REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Przede wszystkim, powinniśmy zmienić swoje nastawienie do pieniędzy i do długu, w który wpadliśmy. Warto też stworzyć plan, dzięki któremu osiągniemy sukces. Postarajmy się także o dobrą organizację naszych poczynań, co pozwoli nam uniknąć zbędnych formalności. 

REKLAMA

Nauczmy się kontrolować nasze wydatki. Często jest tak, że jednego dnia nasz portfel jest pełen pieniędzy, a następnego budzimy się z pustymi kieszeniami. Jeżeli zwrócimy uwagę na to, jak wydajemy pieniądze, uda nam się szybciej opanować nasze wydatki. Powinniśmy także skupić się na zasobach, którymi będziemy mogli dysponować. Nie chodzi tu o ograniczenie swoich wydatków do zera, lecz o postawienie sobie progu, którego nie będziemy mogli przekroczyć. Nauczy nas to mądrze kontrolować wydatki.

Zobacz także: Czy kredyt hipoteczny w euro jest bardziej opłacalny?

Kolejny krok, który pozwoli nam lepiej gospodarować pieniędzmi to IPN – Indywidualny Plan Naprawczy. Zadłużone osoby często nie czytają dokładnie swoich umów kredytowych ani nie orientują się, jakie obciążenie procentowe na nich ciąży. Często nie mamy też pojęcia o tym, że istnieje możliwość zmniejszenia, refinansowania lub wcześniejszej spłaty długu. Kolejnym krokiem jest kontrola tempa, w jakim chcemy spłacać nasz dług. Nauczmy się, w jakim celu mamy tworzyć oszczędności. Gromadzenie pieniędzy  bez konkretnego celu nie ma większego sensu.

Po wyjściu z jednego długu musimy dopilnować, by nie wpaść w kolejny. Takie finansowe “jojo” może przeszkodzić nam w budowaniu niezależności finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy dostęp do kredytowania zmniejsza się?

Często długi pojawiają się wtedy, kiedy zaczynamy zarabiać więcej pieniędzy – może to wynikać z tego, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi na taką dawkę nerwów i nauczmy się mądrze gospodarować pieniędzmi.

Tekst na podstawie książki: Inwestuj we własny dług. Autor: Sławomir Śniegocki.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA