REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej
Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej
Dekoral

REKLAMA

REKLAMA

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że proces adaptacji strychu i nabycia powstałego w ten sposób lokalu mieszkalnego wymaga wiele wysiłku, zarówno w kwestiach typowo budowlanych oraz aranżacyjnych, jak i w kwestiach prawnych. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały właścicieli lokali w przedmiocie udzielenia zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem. Uchwała musi także obejmować zgodę na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu przebudowanego. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że sprzedaż części wspólnej budynku na rzecz inwestora spowoduje zmianę wysokości udziałów poszczególnych właścicieli w części wspólnej nieruchomości.

REKLAMA

Pomimo tak głębokiej ingerencji w prawo własności poszczególnych właścicieli, ustawa i orzecznictwo wskazują, że uchwały w tych przedmiotach wspólnota podejmuje zwykłą większością głosów. Istnieje jednak pewne ryzyko zaskarżenia przedmiotowych uchwał przez niezadowolonego właściciela – członka wspólnoty. Wówczas do oceny sądu pozostanie, czy uchwała nie jest sprzeczna z prawem.

REKLAMA

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej jako WłLokU), stanowi, że aby możliwe było wyodrębnienie lokalu i jego zbycie na rzecz inwestora, lokal musi spełniać przesłankę samodzielności. W praktyce określenie, czy dany lokal jest samodzielny, może być problematyczne. Art. 2 ust. 2 WłLokU stanowi: Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ten przepis stosuje się odpowiednio (czyli nie wprost) do lokali innych niż mieszkalne. Zaświadczenie o samodzielności wydaje starosta właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Powinno ono być przedstawione notariuszowi przy umowie sprzedaży lokalu.

Z uwagi na wymóg samodzielności sprzedawanego lokalu i jego nieprecyzyjność, wykształciła się praktyka zawierania umów przedwstępnych. Zgodnie z tą praktyką, po podjęciu niezbędnych uchwał przez wspólnotę, inwestor zawiera ze wspólnotą umowę przedwstępną, w której zobowiązuje się do adaptacji strychu w określony sposób, natomiast wspólnota zobowiązuje się przenieść własność powstałego w ten sposób lokalu na rzecz inwestora za cenę wskazaną w umowie przedwstępnej. Umowa może zawierać także inne postanowienia, np. wspomniane zobowiązanie inwestora do ocieplenia dachu. W umowie znajduje się także upoważnienie inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. W ten sposób umowa przyrzeczona – ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu – obejmuje już lokal spełniający warunki samodzielności. Jest już bowiem po adaptacji.

Inną możliwością jest sprzedaż strychu jako lokalu niemieszkalnego. Wymaga to oparcia się na swobodnej interpretacji samodzielności lokalu. Zacytowany artykuł stanowi, że przepis ten stosuje się odpowiednio do innych lokali niż mieszkalne. Odpowiednie stosowanie normy prawnej oznacza, że stosuje się ją albo wprost, albo w sposób zmodyfikowany, albo wcale, w zależności od okoliczności. Można zatem przyjąć, że jedynym wymogiem dla samodzielności lokalu niemieszkalnego byłoby wydzielenie go w obrębie budynku trwałymi ścianami i wykorzystywanie go w celu, do jakiego został przeznaczony. Możliwe jest więc, po powzięciu odpowiednich uchwał przez wspólnotę, zgłoszenie się do starosty o zaświadczenie o samodzielności lokalu niemieszkalnego. Wówczas możliwa byłaby sprzedaż lokalu jeszcze przed jego adaptacją i następnie dokonanie adaptacji już posiadanego lokalu niemieszkalnego. Finalnie inwestor dokonywałby formalności, będąc już w posiadaniu strychu jako lokalu niemieszkalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radca prawny
Emilia Łobińska-Szyc

 

Zobacz także: Strych 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA