Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie autonomicznych definicji pojęć "budynek" i "budowla" na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bez odwoływania się do przepisów innych ustaw m.in. prawa budowlanego.
REKLAMA
Definicja budynku
Budynek będzie definiowany jako obiekt trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach oraz wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ma obejmować instalacje zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, takie jak instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i gazowe. Instalacje te nie będą podlegały opodatkowaniu, ponieważ podstawą opodatkowania będzie powierzchnia użytkowa budynku. Budynki będą również obejmować części obiektów wymienionych w załączniku nr 4 (pozycje 1-6) do ustawy i podatkach i opłatach lokalnych, takich jak obiekty sportowe, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, obiekty ochronne i hydrotechniczne – oczywiście jeżeli ich część spełni definicje budynku.
Definicja budowli
Budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy oraz instalacje i urządzenia tworzące z nimi całość techniczno-użytkową. Dodatkowo zgodnie z nową definicją budowlami będą również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych części budowlane urządzeń, takie jak części budowlane kotłów przemysłowych, elektrowni wiatrowych i jądrowych, fundamenty pod maszyny oraz przyłącza do obiektów budowlanych. Budowle muszą spełniać przesłankę trwałego związania z gruntem, co eliminuje przenośne obiekty, takie jak dźwigi i żurawie budowlane z opodatkowania.
Zmiany w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych
REKLAMA
Jednym z kluczowych punktów nowelizacji jest ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z nowymi przepisami, garaże te będą uznawane za część mieszkalną budynku, co oznacza, że będą opodatkowane stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych.
Zmiana ta oznacza, że współwłaściciele takich garaży będą musieli złożyć do właściwego organu podatkowego informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych do 31 stycznia 2025 roku. Obecnie garaże wielostanowiskowe są opodatkowane wyższą stawką, stosowaną dla budynków pozostałych, co powoduje znaczną różnicę w wysokości podatku.
Podsumowanie
Planowane zmiany w opodatkowaniu nieruchomości mają na celu ujednolicenie i doprecyzowanie definicji budynków i budowli oraz zasady ich opodatkowania. Nowelizacja może oznaczać wyższe podatki dla przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a deklarację na podatek od nieruchomości uwzględniającą zmiany trzeba będzie złożyć do 31 stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy będą zatem zobligowani do przeanalizowania wpływu nowelizacji na opodatkowanie posiadanych przez nich nieruchomości.
Autor: Jagoda Trela Managing Partner ID Advisory
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.