Zabezpieczenie kredytu hipoteką
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest hipoteka?
Prawo cywilne określa hipotekę ograniczonym prawem rzeczowym. Służy jako zabezpieczenie wierzytelności. Oznacza to, że jeżeli dłużnik nie spłaca długu bądź stał się niewypłacalny, musi liczyć się z tym, że wierzyciel (w tym przypadku bank) zaspokoi swoją wierzytelność z tej nieruchomości. W praktyce, przejmie ją i np. zlicytuje.
REKLAMA
Jeżeli dług zostanie spłacony, hipoteka wygaśnie. Jest ona ściśle związana nie z osobą dłużnika, ale z nieruchomością. W związku z tym sprzedając nieruchomość, sprzedajemy ją wraz z obciążającą hipoteką.
Jakie są rodzaje hipotek?
Wyróżniamy dwa główne rodzaje hipotek:
• zwykłą (zabezpiecza wierzytelność o określonej wartości);
• kaucyjną (zabezpiecza wierzytelność o wartości nieustalonej).
W przypadku kredytów zaciągniętych w walucie polskiej, na ogół mamy do czynienia z hipoteką zwykłą. Niemniej jednak, bank może wymagać od nas zabezpieczenia także hipoteką kaucyjną. Kredyty walutowe zawsze zabezpieczane są hipoteką kaucyjną. Spowodowane jest to tym, że nie można z góry określić wartości kredytu, co jest wynikiem wahań kursów walut.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Koszty hipoteki
Każdy bank wymaga, aby fakt ustanowienia hipoteki na nieruchomości został udokumentowany poprzez wpis do księgi wieczystej. W związku z tym, kredytobiorca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty sądowej za dokonanie przez sąd takiego wpisu. Wynosi ona 200 zł.
Ponadto, należy uiścić również podatek od ustanowienia hipoteki. Wynosi on:
• 0,1% w przypadku hipoteki zwykłej;
• 19 zł w przypadku hipoteki kaucyjnej.
Podatek należy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od dnia ustanowienia hipoteki. Niezbędne jest również złożenie w US druku PCC-3 potwierdzającego wpłatę należnego podatku.
Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.