REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych jest niezbędne do podpisania umowy kredytu. Bank zabezpiecza się w ten sposób przed takimi wydarzeniami, które uniemożliwiłyby spłatę kredytu.

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie

Jest jednym z dodatkowych ubezpieczeń, na które możesz się zdecydować. Często powiązane jest także z ubezpieczeniem od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono bankowi gwarancję spłaty kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy.

Bank może zaoferować kredytobiorcy przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, co jest możliwością tańszą niż ubezpieczenie indywidualne.

Ubezpieczenie na życie jest również zabezpieczeniem dla rodziny kredytobiorcy. W razie jego śmierci, członkowie rodziny dziedziczą przecież nie tylko nieruchomość, ale i obciążające ją prawa. Kredyt zostanie spłacony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nieruchomość zwolniona z hipoteki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie pomostowe

Ze składkami na ubezpieczenie pomostowe musisz liczyć się od momentu uruchomienia kredytu do czasu dostarczenia do banku odpisu z księgi wieczystej, do której została wpisana hipoteka. Dlatego tak istotne jest, aby zaraz po otrzymaniu wpisu zanieść odpowiedni dokument do banku.

Ubezpieczenie niskiego wkładu

REKLAMA

Bank w ogromnej większości wymaga od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego, w wysokości 20% wartości nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca nie wnosi żadnego wkładu własnego lub jest on bardzo niewielki, bank może sfinansować całą inwestycję, ale wykorzysta ubezpieczenie niskiego wkładu.

Koszt takiego ubezpieczenia podawany jest jako stawka trzy- lub pięcioletnia i przeciętnie wynosi ok.3,5% brakującej kwoty. Po takim okresie bank sprawdza czy stosunek LTV (ang. loan to value, stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości) znajduje się na odpowiednim poziomie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli kredytobiorca chce nabyć nieruchomość o wartości 300.000 zł, to jego wkład własny (tj.20%) wyniesie 60.000 zł. Zakładając, że kredytobiorca dysponuje tylko 40.000 zł, jego współczynnik LTV wyniesie (260.000/300.000) 86%. Brakuje więc 20.000 zł i od tej kwoty kredytobiorca będzie musiał zapłacić ubezpieczenie. Jeżeli wynosi ono 3,5% za 3 lata z góry, to kredytobiorca, jeszcze przed uruchomieniem kredytu, będzie musiał zapłacić 700 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  REKLAMA

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  REKLAMA