REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej – jak to zrobić?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektowanymi przepisami banki mają zwracać kredytobiorcom koszt ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki. Mimo to pisma ponaglające sąd w sprawie wpisów hipotek mogą być nadal pomocne.

Przyspieszenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej

Krajowe media niedawno poinformowały, że banki będą musiały zwracać konsumentom wyższe koszty kredytu mieszkaniowego, które były naliczane w oczekiwaniu na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Rzeczywiście, takie rozwiązanie przewiduje ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego (…). Przyjęcie tego aktu prawnego stanowi jednak dość prowizoryczne rozwiązanie, gdyż nie usuwa zasadniczego problemu, jakim jest długi czas trwania postępowań wieczystoksięgowych w niektórych sądach. Można przypuszczać, że nawet po wejściu w życie ustawy z 22 lipca 2022 r. duża grupa kredytobiorców będzie chciała zmotywować sąd do szybszego dokonania wpisu hipoteki. Tym bardziej, że nowe przepisy mają dotyczyć jedynie umów kredytowych zawartych po ich wejściu w życie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, jak można przypomnieć sądowi o wpisie hipoteki. Przy okazji warto przedstawić ciekawe informacje na temat czasu trwania postępowań wieczystoksięgowych.

REKLAMA

Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu do hipoteki?

Pewnym utrudnieniem dla kredytobiorców jest brak jednolitego wzoru wniosku w sprawie o przyspieszenie wpisu hipoteki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam ten wniosek ma podstawę prawną. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2019 poz. 1141). Wspomniane rozporządzenie w paragrafie 79 i ustępie 3 informuje o możliwości rozpatrzenia sprawy poza domyślną kolejnością związaną z datą jej wpływu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przewodniczący wydziału sądu może zarządzić rozpatrzenie danej sprawy poza terminem. Taka zasada dotyczy również sądów wieczystoksięgowych.

Pismo do sądu dotyczące przyspieszenia wpisu hipoteki ma dostarczyć argumentów, które sprawią, że przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego przychyli się do wniosku o wcześniejsze wpisanie hipoteki. Mimo wcześniejszych sformułowań mówiących o ponaglaniu sądu, trzeba unikać roszczeniowego tonu. Warto natomiast uzasadnić swój wniosek - na przykład wysokim oprocentowaniem kredytu do czasu wpisania hipoteki. Wyższy koszt kredytu jest szczególnie dotkliwy obecnie - w czasach niewidzianego już od dawna poziomu stóp procentowych NBP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz odpowiedniej argumentacji, opisywany wniosek do sądu wieczystoksięgowego powinien zawierać standardowe elementy takie jak:

  • oznaczenie wnioskodawcy i adresata (tj. przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego)
  • miejsce i data sporządzenia wniosku
  • cel złożenia dokumentu
  • podpis wnioskodawcy

Osoby powołujące się na swoją trudną sytuację finansową mogą dołączyć stosowne dokumenty. Szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy rosną, jeżeli położenie kredytobiorcy faktycznie jest wyjątkowe - na przykład dlatego, że niedawno stracił on pracę.  

Ile trwa wpis do księgi wieczystej w 2022?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają również uwagę, że nie w każdym przypadku składanie do sądu wniosku o przyspieszenie wpisu hipoteki będzie tak samo uzasadnione. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo źle, jak na przykład w Warszawie, gdzie jeszcze niedawno na wpis hipoteki trzeba było czekać nawet dwanaście miesięcy.

Ciekawym źródłem wiedzy o realiach panujących w sądach wieczystoksięgowych mogą być informacje publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten resort regularnie podaje dane na temat czasu trwania postępowań sądowych (również dotyczących wpisów w księgach wieczystych). Zgodnie z informacjami Ministerstwa Sprawiedliwości, czas trwania postępowania wieczystoksięgowego w I kw. 2022 r. wyglądał następująco:

  • do 15 dni - 19% spraw
  • od 15 dni do 1 miesiąca - 10% spraw
  • od 1 miesiąca do 2 miesięcy - 16% spraw
  • od 2 miesięcy do 3 miesięcy - 14% spraw
  • od 3 miesięcy do 6 miesięcy - 20% spraw
  • od 6 miesięcy do 12 miesięcy - 14% spraw
  • powyżej 12 miesięcy - 8% spraw

Wyniki obliczeń wykonanych przez resort sprawiedliwości wskazują, że na początku 2022 r. średni czas trwania postępowania wieczystoksięgowego wynosił około 3,8 miesiąca. Nie jest to szczególnie dobry wynik - zwłaszcza jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę spory odsetek spraw trwających ponad pół roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA