REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Mieszkanie lokatorskie - miesięczne koszty
Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.
rozwiń >

Problem mieszkaniowy w Polsce cały czas się powiększa

Problem dostępności mieszkań w Polsce z roku na rok się pogłębia. Najnowsze dane sugerują, że aby zaspokoić popyt na polskim rynku mieszkaniowym, potrzeba od 1,5 do nawet 2 milionów mieszkań. Serwis Morizon.pl podaje, że ponad 400 tysięcy dorosłych Polaków bez własnego lokum nadal mieszka z rodziną, podczas gdy z problemem braku swojego mieszkania boryka się ponad 1,8 miliona osób. Te liczby rzucają światło na stan mieszkalnictwa w Polsce, gdzie coraz więcej osób zmagających się z trudnościami finansowymi, brakiem zdolności kredytowej lub innymi wyzwaniami nie może sobie pozwolić na własne miejsce do życia.

REKLAMA

Czym są mieszkania lokatorskie?

Nowe mieszkania w formule spółdzielczej wydają się być idealną receptą na problemy mieszkaniowe Polaków. Spółdzielnia zaciąga w banku kredyt na budowę. Lokator wpłaca wkład mieszkaniowy, a po wybudowaniu mieszkania spłaca je w czynszu, w wygodnych niskich miesięcznych ratach, aż do całkowitej spłaty. Wtedy staje się jego prawowitym właścicielem. Co ważne, aby stać się lokatorem, a po spłacie właścicielem mieszkania, nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową.

Mieszkania lokatorskie - jak to działa

 

Mieszkania lokatorskie - jak to działa

Źródło zewnętrzne

Program „Mieszkania Lokatorskie” pomoże spółdzielniom

REKLAMA

Program „Mieszkania Lokatorskie” powstał, aby ułatwić spółdzielniom przeprowadzenie całego procesu budowy nowych mieszkań. 
- Mieszkania lokatorskie to alternatywna ścieżka dla osób poszukujących własnego lokum; daje możliwość nabycia mieszkania z opcją stopniowego wykupu. Dzięki preferencyjnemu finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego jest to najkorzystniejsza na rynku opcja własnego mieszkania dla osób, które nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych, ale i długoterminowo wynajmować lokali - tłumaczy Monika Chełstowska, Dyrektor Zarządzający programu „Mieszkania Lokatorskie”. 

Zgodnie z założeniami programu, spółdzielnie przechodzą procedurę uzyskania preferencyjnego kredytu na budowę osiedla, który jest oprocentowany na bardzo korzystnych warunkach: 0% marży przez 30 lat i 2% WIBOR przez pierwsze 5 lat. Takie warunki finansowania oraz fakt, że mieszkania spółdzielcze budowane są w formule kosztowej sprawia, że miesięczne raty za spłatę mieszkań są znacznie niższe w porównaniu z indywidualnymi kredytami hipotecznymi czy cenami najmu. 

Dla przykładu, miesięczna spłata pięćdziesięciometrowego mieszkania realizowanego we Wrocławiu w ramach inwestycji „Aleja Platanowa” wyniesie około 1300 zł. To kwota znacznie niższa od aktualnych średnich cen najmu we Wrocławiu, które wynoszą około 2600-3000 zł za mieszkanie tej wielkości. Jest to również oczywiście niższa wysokość raty od zaciąganego indywidualnie kredytu hipotecznego na obecnych warunkach rynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Mieszkanie lokatorskie - miesięczne koszty

 

Mieszkanie lokatorskie - miesięczne koszty

Źródło zewnętrzne

Za co płacą lokatorzy?

REKLAMA

Spłata kosztu mieszkania wybudowanego w ramach programu cechuje się niższymi ratami od deweloperskich, co czyni je o wiele bardziej dostępnymi dla osób o mniejszych możliwościach finansowych. Spłata odbywa się w formie czynszu, co eliminuje potrzebę zaciągania kredytu przez lokatora.

Opłaty ponoszone przez lokatora obejmują opłatę rezerwacyjną, wkład mieszkaniowy przy podpisaniu umowy o budowę, oraz po około 2 latach budowy 3-miesięczną kaucję przy odbiorze kluczy. Po ich wydaniu miesięczne opłaty obejmują ratę za kredyt spłacający mieszkanie i opłaty eksploatacyjne według zużycia energii, wody czy utrzymania części wspólnych. To wygodne i przejrzyste rozwiązanie, które umożliwia stopniową spłatę kredytu, jednocześnie zapewniając odpowiednie funkcjonowanie budynku i jego infrastruktury. Co najważniejsze, cały czas pozostaje ono znacznie atrakcyjniejsze cenowo niż rata kredytu hipotecznego lub najem. 

Bezpieczne budownictwo

Program „Mieszkania Lokatorskie” to jedyna tego rodzaju inicjatywa wsparcia skierowana do spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce. Dzięki preferencyjnemu finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego program ten gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji, podobnie jak fakt, że proces budowy mieszkań przez spółdzielnie oraz uzyskanie prawa spółdzielczego do lokalu są ściśle regulowane przez Ustawę o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Nadzór nad prawidłowością realizacji inwestycji sprawują różne organy, takie jak Rada Nadzorcza, Walne Zgromadzenie, Krajowa Rada Spółdzielcza oraz inspektorzy bankowi.

Kluczowa rola spółdzielni mieszkaniowych

Choć spółdzielnie mieszkaniowe istnieją od dawna, to obecnie, po latach stagnacji, mają raczej charakter eksploatacyjny, a nie inwestycyjny. Brak w ich strukturach zasobów do zorganizowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. Program „Mieszkania Lokatorskie” zapewnia zasoby i wiedzę w formule korzystnej zarówno dla lokatora, jak i spółdzielni, rozwiązując tym samym problemy hamujące rozwój mieszkalnictwa spółdzielczego.

- Idea mieszkań spółdzielczych w nowoczesnym wydaniu, z wykorzystaniem najnowszych technologii i rozwiązań, może teraz stać się skutecznym rozwiązaniem problemu mieszkaniowego w Polsce. Program oferuje mieszkania z opcją późniejszego wykupu, co staje się atrakcyjną alternatywą dla osób niechętnych lub niezdolnych do wzięcia kredytu hipotecznego. Mamy więc do czynienia z najkorzystniejszym programem budowy mieszkań, który eliminuje ryzyko spekulacji dzięki wprowadzeniu blokady na wykup i wynajem przez okres 5 lat – dodaje Monika Chełstowska, Dyrektor Zarządzający programu „Mieszkania Lokatorskie”. 

- Program ma ogromny potencjał, ponieważ w Polsce istnieje 3500 spółdzielni mieszkaniowych, które są wiarygodnymi i wieloletnimi inwestorami. Kluczowym aspektem jest tu brak konieczności zaangażowania finansowego ze strony spółdzielni, która nie inwestuje własnych środków. Budowa mieszkań lokatorskich nie jest dużym obciążeniem dla budżetu Państwa, ponieważ finansowanie opiera się na kredycie, a nie dotacji. Lokatorzy, którzy staną się przyszłymi właścicielami mieszkań, samodzielnie spłacają 100% wartości swojej nieruchomości, co przekłada się na ich odpowiedzialność za własność - zupełnie inaczej niż w mieszkaniach komunalnych i TBS – uzupełnia Marcin Kalinowski, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Zabłudowie. 

Każdy ma szanse na własne M

Dzięki mieszkaniom lokatorskim osoby poszukujące nieruchomości mają szansę na zdobycie własnościowego lokum, unikając ryzyka związanego z kredytem hipotecznym. To innowacyjne podejście do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce, które może przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań dla społeczeństwa. 

Mieszkania lokatorskie mogą być kluczowym czynnikiem zmiany krajobrazu mieszkaniowego w Polsce. To szansa na stworzenie bardziej zrównoważonego i dostępnego rynku mieszkaniowego dla wszystkich obywateli.

***

Program “Mieszkania Lokatorskie” to inicjatywa wsparcia spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce w budowie nowych mieszkań, przy wykorzystaniu preferencyjnego finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA