REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej – jak to zrobić?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektowanymi przepisami banki mają zwracać kredytobiorcom koszt ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki. Mimo to pisma ponaglające sąd w sprawie wpisów hipotek mogą być nadal pomocne.

Przyspieszenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej

Krajowe media niedawno poinformowały, że banki będą musiały zwracać konsumentom wyższe koszty kredytu mieszkaniowego, które były naliczane w oczekiwaniu na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Rzeczywiście, takie rozwiązanie przewiduje ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego (…). Przyjęcie tego aktu prawnego stanowi jednak dość prowizoryczne rozwiązanie, gdyż nie usuwa zasadniczego problemu, jakim jest długi czas trwania postępowań wieczystoksięgowych w niektórych sądach. Można przypuszczać, że nawet po wejściu w życie ustawy z 22 lipca 2022 r. duża grupa kredytobiorców będzie chciała zmotywować sąd do szybszego dokonania wpisu hipoteki. Tym bardziej, że nowe przepisy mają dotyczyć jedynie umów kredytowych zawartych po ich wejściu w życie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, jak można przypomnieć sądowi o wpisie hipoteki. Przy okazji warto przedstawić ciekawe informacje na temat czasu trwania postępowań wieczystoksięgowych.

REKLAMA

Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu do hipoteki?

Pewnym utrudnieniem dla kredytobiorców jest brak jednolitego wzoru wniosku w sprawie o przyspieszenie wpisu hipoteki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam ten wniosek ma podstawę prawną. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2019 poz. 1141). Wspomniane rozporządzenie w paragrafie 79 i ustępie 3 informuje o możliwości rozpatrzenia sprawy poza domyślną kolejnością związaną z datą jej wpływu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przewodniczący wydziału sądu może zarządzić rozpatrzenie danej sprawy poza terminem. Taka zasada dotyczy również sądów wieczystoksięgowych.

Pismo do sądu dotyczące przyspieszenia wpisu hipoteki ma dostarczyć argumentów, które sprawią, że przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego przychyli się do wniosku o wcześniejsze wpisanie hipoteki. Mimo wcześniejszych sformułowań mówiących o ponaglaniu sądu, trzeba unikać roszczeniowego tonu. Warto natomiast uzasadnić swój wniosek - na przykład wysokim oprocentowaniem kredytu do czasu wpisania hipoteki. Wyższy koszt kredytu jest szczególnie dotkliwy obecnie - w czasach niewidzianego już od dawna poziomu stóp procentowych NBP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz odpowiedniej argumentacji, opisywany wniosek do sądu wieczystoksięgowego powinien zawierać standardowe elementy takie jak:

  • oznaczenie wnioskodawcy i adresata (tj. przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego)
  • miejsce i data sporządzenia wniosku
  • cel złożenia dokumentu
  • podpis wnioskodawcy

Osoby powołujące się na swoją trudną sytuację finansową mogą dołączyć stosowne dokumenty. Szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy rosną, jeżeli położenie kredytobiorcy faktycznie jest wyjątkowe - na przykład dlatego, że niedawno stracił on pracę.  

Ile trwa wpis do księgi wieczystej w 2022?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają również uwagę, że nie w każdym przypadku składanie do sądu wniosku o przyspieszenie wpisu hipoteki będzie tak samo uzasadnione. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo źle, jak na przykład w Warszawie, gdzie jeszcze niedawno na wpis hipoteki trzeba było czekać nawet dwanaście miesięcy.

Ciekawym źródłem wiedzy o realiach panujących w sądach wieczystoksięgowych mogą być informacje publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten resort regularnie podaje dane na temat czasu trwania postępowań sądowych (również dotyczących wpisów w księgach wieczystych). Zgodnie z informacjami Ministerstwa Sprawiedliwości, czas trwania postępowania wieczystoksięgowego w I kw. 2022 r. wyglądał następująco:

  • do 15 dni - 19% spraw
  • od 15 dni do 1 miesiąca - 10% spraw
  • od 1 miesiąca do 2 miesięcy - 16% spraw
  • od 2 miesięcy do 3 miesięcy - 14% spraw
  • od 3 miesięcy do 6 miesięcy - 20% spraw
  • od 6 miesięcy do 12 miesięcy - 14% spraw
  • powyżej 12 miesięcy - 8% spraw

Wyniki obliczeń wykonanych przez resort sprawiedliwości wskazują, że na początku 2022 r. średni czas trwania postępowania wieczystoksięgowego wynosił około 3,8 miesiąca. Nie jest to szczególnie dobry wynik - zwłaszcza jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę spory odsetek spraw trwających ponad pół roku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA