REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej
Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej
Dekoral

REKLAMA

REKLAMA

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że proces adaptacji strychu i nabycia powstałego w ten sposób lokalu mieszkalnego wymaga wiele wysiłku, zarówno w kwestiach typowo budowlanych oraz aranżacyjnych, jak i w kwestiach prawnych. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały właścicieli lokali w przedmiocie udzielenia zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem. Uchwała musi także obejmować zgodę na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu przebudowanego. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że sprzedaż części wspólnej budynku na rzecz inwestora spowoduje zmianę wysokości udziałów poszczególnych właścicieli w części wspólnej nieruchomości.

REKLAMA

Pomimo tak głębokiej ingerencji w prawo własności poszczególnych właścicieli, ustawa i orzecznictwo wskazują, że uchwały w tych przedmiotach wspólnota podejmuje zwykłą większością głosów. Istnieje jednak pewne ryzyko zaskarżenia przedmiotowych uchwał przez niezadowolonego właściciela – członka wspólnoty. Wówczas do oceny sądu pozostanie, czy uchwała nie jest sprzeczna z prawem.

REKLAMA

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej jako WłLokU), stanowi, że aby możliwe było wyodrębnienie lokalu i jego zbycie na rzecz inwestora, lokal musi spełniać przesłankę samodzielności. W praktyce określenie, czy dany lokal jest samodzielny, może być problematyczne. Art. 2 ust. 2 WłLokU stanowi: Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Ten przepis stosuje się odpowiednio (czyli nie wprost) do lokali innych niż mieszkalne. Zaświadczenie o samodzielności wydaje starosta właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Powinno ono być przedstawione notariuszowi przy umowie sprzedaży lokalu.

Z uwagi na wymóg samodzielności sprzedawanego lokalu i jego nieprecyzyjność, wykształciła się praktyka zawierania umów przedwstępnych. Zgodnie z tą praktyką, po podjęciu niezbędnych uchwał przez wspólnotę, inwestor zawiera ze wspólnotą umowę przedwstępną, w której zobowiązuje się do adaptacji strychu w określony sposób, natomiast wspólnota zobowiązuje się przenieść własność powstałego w ten sposób lokalu na rzecz inwestora za cenę wskazaną w umowie przedwstępnej. Umowa może zawierać także inne postanowienia, np. wspomniane zobowiązanie inwestora do ocieplenia dachu. W umowie znajduje się także upoważnienie inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. W ten sposób umowa przyrzeczona – ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu – obejmuje już lokal spełniający warunki samodzielności. Jest już bowiem po adaptacji.

Inną możliwością jest sprzedaż strychu jako lokalu niemieszkalnego. Wymaga to oparcia się na swobodnej interpretacji samodzielności lokalu. Zacytowany artykuł stanowi, że przepis ten stosuje się odpowiednio do innych lokali niż mieszkalne. Odpowiednie stosowanie normy prawnej oznacza, że stosuje się ją albo wprost, albo w sposób zmodyfikowany, albo wcale, w zależności od okoliczności. Można zatem przyjąć, że jedynym wymogiem dla samodzielności lokalu niemieszkalnego byłoby wydzielenie go w obrębie budynku trwałymi ścianami i wykorzystywanie go w celu, do jakiego został przeznaczony. Możliwe jest więc, po powzięciu odpowiednich uchwał przez wspólnotę, zgłoszenie się do starosty o zaświadczenie o samodzielności lokalu niemieszkalnego. Wówczas możliwa byłaby sprzedaż lokalu jeszcze przed jego adaptacją i następnie dokonanie adaptacji już posiadanego lokalu niemieszkalnego. Finalnie inwestor dokonywałby formalności, będąc już w posiadaniu strychu jako lokalu niemieszkalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radca prawny
Emilia Łobińska-Szyc

 

Zobacz także: Strych 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA