REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych jest niezbędne do podpisania umowy kredytu. Bank zabezpiecza się w ten sposób przed takimi wydarzeniami, które uniemożliwiłyby spłatę kredytu.

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie

Jest jednym z dodatkowych ubezpieczeń, na które możesz się zdecydować. Często powiązane jest także z ubezpieczeniem od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono bankowi gwarancję spłaty kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy.

Bank może zaoferować kredytobiorcy przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, co jest możliwością tańszą niż ubezpieczenie indywidualne.

Ubezpieczenie na życie jest również zabezpieczeniem dla rodziny kredytobiorcy. W razie jego śmierci, członkowie rodziny dziedziczą przecież nie tylko nieruchomość, ale i obciążające ją prawa. Kredyt zostanie spłacony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nieruchomość zwolniona z hipoteki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie pomostowe

Ze składkami na ubezpieczenie pomostowe musisz liczyć się od momentu uruchomienia kredytu do czasu dostarczenia do banku odpisu z księgi wieczystej, do której została wpisana hipoteka. Dlatego tak istotne jest, aby zaraz po otrzymaniu wpisu zanieść odpowiedni dokument do banku.

Ubezpieczenie niskiego wkładu

REKLAMA

Bank w ogromnej większości wymaga od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego, w wysokości 20% wartości nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca nie wnosi żadnego wkładu własnego lub jest on bardzo niewielki, bank może sfinansować całą inwestycję, ale wykorzysta ubezpieczenie niskiego wkładu.

Koszt takiego ubezpieczenia podawany jest jako stawka trzy- lub pięcioletnia i przeciętnie wynosi ok.3,5% brakującej kwoty. Po takim okresie bank sprawdza czy stosunek LTV (ang. loan to value, stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości) znajduje się na odpowiednim poziomie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli kredytobiorca chce nabyć nieruchomość o wartości 300.000 zł, to jego wkład własny (tj.20%) wyniesie 60.000 zł. Zakładając, że kredytobiorca dysponuje tylko 40.000 zł, jego współczynnik LTV wyniesie (260.000/300.000) 86%. Brakuje więc 20.000 zł i od tej kwoty kredytobiorca będzie musiał zapłacić ubezpieczenie. Jeżeli wynosi ono 3,5% za 3 lata z góry, to kredytobiorca, jeszcze przed uruchomieniem kredytu, będzie musiał zapłacić 700 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA