REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toksyczne przekonania finansowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wydawnictwo HELION SA/Onepress.pl

REKLAMA

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Nie odkładajmy na ostatnią chwilę działań, które mogą nam pomóc w pozbyciu się długu lub pomnożeniu naszego majątku. Nawet najmniejsze sukcesy są ogromnym krokiem do przodu dla naszej motywacji. Nie nastawiajmy się negatywnie wobec jakiejś sytuacji – takie podejście prowadzi jedynie do rezygnacji, a stąd już niedaleka droga do porażki. Na pierwszy rzut oka takie metody mogą wydać nam się mało skuteczne, ale jest to naturalna reakcja na możliwość zmiany. Nasz mózg zamiast wspierać, chroni nas przed nowymi sytuacjami i szansami, a wszystko po to, by zapewnić nam bezpieczeństwo.

REKLAMA

Jednym z najpopularniejszych przekonań wśród ludzi jest niechęć do wszelkich rozmów o pieniądzach. Często ten temat traktowany jest jako tabu – ludzie nie umieją o nich rozmawiać.

Zobacz także: Jak szybko wyjść z długów?

REKLAMA

Kolejnym toksycznym przekonaniem jest bagatelizowanie swoich zadłużeń. Pieniądze są ważnym elementem naszego życia, dlatego nie powinniśmy pomniejszać ich roli. Wmawianie sobie, że nie stać nas na inwestycje jest często owocem naszej sytuacji finansowej, czyli zadłużenia. Zawsze nas stać na inwestowanie – najważniejszy jest po prostu wybór, w co i jak będziemy inwestować.

Innym toksycznym przekonaniem finansowym jest brak świadomości, że dług jest główną przeszkodą ku naszej niezależności finansowej (i nie tylko finansowej). Myśl o tym, że w momencie, gdy weźmiemy kredyt, będziemy mieć więcej pieniędzy w kieszeni jest złudna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często mamy również błędne nastawienie do pieniędzy, wynika to z naszej postawy roszczeniowej. Szef za mało nam płaci. Politycy nas okradają. Może to mało wiarygodne, ale takie myślenie zabiera nam energię do pozytywnego działania. Postawa roszczeniowa jest blokadą dla naszej energii. Dlatego weźmy odpowiedzialność za nasze pieniądze i nie oglądajmy się na innych.

REKLAMA

Mamy również problemem z planowaniem finansowym, a właściwie jego brakiem. Oczywiście nikt nie wie, co będzie za rok czy dwa, ale zawsze możemy postawić sobie jakiś próg, który będziemy chcieli przekroczyć. Stawianie sobie celu, który chcemy osiągnąć, będzie motywować nas do działania. Plan ma pomóc wyznaczyć nam cele.

Jednym z toksycznych przeświadczeniem jest także to, że wmawiamy sobie brak czasu. Uważamy, że jesteśmy zajęci i dlatego nie możemy zająć się naszymi finansami. Może jednak wynika to z tego, że nie umiemy gospodarować naszym czasem? Czasu nie możemy rozciągnąć ani przedłużyć, możemy jednak dobrze go wykorzystać. Po prostu nie chcemy lub nie lubimy podejmować niektórych decyzji, dlatego też zostawiamy to na ostatnią chwilę.

Zobacz także: Jak szybko zadbać o swoje finanse?

Ostatnim i najgroźniejszym toksycznym przekonaniem finansowym jest akceptacja własnej niewiedzy na temat pieniędzy. Nie możemy wmawiać sobie, że finanse to skomplikowana i bezużyteczna wiedza. Tak naprawdę nie chcemy brać odpowiedzialności za to, co może stać się z naszymi pieniędzmi.

Zapomnij więc o pożyczkach, zadłużeniach i weź sprawy w swoje ręce. Dzięki temu uda ci się doprowadzić do niezależności finansowej. Jak szybko to się stanie, zależy tylko od Ciebie.

Tekst na podstawie książki: Inwestuj we własny dług. Autor: Sławomir Śniegocki

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA