REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
deweloper umowa mieszkanie klucze
deweloper umowa mieszkanie klucze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

REKLAMA

–  O pokrzywdzonych klientach firm deweloperskich słychać dziś raczej rzadko, a jeśli już, to głównie w mediach lokalnych. Jest to w ogromnym stopniu zasługa obowiązującej już od ponad 12 lat ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej ustawą deweloperską – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I przypomina, że jej głównym celem jest zapewnienie ochrony kupującym nowe mieszkania, szczególnie jeśli są one na etapie budowy. W lipcu 2022 r. ustawa deweloperska przeszła gruntowną modyfikację. Powołała wówczas do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Dzięki niemu klienci firm deweloperskich, którzy de facto finansują budowane przez nie mieszkania, nie muszą się już obawiać strat w przypadku bankructwa dewelopera. Ba, odzyskają oni wszystkie wpłacone pieniądze także wówczas, gdy odstąpią od umowy z deweloperem, który zaprzestanie budowy lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu.

REKLAMA

Z danych DFG wynika, że jego ochrona obejmuje obecnie ok. 44,1 tys. klientów firm deweloperskich, którzy zawarli z nimi umowy na zakup mieszkania. Najwięcej takich umów jest w województwie mazowieckim (blisko 12,5 tys.), małopolskim (ok. 5,2 tys.) i dolnośląskim (ok. 4,7 tys.). Np. zawarte tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku dotyczyły blisko 19,5 tys. mieszkań. Przy czym nie są to wszystkie umowy deweloperskie. Z danych BIG DATA Rynek Pierwotny.pl wynika, że w tym okresie deweloperzy znaleźli chętnych (na lekko licząc) na 33 tys. lokali. Skąd ta różnica?

– Problem w tym, że ubezpieczenie DFG nie działa w inwestycjach, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się przed lipcem 2022 r. Jednak w ofercie firm deweloperskich wciąż jest wiele mieszkań w takich właśnie inwestycjach  – wyjaśnia Marek Wielgo.

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - DFG

 

Liczba zawartych umów deweloperskich 

Źródło zewnętrzne

DFG - koniec okresu przejściowego 

REKLAMA

Jednak z dniem 1 lipca zakończy się dwuletni okres przejściowy. Odtąd wszystkie zawierane umowy deweloperskie będą podlegały ochronie DFG. Oznacza to dla firm deweloperskich konieczność odprowadzania składek, których wysokość stanowi określony procent każdej wpłaty klientów. Jeśli te wpłaty trafiają na otwarty rachunek powierniczy, z którego deweloper może finansować budowę w miarę postępu robót, stawka wynosi 0,45%. Natomiast w przypadku rachunku zamkniętego dla dewelopera do czasu sfinalizowania transakcji – 0,1%.  Na rynku funkcjonują głównie rachunki otwarte. Tak więc w przypadku mieszkania za 500 tys. zł, dodatkowy koszt dla dewelopera z tytułu składki do DFG wynosi 2250 zł. – Oczywiście istnieje ryzyko, że deweloperzy zrekompensują sobie ten wydatek, podnosząc ceny mieszkań – przyznaje Marek Wielgo. Według niego to niewiele biorąc pod uwagę, że DFG zagwarantuje całkowite bezpieczeństwo wpłat nie tylko na poczet zakupu mieszkania, ale także miejsca garażowego. 

Ponadto DFG ochroni wpłaty na rachunek zamknięty, jeśli upadnie bank. Chodzi o sytuację, gdy wpłaty przewyższają równowartość 100 tys. euro, czyli kwotę, którą wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny. DFG dopłaci wówczas brakującą kwotę. Co ważne, ochrona wpłat nie skończy się w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie mieszkań bądź zgłoszenia zakończenia budowy. – To ważne, bo zdarza się, że akt notarialny przenoszący własność na nabywcę mieszkania zawierany jest kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy później – mówi ekspert portalu GetHome.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radzi więc wstrzymać się do lipca z zawarciem umowy deweloperskiej. Do tego czasu można natomiast zarezerwować mieszkanie. Z naszej sondy wynika, że większość firm zgadza się przetrzymać mieszkanie dłużej niż jeden miesiąc, a jedna na dziesięć dopuszcza zawarcie umowy rezerwacyjnej na ponad trzy miesiące. W umowie rezerwacyjnej deweloper zobowiązuje się, że wyłączy dany lokal ze swojej oferty, aby w tym czasie kupujący mógł starać się o kredyt na jego zakup.

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Źródło zewnętrzne

Bezpieczny zakup mieszkania 

Deweloper może uzależnić zawarcie umowy rezerwacyjnej od uiszczenia opłaty. Jej wysokość nie może przekraczać 1% ceny mieszkania lub domu. W praktyce wiele firm deweloperskich zadawala się mniejszą, nawet o połowę, wpłatą. Deweloper musi zwrócić te pieniądze rezerwującemu mieszkanie, jeśli bank odmówi mu kredytu.

Prawdopodobnie cześć firm deweloperskich zaproponuje bonusy na ostatnie lokale w inwestycjach rozpoczętych przed lipcem 2022 r. Warto więc wiedzieć, że zakup mieszkania jest całkowicie bezpieczny tylko wtedy, gdy mieszkanie jest gotowe i wystarczy sfinalizować transakcję u notariusza. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że najwięcej gotowych mieszkań i domów jest w ofercie firm deweloperskich w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (niemal 1,6 tys.), natomiast najmniej w Poznaniu (nieco ponad 600).

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Źródło zewnętrzne

Natomiast zakup mieszkania na etapie budowy jest obarczony ryzykiem strat. Szczególnie jeśli wpłaty trafiają na rachunek otwarty. W przypadku bankructwa dewelopera jego klienci nie stracą wszystkiego, ale muszą się liczyć z dodatkowymi wydatkami, które umożliwią ukończenie budowy.  –  Ci, którzy rozważają zakup lokalu bez ubezpieczenia w DFG, powinni więc dokładnie przeanalizować prospekt informacyjny, który musi doręczyć deweloper. Ten dokument jest kopalnią wiedzy o nim i realizowanej przez niego inwestycji – radzi Marek Wielgo.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zobacz także: Kolejne zmiany w prawie jednak pozwolą na mniejsze odległości między budynkami
Prezes związku deweloperów: Jako branża popełniliśmy wiele błędów [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA