałego w ten sposób lokalu na rzecz inwestora za cenę wskazaną w umowie przedwstępnej. Umowa może zawierać także inne postanowienia, np. wspomniane zobowiązanie inwestora do ocieplenia dachu. W umowie znajduje się także upoważnienie inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. W ten sposób umowa przyrzeczona – ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu – obejmuje już lokal spełniający warunki samodzielności. Jest już bowiem po adaptacji.

Inną możliwością jest sprzedaż strychu jako lokalu niemieszkalnego. Wymaga to oparcia się na swobodnej interpretacji samodzielności lokalu. Zacytowany artykuł stanowi, że przepis ten stosuje się odpowiednio do innych lokali niż mieszkalne. Odpowiednie stosowanie normy prawnej oznacza, że stosuje się ją albo wprost, albo w sposób zmodyfikowany, albo wcale, w zależności od okoliczności. Można zatem przyjąć, że jedynym wymogiem dla samodzielności lokalu niemieszkalnego byłoby wydzielenie go w obrębie budynku trwałymi ścianami i wykorzystywanie go w celu, do jakiego został przeznaczony. Możliwe jest więc, po powzięciu odpowiednich uchwał przez wspólnotę, zgłoszenie się do starosty o zaświadczenie o samodzielności lokalu niemieszkalnego. Wówczas możliwa byłaby sprzedaż lokalu jeszcze przed jego adaptacją i następnie dokonanie adaptacji już posiadanego lokalu niemieszkalnego. Finalnie inwestor dokonywałby formalności, będąc już w posiadaniu strychu jako lokalu niemieszkalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radca prawny
Emilia Łobińska-Szyc

 

Zobacz także: Strych 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA