REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli
Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie autonomicznych definicji pojęć "budynek" i "budowla" na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bez odwoływania się do przepisów innych ustaw m.in. prawa budowlanego.

REKLAMA

Definicja budynku

Budynek będzie definiowany jako obiekt trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach oraz wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ma obejmować instalacje zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, takie jak instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i gazowe. Instalacje te nie będą podlegały opodatkowaniu, ponieważ podstawą opodatkowania będzie powierzchnia użytkowa budynku. Budynki będą również obejmować części obiektów wymienionych w załączniku nr 4 (pozycje 1-6) do ustawy i podatkach i opłatach lokalnych, takich jak obiekty sportowe, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, obiekty ochronne i hydrotechniczne – oczywiście jeżeli ich część spełni definicje budynku.

Definicja budowli

Budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy oraz instalacje i urządzenia tworzące z nimi całość techniczno-użytkową. Dodatkowo zgodnie z nową definicją budowlami będą również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych części budowlane urządzeń, takie jak części budowlane kotłów przemysłowych, elektrowni wiatrowych i jądrowych, fundamenty pod maszyny oraz przyłącza do obiektów budowlanych. Budowle muszą spełniać przesłankę trwałego związania z gruntem, co eliminuje przenośne obiekty, takie jak dźwigi i żurawie budowlane z opodatkowania.

Zmiany w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych

REKLAMA

Jednym z kluczowych punktów nowelizacji jest ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z nowymi przepisami, garaże te będą uznawane za część mieszkalną budynku, co oznacza, że będą opodatkowane stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych.

Zmiana ta oznacza, że współwłaściciele takich garaży będą musieli złożyć do właściwego organu podatkowego informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych do 31 stycznia 2025 roku. Obecnie garaże wielostanowiskowe są opodatkowane wyższą stawką, stosowaną dla budynków pozostałych, co powoduje znaczną różnicę w wysokości podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Planowane zmiany w opodatkowaniu nieruchomości mają na celu ujednolicenie i doprecyzowanie definicji budynków i budowli oraz zasady ich opodatkowania. Nowelizacja może oznaczać wyższe podatki dla przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a deklarację na podatek od nieruchomości uwzględniającą zmiany trzeba będzie złożyć do 31 stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy będą zatem zobligowani do przeanalizowania wpływu nowelizacji na opodatkowanie posiadanych przez nich nieruchomości. 

Autor: Jagoda Trela Managing Partner ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA