Skorzystaj z dopłaty do kredytu przy zakupie mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
O kredyt preferencyjny na zakup lokalu mieszkalnego lub budowę i zakup domu jednorodzinnego, w świetle ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, mogą ubiegać się:
- małżonkowie
- osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko, albo dziecko na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny, bez względu na jego wiek, jak również dziecko uczące się lub studiujące, jednak do ukończenia przez nie 25 roku życia.
REKLAMA
Jakie korzyści zapewnia kredyt preferencyjny
Kredyt preferencyjny polega na tym, że państwo opłaca 50% odsetek naliczonych od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu. Warto jednak pamiętać, że dopłaty stosuje się jedynie przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Kredytów preferencyjnych udzielają tylko ustawowo upoważnione do udzielania kredytów banki, które zawarły w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Dopłaty przysługują tylko rodzinom, które w momencie zaciągnięcia kredytu preferencyjnego nie mają własnego domu lub mieszkania.
O kredyt preferencyjny oraz państwowe dopłaty może ubiegać się osoba, która w dniu zawarcia umowy:
- nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego
- nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny
- nie posiada spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego
- nie jest najemcą lokalu mieszkalnego
Zobacz: Nieruchomości
Kredytobiorca, który jest najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może zaciągnąć kredyt preferencyjny, jeżeli w dniu zawarcia umowy kredytu pisemnie zobowiąże się, odpowiednio do rozwiązania umowy najmu, wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Powyższe warunki muszą być spełnione w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny.
Przeznaczenie kredytu preferencyjnego
Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na jeden ze wskazanych ustawowo celów:
- zakup domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, stanowiącego odrębną nieruchomość
- zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny
- pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego
- wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny
- budowę domu jednorodzinnego
- nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego
Zobacz również: Dom i działka
Dopłaty do odsetek dotyczą jedynie kredytów zaciągniętych na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego położonych na terytorium Polski. W okresie obowiązywania dopłat kredyt może być udzielony wyłącznie w złotówkach, istnieje jednak możliwość późniejszej zmiany waluty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.