REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
deweloper umowa mieszkanie klucze
deweloper umowa mieszkanie klucze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

REKLAMA

–  O pokrzywdzonych klientach firm deweloperskich słychać dziś raczej rzadko, a jeśli już, to głównie w mediach lokalnych. Jest to w ogromnym stopniu zasługa obowiązującej już od ponad 12 lat ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej ustawą deweloperską – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I przypomina, że jej głównym celem jest zapewnienie ochrony kupującym nowe mieszkania, szczególnie jeśli są one na etapie budowy. W lipcu 2022 r. ustawa deweloperska przeszła gruntowną modyfikację. Powołała wówczas do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Dzięki niemu klienci firm deweloperskich, którzy de facto finansują budowane przez nie mieszkania, nie muszą się już obawiać strat w przypadku bankructwa dewelopera. Ba, odzyskają oni wszystkie wpłacone pieniądze także wówczas, gdy odstąpią od umowy z deweloperem, który zaprzestanie budowy lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu.

REKLAMA

Z danych DFG wynika, że jego ochrona obejmuje obecnie ok. 44,1 tys. klientów firm deweloperskich, którzy zawarli z nimi umowy na zakup mieszkania. Najwięcej takich umów jest w województwie mazowieckim (blisko 12,5 tys.), małopolskim (ok. 5,2 tys.) i dolnośląskim (ok. 4,7 tys.). Np. zawarte tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku dotyczyły blisko 19,5 tys. mieszkań. Przy czym nie są to wszystkie umowy deweloperskie. Z danych BIG DATA Rynek Pierwotny.pl wynika, że w tym okresie deweloperzy znaleźli chętnych (na lekko licząc) na 33 tys. lokali. Skąd ta różnica?

– Problem w tym, że ubezpieczenie DFG nie działa w inwestycjach, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się przed lipcem 2022 r. Jednak w ofercie firm deweloperskich wciąż jest wiele mieszkań w takich właśnie inwestycjach  – wyjaśnia Marek Wielgo.

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - DFG

 

Liczba zawartych umów deweloperskich 

Źródło zewnętrzne

DFG - koniec okresu przejściowego 

REKLAMA

Jednak z dniem 1 lipca zakończy się dwuletni okres przejściowy. Odtąd wszystkie zawierane umowy deweloperskie będą podlegały ochronie DFG. Oznacza to dla firm deweloperskich konieczność odprowadzania składek, których wysokość stanowi określony procent każdej wpłaty klientów. Jeśli te wpłaty trafiają na otwarty rachunek powierniczy, z którego deweloper może finansować budowę w miarę postępu robót, stawka wynosi 0,45%. Natomiast w przypadku rachunku zamkniętego dla dewelopera do czasu sfinalizowania transakcji – 0,1%.  Na rynku funkcjonują głównie rachunki otwarte. Tak więc w przypadku mieszkania za 500 tys. zł, dodatkowy koszt dla dewelopera z tytułu składki do DFG wynosi 2250 zł. – Oczywiście istnieje ryzyko, że deweloperzy zrekompensują sobie ten wydatek, podnosząc ceny mieszkań – przyznaje Marek Wielgo. Według niego to niewiele biorąc pod uwagę, że DFG zagwarantuje całkowite bezpieczeństwo wpłat nie tylko na poczet zakupu mieszkania, ale także miejsca garażowego. 

Ponadto DFG ochroni wpłaty na rachunek zamknięty, jeśli upadnie bank. Chodzi o sytuację, gdy wpłaty przewyższają równowartość 100 tys. euro, czyli kwotę, którą wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny. DFG dopłaci wówczas brakującą kwotę. Co ważne, ochrona wpłat nie skończy się w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie mieszkań bądź zgłoszenia zakończenia budowy. – To ważne, bo zdarza się, że akt notarialny przenoszący własność na nabywcę mieszkania zawierany jest kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy później – mówi ekspert portalu GetHome.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radzi więc wstrzymać się do lipca z zawarciem umowy deweloperskiej. Do tego czasu można natomiast zarezerwować mieszkanie. Z naszej sondy wynika, że większość firm zgadza się przetrzymać mieszkanie dłużej niż jeden miesiąc, a jedna na dziesięć dopuszcza zawarcie umowy rezerwacyjnej na ponad trzy miesiące. W umowie rezerwacyjnej deweloper zobowiązuje się, że wyłączy dany lokal ze swojej oferty, aby w tym czasie kupujący mógł starać się o kredyt na jego zakup.

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Źródło zewnętrzne

Bezpieczny zakup mieszkania 

Deweloper może uzależnić zawarcie umowy rezerwacyjnej od uiszczenia opłaty. Jej wysokość nie może przekraczać 1% ceny mieszkania lub domu. W praktyce wiele firm deweloperskich zadawala się mniejszą, nawet o połowę, wpłatą. Deweloper musi zwrócić te pieniądze rezerwującemu mieszkanie, jeśli bank odmówi mu kredytu.

Prawdopodobnie cześć firm deweloperskich zaproponuje bonusy na ostatnie lokale w inwestycjach rozpoczętych przed lipcem 2022 r. Warto więc wiedzieć, że zakup mieszkania jest całkowicie bezpieczny tylko wtedy, gdy mieszkanie jest gotowe i wystarczy sfinalizować transakcję u notariusza. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że najwięcej gotowych mieszkań i domów jest w ofercie firm deweloperskich w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (niemal 1,6 tys.), natomiast najmniej w Poznaniu (nieco ponad 600).

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Źródło zewnętrzne

Natomiast zakup mieszkania na etapie budowy jest obarczony ryzykiem strat. Szczególnie jeśli wpłaty trafiają na rachunek otwarty. W przypadku bankructwa dewelopera jego klienci nie stracą wszystkiego, ale muszą się liczyć z dodatkowymi wydatkami, które umożliwią ukończenie budowy.  –  Ci, którzy rozważają zakup lokalu bez ubezpieczenia w DFG, powinni więc dokładnie przeanalizować prospekt informacyjny, który musi doręczyć deweloper. Ten dokument jest kopalnią wiedzy o nim i realizowanej przez niego inwestycji – radzi Marek Wielgo.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zobacz także: Kolejne zmiany w prawie jednak pozwolą na mniejsze odległości między budynkami
Prezes związku deweloperów: Jako branża popełniliśmy wiele błędów [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA