REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej – jak to zrobić?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektowanymi przepisami banki mają zwracać kredytobiorcom koszt ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki. Mimo to pisma ponaglające sąd w sprawie wpisów hipotek mogą być nadal pomocne.

Przyspieszenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej

Krajowe media niedawno poinformowały, że banki będą musiały zwracać konsumentom wyższe koszty kredytu mieszkaniowego, które były naliczane w oczekiwaniu na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Rzeczywiście, takie rozwiązanie przewiduje ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego (…). Przyjęcie tego aktu prawnego stanowi jednak dość prowizoryczne rozwiązanie, gdyż nie usuwa zasadniczego problemu, jakim jest długi czas trwania postępowań wieczystoksięgowych w niektórych sądach. Można przypuszczać, że nawet po wejściu w życie ustawy z 22 lipca 2022 r. duża grupa kredytobiorców będzie chciała zmotywować sąd do szybszego dokonania wpisu hipoteki. Tym bardziej, że nowe przepisy mają dotyczyć jedynie umów kredytowych zawartych po ich wejściu w życie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, jak można przypomnieć sądowi o wpisie hipoteki. Przy okazji warto przedstawić ciekawe informacje na temat czasu trwania postępowań wieczystoksięgowych.

REKLAMA

Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu do hipoteki?

Pewnym utrudnieniem dla kredytobiorców jest brak jednolitego wzoru wniosku w sprawie o przyspieszenie wpisu hipoteki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam ten wniosek ma podstawę prawną. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2019 poz. 1141). Wspomniane rozporządzenie w paragrafie 79 i ustępie 3 informuje o możliwości rozpatrzenia sprawy poza domyślną kolejnością związaną z datą jej wpływu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przewodniczący wydziału sądu może zarządzić rozpatrzenie danej sprawy poza terminem. Taka zasada dotyczy również sądów wieczystoksięgowych.

Pismo do sądu dotyczące przyspieszenia wpisu hipoteki ma dostarczyć argumentów, które sprawią, że przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego przychyli się do wniosku o wcześniejsze wpisanie hipoteki. Mimo wcześniejszych sformułowań mówiących o ponaglaniu sądu, trzeba unikać roszczeniowego tonu. Warto natomiast uzasadnić swój wniosek - na przykład wysokim oprocentowaniem kredytu do czasu wpisania hipoteki. Wyższy koszt kredytu jest szczególnie dotkliwy obecnie - w czasach niewidzianego już od dawna poziomu stóp procentowych NBP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz odpowiedniej argumentacji, opisywany wniosek do sądu wieczystoksięgowego powinien zawierać standardowe elementy takie jak:

 • oznaczenie wnioskodawcy i adresata (tj. przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego)
 • miejsce i data sporządzenia wniosku
 • cel złożenia dokumentu
 • podpis wnioskodawcy

Osoby powołujące się na swoją trudną sytuację finansową mogą dołączyć stosowne dokumenty. Szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy rosną, jeżeli położenie kredytobiorcy faktycznie jest wyjątkowe - na przykład dlatego, że niedawno stracił on pracę.  

Ile trwa wpis do księgi wieczystej w 2022?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają również uwagę, że nie w każdym przypadku składanie do sądu wniosku o przyspieszenie wpisu hipoteki będzie tak samo uzasadnione. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo źle, jak na przykład w Warszawie, gdzie jeszcze niedawno na wpis hipoteki trzeba było czekać nawet dwanaście miesięcy.

Ciekawym źródłem wiedzy o realiach panujących w sądach wieczystoksięgowych mogą być informacje publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten resort regularnie podaje dane na temat czasu trwania postępowań sądowych (również dotyczących wpisów w księgach wieczystych). Zgodnie z informacjami Ministerstwa Sprawiedliwości, czas trwania postępowania wieczystoksięgowego w I kw. 2022 r. wyglądał następująco:

 • do 15 dni - 19% spraw
 • od 15 dni do 1 miesiąca - 10% spraw
 • od 1 miesiąca do 2 miesięcy - 16% spraw
 • od 2 miesięcy do 3 miesięcy - 14% spraw
 • od 3 miesięcy do 6 miesięcy - 20% spraw
 • od 6 miesięcy do 12 miesięcy - 14% spraw
 • powyżej 12 miesięcy - 8% spraw

Wyniki obliczeń wykonanych przez resort sprawiedliwości wskazują, że na początku 2022 r. średni czas trwania postępowania wieczystoksięgowego wynosił około 3,8 miesiąca. Nie jest to szczególnie dobry wynik - zwłaszcza jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę spory odsetek spraw trwających ponad pół roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA