REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania – co obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

wynajem mieszkania ubezpieczenie
wynajem mieszkania ubezpieczenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem mieszkania. Rata kredytu hipotecznego w niektórych regionach kraju rata kredytu pochłania nawet 80 proc. średniej pensji netto. Jest to efekt stale przyspieszającej inflacji. Polacy coraz częściej decydują się na najem. W Warszawie rata kredytu jest aż o 1 504 zł wyższa niż koszt najmu i to przy maksymalnym (35 lat) okresie spłaty.

Wynajem mieszkania: umowa to podstawa

REKLAMA

Rzadkością w obecnych czasach jest wynajmowanie mieszkania na przysłowiową „kartę rowerową”, czyli bez umowy regulującej zasady najmu. Jasne warunki, to podstawa udanej współpracy. Głównymi elementami, które należy zawrzeć w umowie są nie tylko dane osobowe najemcy i wynajmującego, kwota czynszu oraz termin i sposób jego płatności, ale także wysokość kaucji oraz warunki jej zwrotu, okres obowiązywania umowy, a także protokół stanu mieszkania oraz urządzeń. Koniecznie trzeba ją zawrzeć w formie papierowej w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Zdaniem eksperta dobra umowa powinna przewidywać sposoby rozstrzygania potencjalnych problemów.

REKLAMA

„Nie zakładamy celowej nieuczciwości lokatorów i wynajmujących. Jednak mimo najlepszych starań, dochodzi czasem do nieporozumień, a nawet do konfliktów. Najczęstsze przyczyny sporów, to czynsz: niepłacony o czasie przez lokatora bądź podnoszony przez wynajmującego bez zachowania okresu wypowiedzenia. Drugim z kolei powodem jest odpowiedzialność za szkody wyrządzone w mieszkaniu” – wyjaśnia Przemysław Jasiński, właściciel Biura Nieruchomości Jasińscy w Ciechanowie.

Szkody i naprawy w wynajmowanym mieszkaniu - kogo obciążają ?

Zarówno ustawa o ochronie lokatorów z dn. 21 czerwca 2001, jak również przepisy kodeksu cywilnego mówią o jasnym podziale odpowiedzialności za szkody w mieszkaniu. To samo tyczy się remontów, ulepszeń oraz napraw czy wymiany wyposażenia.  Wynajmujący odpowiada m. in. za naprawę i wymianę wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody, a także stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, jak również tynków. Po stronie najemcy znajduje się naprawa i konserwacja wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą, a także wyposażenia i urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych. Spory najczęściej pojawiają się w sytuacjach niespodziewanych zniszczeń, których kosztów, żadna ze stron nie chce wziąć na siebie. Wynajmujący i najemca mogą jednak zabezpieczyć się za pomocą OC najemcy, OC właściciela mieszkania oraz ubezpieczeniem obejmującym także wandalizm.

OC najemcy, OC właściciela - jakie korzyści?

REKLAMA

Awaria pralki i zalane mieszkanie, pożar spowodowany pozostawieniem niezabezpieczonej świecy lub upadek przeciążonej półki? „OC najemcy jest ochroną w sytuacjach, w których straty są wynikiem jego działań. Nie płaci on za nieumyślne szkody w najmowanym mieszkaniu z własnej kieszeni. Polisa pokryje koszty, na jakie narażony został właściciel lokalu, jak również sumę należną sąsiadowi czy też administracji budynku”-  wyjaśnia mechanizm polisy Jolanta Dziadowiec, ekspertka Unilink.

OC właściciela mieszkania przydaje się wtedy, kiedy zniszczenia nie są winą lokatora. Chodzi tutaj zarówno o szkody wyrządzone innym podmiotom, jak i lokatorowi. „Przykładem może być zalanie, którego przyczyną jest pęknięcie rury w wewnętrznej instalacji, w wyniku którego uszkodzone zostało mienie lokatora. Musimy jednak wiedzieć, że właściciel nieruchomości odpowiada za instalację we wszystkich odcinkach poziomych i ponosi odpowiedzialność za ich stan techniczny oraz ewentualne awarie, natomiast za stan techniczny pionów odpowiada wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jak może wyglądać przykładowy rachunek za taką szkodę? Usługa hydraulika wraz z wymianą – 600 zł, zniszczony dywan – 1000 zł, robot odkurzający – 2000 zł. W przypadku posiadanej polisy OC, której średni koszt wynosi 350 zł rocznie, ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy, jak również wysokość strat w mieniu najemcy”- podsumowuje Jolanta Dziadowiec.

Istnieje jednak kilka wyłączeń, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Mowa tu o sytuacji, w której wynajęta nieruchomość służyła do innych celów niż te zawarte w umowie bądź lokator czy wynajmujący zaniedbali niezbędnych napraw czy konserwacji. Ubezpieczyciel nie odpowiada też za zniszczenia, które są wynikiem standardowego zużycia eksploatacyjnego.

Polisa wynajętego mieszkania - możliwy zakres

Najlepiej wybrać kompleksową ochronę, zabezpieczającą nieruchomość, czyli polisę od wszystkich ryzyk tzw. All Risk. Taka polisa to gwarancja ochrony na wypadek zdarzeń losowych, jak również kradzieży czy dewastacji. Gwarantuje rekompensatę w przypadku umyślnego zniszczenie lub uszkodzenie mienia przez osoby trzecie, a więc np. lokatorów.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obok standardowych polis mieszkaniowych ubezpieczenia dedykowane wynajmującym. Podstawową ochronę rozszerzyć możemy np. o ubezpieczenie utraty czynszu. Odszkodowanie otrzymamy w przypadku zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową, takiego jak np. zalanie mieszkania, które uniemożliwia lokatorowi jego użytkowanie, na czas przeprowadzenia koniecznego remontu. „Ubezpieczyciel zagwarantuje finansową rekompensatę dla właściciela nawet do 10 000 zł,  w sytuacji gdy najemca będzie zwolniony z zapłaty czynszu, a tym samym Ubezpieczony nie czerpie dochodów z wynajmu”.

W obecnych czasach dbając o relację wynajmującego i lokatora, warto zadbać o swoje interesy. Zarówno klarowna umowa jak również polisy ubezpieczeniowe to minimalne nakłady finansowe, które chronią przed nieporozumieniami, a także niespodziewanymi wydatkami. Dobór polisy dopasowanej do indywidualnego charakteru wynajmu nieruchomości i wybór odpowiedniego wariantu może okazać się trudny. Dlatego w najlepszym interesie zarówno wynajmującego lokum, jak i lokatora, będzie kontakt z zaufanym agentem ubezpieczeniowym, który pomoże w wyborze odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Iga
    2023-02-26 16:45:59
    Mnie w sprawie wynajmu pomogła notariusz Cejrowska z Tczewa. Sporządziła stosowną umowę i wszystkie strony były zadowolone.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

REKLAMA

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

REKLAMA

Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

Kiedy przycinać róże?

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

REKLAMA