REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki analizują wdrożenie bezpiecznego kredytu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy banki są chętne na bezpieczny kredyt?
Czy banki są chętne na bezpieczny kredyt?
Narodowe Archiwum Cyfrowe

REKLAMA

REKLAMA

Banki pytane przez PAP analizują wprowadzenie do swojej oferty "bezpiecznego kredytu". Podkreślają, że czekają na ostateczny kształt przepisów i szczegóły dotyczące warunków umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Część banków już teraz deklaruje, że produkt znajdzie się w ich ofercie.

Bezpieczny kredyt w senacie 

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa oraz konto mieszkaniowe z dodatkową premią mieszkaniową, w połowie marca została uchwalona przez Sejm i skierowana do Senatu. Ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu izby wyższej, rozpoczynającym się 10 maja. Przepisy, według założeń, mają wejść w życie 1 lipca br.

REKLAMA

PAP zapytał 10 banków, czy są zainteresowane wprowadzeniem do swojej oferty "bezpiecznego kredytu" oraz konta mieszkaniowego.

Banki wstępnie wyrażają chęć współpracy przy bezpiecznym kredycie 

REKLAMA

PKO BP zadeklarował, że będzie uczestniczył w projekcie dotyczącym kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Spółka zastrzegła, że czeka na ostateczny kształt ustawy, która będzie określała szczegółowe warunki skorzystania przez klientów banków z tego rozwiązania oraz projekt umowy o współpracy z BGK.

Pekao SA przekazało, że zamierza przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie i "jako jeden z pierwszych udzielać kredytu na 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania". "Planujemy wdrożyć do swojej oferty +Kredyt bezpieczny 2 proc.+ i Konto Mieszkaniowe w lipcu br. Obecnie pracujemy nad szczegółami docelowej oferty, którą przedstawimy z odpowiednim wyprzedzeniem przed datą rozpoczęcia sprzedaży produktów" - podał Bank Pekao.

Santander przypomniał, że udzielał kredytów w ramach programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych; udziela również Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych (tzw. kredyt bez wkładu własnego). "Tym razem również zamierzamy przystąpić do programu i udzielać kredytów w ramach +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+. Jeśli chodzi o konto mieszkaniowe, to decyzję o ewentualnym oferowaniu konta mieszkaniowego podejmiemy w oparciu o wyniki analizy regulacyjnej i biznesowej w najbliższych tygodniach" - podał bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alior Bank odpowiedział PAP, że aktualnie pracuje nad ofertą. "Termin wdrożenia będzie uzależniony w części od daty wejścia ustawy i zawarcia umów o współpracy z BGK" - podkreślił.

Bank Ochrony Środowiska poinformował, że planuje wdrożenie do oferty "bezpiecznego kredytu". Dodał, że na razie nie jest w stanie podać szczegółów, co do daty i warunków.

REKLAMA

Bank Polskiej Spółdzielczości oświadczył, że przygotowuje się do wdrożenia oferty "Bezpieczny kredyt 2 proc." oraz konta mieszkaniowego. Przekazał, że aktywnie uczestniczy w pracach grupy roboczej przy Związku Banków Polskich z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz strony rządowej.

mBank zaznaczył, że śledzi prace związane z ustawą. "Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+, ale w tej chwili jest za wcześnie na ostateczne decyzje, ponieważ nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ani warunków umowy między bankami a BGK" - oznajmił bank.

Banki analizują możliwości 

ING Bank Śląski przekazał, że analizuje założenia rządowego programu. "Na tej podstawie w przyszłości będziemy podejmować decyzje" - zapowiedział.

BNP Paribas poinformował, że przygląda się obu produktom: "bezpiecznemu kredytowi" i kontu mieszkaniowemu. "Na tym etapie ciężko przewidzieć, jaki finalnie produkty będą miały kształt; najbliższe tygodnie pokażą" - stwierdził bank w odpowiedzi na pytanie PAP.

Bank Millenium przekazał, że jest w trakcie analizy tej kwestii. Podobnie odpowiedział Credit Agricole, podkreślając, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu przepisów.

Kto udzieli bezpiecznego kredytu? 

"Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do 30 listopada BGK ma opracować i udostępnić bankom kredytującym elektroniczny system ewidencji dopłat, służący monitorowaniu wydatków związanych z dopłatami do rat "bezpiecznego kredytu".

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA