REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
deweloper umowa mieszkanie klucze
deweloper umowa mieszkanie klucze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

REKLAMA

–  O pokrzywdzonych klientach firm deweloperskich słychać dziś raczej rzadko, a jeśli już, to głównie w mediach lokalnych. Jest to w ogromnym stopniu zasługa obowiązującej już od ponad 12 lat ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej ustawą deweloperską – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I przypomina, że jej głównym celem jest zapewnienie ochrony kupującym nowe mieszkania, szczególnie jeśli są one na etapie budowy. W lipcu 2022 r. ustawa deweloperska przeszła gruntowną modyfikację. Powołała wówczas do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Dzięki niemu klienci firm deweloperskich, którzy de facto finansują budowane przez nie mieszkania, nie muszą się już obawiać strat w przypadku bankructwa dewelopera. Ba, odzyskają oni wszystkie wpłacone pieniądze także wówczas, gdy odstąpią od umowy z deweloperem, który zaprzestanie budowy lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu.

REKLAMA

Z danych DFG wynika, że jego ochrona obejmuje obecnie ok. 44,1 tys. klientów firm deweloperskich, którzy zawarli z nimi umowy na zakup mieszkania. Najwięcej takich umów jest w województwie mazowieckim (blisko 12,5 tys.), małopolskim (ok. 5,2 tys.) i dolnośląskim (ok. 4,7 tys.). Np. zawarte tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku dotyczyły blisko 19,5 tys. mieszkań. Przy czym nie są to wszystkie umowy deweloperskie. Z danych BIG DATA Rynek Pierwotny.pl wynika, że w tym okresie deweloperzy znaleźli chętnych (na lekko licząc) na 33 tys. lokali. Skąd ta różnica?

– Problem w tym, że ubezpieczenie DFG nie działa w inwestycjach, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się przed lipcem 2022 r. Jednak w ofercie firm deweloperskich wciąż jest wiele mieszkań w takich właśnie inwestycjach  – wyjaśnia Marek Wielgo.

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - DFG

 

Liczba zawartych umów deweloperskich 

Źródło zewnętrzne

DFG - koniec okresu przejściowego 

REKLAMA

Jednak z dniem 1 lipca zakończy się dwuletni okres przejściowy. Odtąd wszystkie zawierane umowy deweloperskie będą podlegały ochronie DFG. Oznacza to dla firm deweloperskich konieczność odprowadzania składek, których wysokość stanowi określony procent każdej wpłaty klientów. Jeśli te wpłaty trafiają na otwarty rachunek powierniczy, z którego deweloper może finansować budowę w miarę postępu robót, stawka wynosi 0,45%. Natomiast w przypadku rachunku zamkniętego dla dewelopera do czasu sfinalizowania transakcji – 0,1%.  Na rynku funkcjonują głównie rachunki otwarte. Tak więc w przypadku mieszkania za 500 tys. zł, dodatkowy koszt dla dewelopera z tytułu składki do DFG wynosi 2250 zł. – Oczywiście istnieje ryzyko, że deweloperzy zrekompensują sobie ten wydatek, podnosząc ceny mieszkań – przyznaje Marek Wielgo. Według niego to niewiele biorąc pod uwagę, że DFG zagwarantuje całkowite bezpieczeństwo wpłat nie tylko na poczet zakupu mieszkania, ale także miejsca garażowego. 

Ponadto DFG ochroni wpłaty na rachunek zamknięty, jeśli upadnie bank. Chodzi o sytuację, gdy wpłaty przewyższają równowartość 100 tys. euro, czyli kwotę, którą wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny. DFG dopłaci wówczas brakującą kwotę. Co ważne, ochrona wpłat nie skończy się w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie mieszkań bądź zgłoszenia zakończenia budowy. – To ważne, bo zdarza się, że akt notarialny przenoszący własność na nabywcę mieszkania zawierany jest kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy później – mówi ekspert portalu GetHome.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radzi więc wstrzymać się do lipca z zawarciem umowy deweloperskiej. Do tego czasu można natomiast zarezerwować mieszkanie. Z naszej sondy wynika, że większość firm zgadza się przetrzymać mieszkanie dłużej niż jeden miesiąc, a jedna na dziesięć dopuszcza zawarcie umowy rezerwacyjnej na ponad trzy miesiące. W umowie rezerwacyjnej deweloper zobowiązuje się, że wyłączy dany lokal ze swojej oferty, aby w tym czasie kupujący mógł starać się o kredyt na jego zakup.

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Na jak długi okres deweloperzy są skłonni zawrzeć umowę rezerwacyjną

Źródło zewnętrzne

Bezpieczny zakup mieszkania 

Deweloper może uzależnić zawarcie umowy rezerwacyjnej od uiszczenia opłaty. Jej wysokość nie może przekraczać 1% ceny mieszkania lub domu. W praktyce wiele firm deweloperskich zadawala się mniejszą, nawet o połowę, wpłatą. Deweloper musi zwrócić te pieniądze rezerwującemu mieszkanie, jeśli bank odmówi mu kredytu.

Prawdopodobnie cześć firm deweloperskich zaproponuje bonusy na ostatnie lokale w inwestycjach rozpoczętych przed lipcem 2022 r. Warto więc wiedzieć, że zakup mieszkania jest całkowicie bezpieczny tylko wtedy, gdy mieszkanie jest gotowe i wystarczy sfinalizować transakcję u notariusza. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że najwięcej gotowych mieszkań i domów jest w ofercie firm deweloperskich w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (niemal 1,6 tys.), natomiast najmniej w Poznaniu (nieco ponad 600).

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Warto wstrzymać się z umową deweloperską - gotowe mieszkania

Źródło zewnętrzne

Natomiast zakup mieszkania na etapie budowy jest obarczony ryzykiem strat. Szczególnie jeśli wpłaty trafiają na rachunek otwarty. W przypadku bankructwa dewelopera jego klienci nie stracą wszystkiego, ale muszą się liczyć z dodatkowymi wydatkami, które umożliwią ukończenie budowy.  –  Ci, którzy rozważają zakup lokalu bez ubezpieczenia w DFG, powinni więc dokładnie przeanalizować prospekt informacyjny, który musi doręczyć deweloper. Ten dokument jest kopalnią wiedzy o nim i realizowanej przez niego inwestycji – radzi Marek Wielgo.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zobacz także: Kolejne zmiany w prawie jednak pozwolą na mniejsze odległości między budynkami
Prezes związku deweloperów: Jako branża popełniliśmy wiele błędów [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA