REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Bezpieczny Kredyt 2% na zakup mieszkania - warunki
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w którym został zawarty m.in. projekt dopłat do kredytu hipotecznego, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Jakie są jego założenia? Kto będzie mógł skorzystać? I kiedy wejdzie w życie?
rozwiń >

Bezpieczny Kredyt 2% - założenia 

Bezpieczny Kredyt 2%, bo tak oficjalnie nazywa się ten program, to jeden z elementów nowej polityki dopłat do kredytu mieszkaniowego, która ma ruszyć jeszcze w 2023 roku. Pozostałe to Konto Mieszkaniowe, czyli rodzaj książeczki mieszkaniowej oraz dodatkowe dopłaty do oprocentowania kredytu udzielonego w programie SBC, tj. społecznego budownictwa czynszowego. 

REKLAMA

Rozwiązania te mają pomóc osobom bez własnego lokum w jego zakupie. Trzeba będzie jednak spełnić szereg warunków, aby móc skorzystać z tej inicjatywy. 

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki 

REKLAMA

Rządowe dopłaty do kredytu hipotecznego, czyli Bezpieczny Kredyt 2% jest dedykowany Polakom, dla których zakup mieszkania  czy też budowa domu są poza zasięgiem, ze względu na sytuację rynkową. Wysokie stopy procentowe wywindowały zdolność kredytową i stała się ona opcją dla osób raczej dość majętnych. Do tego zalecenia KNF nakazują bankom zakładać bufor na wzrost stopy procentowej. Wysoki wzrost cen nieruchomości w Polsce również nie sprzyja w nabyciu własnego kąta. Dopłaty do kredytu mają zniwelować tą przeszkodę. Jak?

Podstawowym założeniem programu jest 120 rządowych dopłat do zaciągniętego kredytu hipotecznego. Pomoc finansowa ma pokrywać różnicę pomiędzy średnią rynkową stopą procentową, pomniejszoną o marżę, a gwarantowanym oprocentowaniem 2%. 

Ile wyniesie dopłata do Gwarantowanego Kredytu 2%?

Dopłata do miesięcznej raty wyliczana jest na podstawie średniego oprocentowania kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą z poprzedniego kwartału pomnożonego przez wskaźnik 0,9. Zakłada się przy tym, że pozostałe 0,1 to obszar marży, czyli swobodnej konkurencji pomiędzy kredytodawcami. Od tego wskaźnika odejmuje się 2 i w ten sposób powstaje stawka wyliczana na potrzeby dopłaty do „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marża banku ma być ograniczona przepisami prawa, dzięki którym nie będzie ona mogła być wyższa od marży i prowizji innych kredytów proponowanych przez dany bank. 

Dlaczego 120 rat? Bo dofinansowanie będzie udzielane do 120 kolejnych rat kredytu przez 10 lat. Przy czym kredyt będzie miał stałą stopę procentową na 5 lat i będzie spłacany w ratach kapitałowo-odsetkowych. Po 5 latach oprocentowanie będzie naliczane ponownie. 

Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie można przeznaczyć na:

  1. Nabycie mieszkania własnościowego na rynku wtórnym bądź pierwotnym.
  2. Zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. 
  3. Nabycie nieruchomości gruntowej lub budowę domu.

Wysokość rat po 10 latach spłaty Bezpiecznego Kredytu 2%

Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli rata kredytu będzie zbyt wysoka po zakończeniu dofinansowania od rządu, będzie można wydłużyć okres kredytowania o maksymalnie 5 lat, tym samym zmniejszając wysokość miesięcznego zobowiązania wobec banku.

Z programu będzie można skorzystać do 2027 roku. 

Dopłaty do kredytu hipotecznego – ograniczenia

REKLAMA

Czerwone światło otrzymały osoby po 45. roku życia oraz te, które już posiadają jakąś nieruchomość. Może to być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mieszkanie własnościowe, czy dom jednorodzinny. W przypadku pary czy małżeństwa wystarczy, aby jedna osoba nie była objęta niniejszymi ograniczeniami – wówczas będą mogli skorzystać z tego programu. Jednak żadne z nich nie może posiadać innego kredytu hipotecznego. 

Kolejna bariera dotyczy maksymalnej wysokości zadłużenia w banku. Teoretycznie w programie nie przewidziano stawki za 1 m2 nabywanej nieruchomości, jednak wprowadzono maksymalną kwotę kredytu mieszkaniowego i wkładu własnego. 

I tak maksymalna kwota kredytu w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% w projekcie ustawy wynosi:

- 500 tys. dla singla,

- 600 tys. dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem.  

Korzystając z tego programu będzie można wpłacić wkład własny do maksymalnej wysokości 200 tys. co zwiększa ograniczenie cenowe nieruchomości do odpowiednio 700 tys. zł i 800 tys. zł. W przypadku budowy domu wkładem własnym może być działka. Wówczas łączna wartość działki i kredytu nie może przekroczyć 1 mln zł. 

Dziedziczenie nieruchomości a dopłata do kredytu w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% 

Projektodawcy uwzględnili odstępstwo od zakazu posiadania nieruchomości na własność. Dotyczy ono dziedziczenia. Z programu będzie mogła skorzystać osoba, która odziedziczyła udział w nieruchomości mieszkaniowej lub gruntowej nie większy niż 50%. Przy czym kredyt ten nie może być przeznaczony na zakup pozostałych udziałów w odziedziczonym mieszkaniu bądź domu. Nie może w niej również zamieszkiwać przez co najmniej ostatnie 12 miesięcy.

Etap prac legislacyjnych

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy wprowadzającym go we wtorek 14 marca 2023.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które pracuje nad tym projektem, skierowało go do konsultacji, które potrwają 30 dni. Ustawa ma zostać uchwalona jeszcze w kwietniu 2023. Natomiast jej wejście w życie jest zakładane na lipiec 2023. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA