REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mieszkanie lokatorskie - miesięczne koszty
Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

rozwiń >

Problem mieszkaniowy w Polsce cały czas się powiększa

Problem dostępności mieszkań w Polsce z roku na rok się pogłębia. Najnowsze dane sugerują, że aby zaspokoić popyt na polskim rynku mieszkaniowym, potrzeba od 1,5 do nawet 2 milionów mieszkań. Serwis Morizon.pl podaje, że ponad 400 tysięcy dorosłych Polaków bez własnego lokum nadal mieszka z rodziną, podczas gdy z problemem braku swojego mieszkania boryka się ponad 1,8 miliona osób. Te liczby rzucają światło na stan mieszkalnictwa w Polsce, gdzie coraz więcej osób zmagających się z trudnościami finansowymi, brakiem zdolności kredytowej lub innymi wyzwaniami nie może sobie pozwolić na własne miejsce do życia.

REKLAMA

Czym są mieszkania lokatorskie?

Nowe mieszkania w formule spółdzielczej wydają się być idealną receptą na problemy mieszkaniowe Polaków. Spółdzielnia zaciąga w banku kredyt na budowę. Lokator wpłaca wkład mieszkaniowy, a po wybudowaniu mieszkania spłaca je w czynszu, w wygodnych niskich miesięcznych ratach, aż do całkowitej spłaty. Wtedy staje się jego prawowitym właścicielem. Co ważne, aby stać się lokatorem, a po spłacie właścicielem mieszkania, nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową.

 

Mieszkania lokatorskie - jak to działa

Źródło zewnętrzne

Program „Mieszkania Lokatorskie” pomoże spółdzielniom

REKLAMA

Program „Mieszkania Lokatorskie” powstał, aby ułatwić spółdzielniom przeprowadzenie całego procesu budowy nowych mieszkań. 
- Mieszkania lokatorskie to alternatywna ścieżka dla osób poszukujących własnego lokum; daje możliwość nabycia mieszkania z opcją stopniowego wykupu. Dzięki preferencyjnemu finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego jest to najkorzystniejsza na rynku opcja własnego mieszkania dla osób, które nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych, ale i długoterminowo wynajmować lokali - tłumaczy Monika Chełstowska, Dyrektor Zarządzający programu „Mieszkania Lokatorskie”. 

Zgodnie z założeniami programu, spółdzielnie przechodzą procedurę uzyskania preferencyjnego kredytu na budowę osiedla, który jest oprocentowany na bardzo korzystnych warunkach: 0% marży przez 30 lat i 2% WIBOR przez pierwsze 5 lat. Takie warunki finansowania oraz fakt, że mieszkania spółdzielcze budowane są w formule kosztowej sprawia, że miesięczne raty za spłatę mieszkań są znacznie niższe w porównaniu z indywidualnymi kredytami hipotecznymi czy cenami najmu. 

Dla przykładu, miesięczna spłata pięćdziesięciometrowego mieszkania realizowanego we Wrocławiu w ramach inwestycji „Aleja Platanowa” wyniesie około 1300 zł. To kwota znacznie niższa od aktualnych średnich cen najmu we Wrocławiu, które wynoszą około 2600-3000 zł za mieszkanie tej wielkości. Jest to również oczywiście niższa wysokość raty od zaciąganego indywidualnie kredytu hipotecznego na obecnych warunkach rynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Mieszkanie lokatorskie - miesięczne koszty

Źródło zewnętrzne

Za co płacą lokatorzy?

REKLAMA

Spłata kosztu mieszkania wybudowanego w ramach programu cechuje się niższymi ratami od deweloperskich, co czyni je o wiele bardziej dostępnymi dla osób o mniejszych możliwościach finansowych. Spłata odbywa się w formie czynszu, co eliminuje potrzebę zaciągania kredytu przez lokatora.

Opłaty ponoszone przez lokatora obejmują opłatę rezerwacyjną, wkład mieszkaniowy przy podpisaniu umowy o budowę, oraz po około 2 latach budowy 3-miesięczną kaucję przy odbiorze kluczy. Po ich wydaniu miesięczne opłaty obejmują ratę za kredyt spłacający mieszkanie i opłaty eksploatacyjne według zużycia energii, wody czy utrzymania części wspólnych. To wygodne i przejrzyste rozwiązanie, które umożliwia stopniową spłatę kredytu, jednocześnie zapewniając odpowiednie funkcjonowanie budynku i jego infrastruktury. Co najważniejsze, cały czas pozostaje ono znacznie atrakcyjniejsze cenowo niż rata kredytu hipotecznego lub najem. 

Bezpieczne budownictwo

Program „Mieszkania Lokatorskie” to jedyna tego rodzaju inicjatywa wsparcia skierowana do spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce. Dzięki preferencyjnemu finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego program ten gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji, podobnie jak fakt, że proces budowy mieszkań przez spółdzielnie oraz uzyskanie prawa spółdzielczego do lokalu są ściśle regulowane przez Ustawę o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Nadzór nad prawidłowością realizacji inwestycji sprawują różne organy, takie jak Rada Nadzorcza, Walne Zgromadzenie, Krajowa Rada Spółdzielcza oraz inspektorzy bankowi.

Kluczowa rola spółdzielni mieszkaniowych

Choć spółdzielnie mieszkaniowe istnieją od dawna, to obecnie, po latach stagnacji, mają raczej charakter eksploatacyjny, a nie inwestycyjny. Brak w ich strukturach zasobów do zorganizowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. Program „Mieszkania Lokatorskie” zapewnia zasoby i wiedzę w formule korzystnej zarówno dla lokatora, jak i spółdzielni, rozwiązując tym samym problemy hamujące rozwój mieszkalnictwa spółdzielczego.

- Idea mieszkań spółdzielczych w nowoczesnym wydaniu, z wykorzystaniem najnowszych technologii i rozwiązań, może teraz stać się skutecznym rozwiązaniem problemu mieszkaniowego w Polsce. Program oferuje mieszkania z opcją późniejszego wykupu, co staje się atrakcyjną alternatywą dla osób niechętnych lub niezdolnych do wzięcia kredytu hipotecznego. Mamy więc do czynienia z najkorzystniejszym programem budowy mieszkań, który eliminuje ryzyko spekulacji dzięki wprowadzeniu blokady na wykup i wynajem przez okres 5 lat – dodaje Monika Chełstowska, Dyrektor Zarządzający programu „Mieszkania Lokatorskie”. 

- Program ma ogromny potencjał, ponieważ w Polsce istnieje 3500 spółdzielni mieszkaniowych, które są wiarygodnymi i wieloletnimi inwestorami. Kluczowym aspektem jest tu brak konieczności zaangażowania finansowego ze strony spółdzielni, która nie inwestuje własnych środków. Budowa mieszkań lokatorskich nie jest dużym obciążeniem dla budżetu Państwa, ponieważ finansowanie opiera się na kredycie, a nie dotacji. Lokatorzy, którzy staną się przyszłymi właścicielami mieszkań, samodzielnie spłacają 100% wartości swojej nieruchomości, co przekłada się na ich odpowiedzialność za własność - zupełnie inaczej niż w mieszkaniach komunalnych i TBS – uzupełnia Marcin Kalinowski, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Zabłudowie. 

Każdy ma szanse na własne M

Dzięki mieszkaniom lokatorskim osoby poszukujące nieruchomości mają szansę na zdobycie własnościowego lokum, unikając ryzyka związanego z kredytem hipotecznym. To innowacyjne podejście do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce, które może przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań dla społeczeństwa. 

Mieszkania lokatorskie mogą być kluczowym czynnikiem zmiany krajobrazu mieszkaniowego w Polsce. To szansa na stworzenie bardziej zrównoważonego i dostępnego rynku mieszkaniowego dla wszystkich obywateli.

***

Program “Mieszkania Lokatorskie” to inicjatywa wsparcia spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce w budowie nowych mieszkań, przy wykorzystaniu preferencyjnego finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA