REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej – jak to zrobić?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektowanymi przepisami banki mają zwracać kredytobiorcom koszt ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki. Mimo to pisma ponaglające sąd w sprawie wpisów hipotek mogą być nadal pomocne.

Przyspieszenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej

Krajowe media niedawno poinformowały, że banki będą musiały zwracać konsumentom wyższe koszty kredytu mieszkaniowego, które były naliczane w oczekiwaniu na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Rzeczywiście, takie rozwiązanie przewiduje ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego (…). Przyjęcie tego aktu prawnego stanowi jednak dość prowizoryczne rozwiązanie, gdyż nie usuwa zasadniczego problemu, jakim jest długi czas trwania postępowań wieczystoksięgowych w niektórych sądach. Można przypuszczać, że nawet po wejściu w życie ustawy z 22 lipca 2022 r. duża grupa kredytobiorców będzie chciała zmotywować sąd do szybszego dokonania wpisu hipoteki. Tym bardziej, że nowe przepisy mają dotyczyć jedynie umów kredytowych zawartych po ich wejściu w życie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, jak można przypomnieć sądowi o wpisie hipoteki. Przy okazji warto przedstawić ciekawe informacje na temat czasu trwania postępowań wieczystoksięgowych.

REKLAMA

Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu do hipoteki?

Pewnym utrudnieniem dla kredytobiorców jest brak jednolitego wzoru wniosku w sprawie o przyspieszenie wpisu hipoteki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam ten wniosek ma podstawę prawną. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2019 poz. 1141). Wspomniane rozporządzenie w paragrafie 79 i ustępie 3 informuje o możliwości rozpatrzenia sprawy poza domyślną kolejnością związaną z datą jej wpływu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przewodniczący wydziału sądu może zarządzić rozpatrzenie danej sprawy poza terminem. Taka zasada dotyczy również sądów wieczystoksięgowych.

Pismo do sądu dotyczące przyspieszenia wpisu hipoteki ma dostarczyć argumentów, które sprawią, że przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego przychyli się do wniosku o wcześniejsze wpisanie hipoteki. Mimo wcześniejszych sformułowań mówiących o ponaglaniu sądu, trzeba unikać roszczeniowego tonu. Warto natomiast uzasadnić swój wniosek - na przykład wysokim oprocentowaniem kredytu do czasu wpisania hipoteki. Wyższy koszt kredytu jest szczególnie dotkliwy obecnie - w czasach niewidzianego już od dawna poziomu stóp procentowych NBP.

Oprócz odpowiedniej argumentacji, opisywany wniosek do sądu wieczystoksięgowego powinien zawierać standardowe elementy takie jak:

 • oznaczenie wnioskodawcy i adresata (tj. przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego)
 • miejsce i data sporządzenia wniosku
 • cel złożenia dokumentu
 • podpis wnioskodawcy

Osoby powołujące się na swoją trudną sytuację finansową mogą dołączyć stosowne dokumenty. Szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy rosną, jeżeli położenie kredytobiorcy faktycznie jest wyjątkowe - na przykład dlatego, że niedawno stracił on pracę.  

Ile trwa wpis do księgi wieczystej w 2022?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają również uwagę, że nie w każdym przypadku składanie do sądu wniosku o przyspieszenie wpisu hipoteki będzie tak samo uzasadnione. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo źle, jak na przykład w Warszawie, gdzie jeszcze niedawno na wpis hipoteki trzeba było czekać nawet dwanaście miesięcy.

Ciekawym źródłem wiedzy o realiach panujących w sądach wieczystoksięgowych mogą być informacje publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten resort regularnie podaje dane na temat czasu trwania postępowań sądowych (również dotyczących wpisów w księgach wieczystych). Zgodnie z informacjami Ministerstwa Sprawiedliwości, czas trwania postępowania wieczystoksięgowego w I kw. 2022 r. wyglądał następująco:

 • do 15 dni - 19% spraw
 • od 15 dni do 1 miesiąca - 10% spraw
 • od 1 miesiąca do 2 miesięcy - 16% spraw
 • od 2 miesięcy do 3 miesięcy - 14% spraw
 • od 3 miesięcy do 6 miesięcy - 20% spraw
 • od 6 miesięcy do 12 miesięcy - 14% spraw
 • powyżej 12 miesięcy - 8% spraw

Wyniki obliczeń wykonanych przez resort sprawiedliwości wskazują, że na początku 2022 r. średni czas trwania postępowania wieczystoksięgowego wynosił około 3,8 miesiąca. Nie jest to szczególnie dobry wynik - zwłaszcza jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę spory odsetek spraw trwających ponad pół roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA