Gminy muszą przygotować plany ogólne wszystkich terenów do końca 2025 roku. Co z ogródkami działkowymi ROD?
REKLAMA
REKLAMA
- Ogródki działkowe w Polsce
- Wiceminister MRiT: posiadacze ROD mogą czuć się bezpiecznie
- Gminy muszą przygotować plany ogólne wszystkich terenów do końca 2025 roku
Ogródki działkowe w Polsce
W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Działkowiec nie ma prawa własności a jedynie tzw. prawo do działki. Prawem do działki jest ustanowiony zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (ustawa o ROD) tytuł prawny uprawniający do korzystania z działki.
REKLAMA
Wiceminister MRiT: posiadacze ROD mogą czuć się bezpiecznie
Wiceszef MRiT, odpowiadając na pytania posłów, wskazał, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku, nie stanowi zagrożenie dla użytkowników ROD. Przyznał, że kierując się rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii, gminy, sporządzając miejscowe plany ogólne mogą przeznaczać na ogródki działowe tereny tylko w trzech z 13 sfer planistycznych: w strefie zieleni i rekreacji, w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną oraz w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną.
Zapewnił jednak, że decyzja o tym, gdzie jaka strefa powstanie, zależy nie tylko od organów samorządowych, ale też od społeczności lokalnej. Wyjaśnił, że "istniejący w danym miejscu ogródek będzie argumentem do tego, by strefie nadać tytuł zielonej czy rekreacyjnej".
Pytany o to, czy jednak nie powinno się zwiększyć liczby stref, w których można umieścić ROD, Sługocki powiedział, że "wpisanie ogródków do każdej strefy może stanowić dla nich zagrożenie". "Gdybyśmy wszędzie wpisali ogródki, np. w strefie przemysłowej, to przeznaczenie ROD pod halę magazynową byłoby możliwe". Natomiast ogródki wpisane do trzech konkretnych obszarów stanowi - jak powiedział - "kaganiec, który uniemożliwia np. zlikwidowanie ich i utworzenie tam hali".
Sługocki zaapelował też do użytkowników ROD, by aktywnie uczestniczyli w konsultacjach społecznych i tworzeniu planów ogólnych.
Gminy muszą przygotować plany ogólne wszystkich terenów do końca 2025 roku
Jak wynika z rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów, wyróżnia się następujące strefy:
- wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną;
- wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną;
- wielofunkcyjną z zabudową zagrodową;
- usługową;
- handlu wielkopowierzchniowego;
- gospodarczą;
- produkcji rolniczej;
- infrastrukturalną; zieleni i rekreacji;
- cmentarzy;
- górnictwa;
- otwartą;
- komunikacyjną.
Rozporządzenie weszło w życie 23 grudnia 2023 r., z wyjątkiem zapisów w zakresie Rejestru Urbanistycznego, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym weszła w życie 24 grudnia ubr. Zobowiązuje ona gminy do przygotowania planów ogólnych wszystkich terenów do 31 grudnia 2025 roku.
REKLAMA
REKLAMA