REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej – jak to zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektowanymi przepisami banki mają zwracać kredytobiorcom koszt ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki. Mimo to pisma ponaglające sąd w sprawie wpisów hipotek mogą być nadal pomocne.

Przyspieszenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej

Krajowe media niedawno poinformowały, że banki będą musiały zwracać konsumentom wyższe koszty kredytu mieszkaniowego, które były naliczane w oczekiwaniu na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Rzeczywiście, takie rozwiązanie przewiduje ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego (…). Przyjęcie tego aktu prawnego stanowi jednak dość prowizoryczne rozwiązanie, gdyż nie usuwa zasadniczego problemu, jakim jest długi czas trwania postępowań wieczystoksięgowych w niektórych sądach. Można przypuszczać, że nawet po wejściu w życie ustawy z 22 lipca 2022 r. duża grupa kredytobiorców będzie chciała zmotywować sąd do szybszego dokonania wpisu hipoteki. Tym bardziej, że nowe przepisy mają dotyczyć jedynie umów kredytowych zawartych po ich wejściu w życie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, jak można przypomnieć sądowi o wpisie hipoteki. Przy okazji warto przedstawić ciekawe informacje na temat czasu trwania postępowań wieczystoksięgowych.

REKLAMA

Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu do hipoteki?

Pewnym utrudnieniem dla kredytobiorców jest brak jednolitego wzoru wniosku w sprawie o przyspieszenie wpisu hipoteki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam ten wniosek ma podstawę prawną. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2019 poz. 1141). Wspomniane rozporządzenie w paragrafie 79 i ustępie 3 informuje o możliwości rozpatrzenia sprawy poza domyślną kolejnością związaną z datą jej wpływu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przewodniczący wydziału sądu może zarządzić rozpatrzenie danej sprawy poza terminem. Taka zasada dotyczy również sądów wieczystoksięgowych.

Pismo do sądu dotyczące przyspieszenia wpisu hipoteki ma dostarczyć argumentów, które sprawią, że przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego przychyli się do wniosku o wcześniejsze wpisanie hipoteki. Mimo wcześniejszych sformułowań mówiących o ponaglaniu sądu, trzeba unikać roszczeniowego tonu. Warto natomiast uzasadnić swój wniosek - na przykład wysokim oprocentowaniem kredytu do czasu wpisania hipoteki. Wyższy koszt kredytu jest szczególnie dotkliwy obecnie - w czasach niewidzianego już od dawna poziomu stóp procentowych NBP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz odpowiedniej argumentacji, opisywany wniosek do sądu wieczystoksięgowego powinien zawierać standardowe elementy takie jak:

  • oznaczenie wnioskodawcy i adresata (tj. przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego)
  • miejsce i data sporządzenia wniosku
  • cel złożenia dokumentu
  • podpis wnioskodawcy

Osoby powołujące się na swoją trudną sytuację finansową mogą dołączyć stosowne dokumenty. Szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy rosną, jeżeli położenie kredytobiorcy faktycznie jest wyjątkowe - na przykład dlatego, że niedawno stracił on pracę.  

Ile trwa wpis do księgi wieczystej w 2022?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają również uwagę, że nie w każdym przypadku składanie do sądu wniosku o przyspieszenie wpisu hipoteki będzie tak samo uzasadnione. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo źle, jak na przykład w Warszawie, gdzie jeszcze niedawno na wpis hipoteki trzeba było czekać nawet dwanaście miesięcy.

Ciekawym źródłem wiedzy o realiach panujących w sądach wieczystoksięgowych mogą być informacje publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten resort regularnie podaje dane na temat czasu trwania postępowań sądowych (również dotyczących wpisów w księgach wieczystych). Zgodnie z informacjami Ministerstwa Sprawiedliwości, czas trwania postępowania wieczystoksięgowego w I kw. 2022 r. wyglądał następująco:

  • do 15 dni - 19% spraw
  • od 15 dni do 1 miesiąca - 10% spraw
  • od 1 miesiąca do 2 miesięcy - 16% spraw
  • od 2 miesięcy do 3 miesięcy - 14% spraw
  • od 3 miesięcy do 6 miesięcy - 20% spraw
  • od 6 miesięcy do 12 miesięcy - 14% spraw
  • powyżej 12 miesięcy - 8% spraw

Wyniki obliczeń wykonanych przez resort sprawiedliwości wskazują, że na początku 2022 r. średni czas trwania postępowania wieczystoksięgowego wynosił około 3,8 miesiąca. Nie jest to szczególnie dobry wynik - zwłaszcza jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę spory odsetek spraw trwających ponad pół roku.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA