REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można sprzedać jeden apartament 20 tysiącom ludzi? Awantura o Złotą - próba wolności czy zwykłe cwaniactwo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy można sprzedać jeden apartament 20 tysiącom ludzi? Awantura o Złotą - próba wolności czy zwykłe cwaniactwo?
Czy można sprzedać jeden apartament 20 tysiącom ludzi? Awantura o Złotą - próba wolności czy zwykłe cwaniactwo?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Obok tej sytuacji nikt nie przejdzie obojętnie - albo jest się w tym pomyśle zakochanym, albo się go nienawidzi. Trudno zresztą, żeby sprzedaż najdroższego mieszkania w Polsce dwudziestu tysiącom niezwiązanych ze sobą osób, pozostała bez echa. Moim zdaniem ludzie aprobujący to rozwiązanie są przede wszystkim zadowoleni z tego powodu, że bogaci ludzie utracą swoją enklawę luksusu, którą sobie wymarzyli – trochę taka kara za próbę wyróżnienia się na tle społeczeństwa. Tymczasem autorzy pomysłu próbują wmówić nam, że tu wcale nie chodzi o pieniądze, tylko o ciekawy eksperyment społeczny. O nie, moim zdaniem chodzi wyłącznie o pieniądze, a dorabianie do tego wspomnianej ideologii ma te zyski po prostu zapewnić. 

Właściciel lokalu nie może nim rozporządzać naruszając prawa innych osób

Nie jest to też takie proste, że jest to luka w prawie i ze swoją własnością można sobie robić, co się chce. To nie dziki zachód, a Złota 44 to nie ranczo na środku pustyni. Musimy pamiętać, że jeżeli nabywamy nieruchomość lokalową, to siłą rzeczy nabywamy też część gruntu i części powierzchni wspólnych budynku. I inne osoby, które zakupiły swoje lokale, również te części posiadają. 

Mamy więc obowiązek jako właściciele lokali rozporządzać nimi i korzystać w taki sposób, żeby nie naruszać prawa własności innych osób. Nie trzeba być znakomitym prawnikiem, żeby zauważyć to, że dostęp do jednego lokalu przez 20.000 osób będzie uciążliwy dla wszystkich pozostałych mieszkańców. I po to mamy m. in. w kodeksie cywilnym (w art. 5) tzw. klauzulę generalną, która stanowi że z prawnej ochrony korzysta wyłącznie ten, kto hołduje zasadom współżycia społecznego i korzysta ze swojego prawa w sposób zgodny z jego społeczno - gospodarczym przeznaczeniem. Ponadto ustawa o własności lokali zawiera też szczegółowe regulacje w tym względzie, które pozwalają wymusić sprzedaż lokalu należącego do osoby, która w sposób rażący wkraczają przeciwko ogólnemu porządkowi. 

Moim zdaniem w błędzie są więc osoby, które uważają, że działania Pana Zaorskiego nie są bezprawne. To, że nie ma w żadnej ustawie normy zakazującej sprzedaży jednego mieszkania dwudziestu tysiącom osób, nie oznacza, że takie działanie jest legalne w świetle prawa. Całokształt systemu składa się bowiem nie tylko ze szczegółowych przepisów, ale także pewnych ogólnych norm i dopiero taka wykładnia daje nam cały obraz. W ten sposób działa prawo, ale rozumiem, że ktoś kto prawnikiem nie jest może po prostu tego nie wiedzieć. I myśleć, że jak nie ma wprost przepisu, który czegoś zabrania, to po prostu można tak czynić. Nie sądzę jednak, żeby w tym wypadku prawnicy, do których zapewne Pan Zaorski się zwrócił nie informowali go o takim niebezpieczeństwie. Chyba że chodziło tu przede wszystkim o rozgłos, albo liczenie na łut szczęścia, że uda się to przepchnąć. Moim zdaniem nie zakończy się to jednak ostatecznie sukcesem i szczerze wątpię, że 20.000 osób odbierze swoje wymarzone klucze do luksusowego penthouse'u

REKLAMA

Sąd Okręgowy wydał postanowienie

Tego samego zdania jest zresztą Sąd Okręgowy w Warszawie, który wydał postanowienie w tzw. postępowaniu zabezpieczającym i zakazał sprzedaży nieruchomości - w całości, jak i w udziałach - do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, które wspólnota wytoczyła Zaorskiemu. Nie jest to oczywiście rozstrzygnięcie ostateczne, aczkolwiek pozwala przyjąć wstępnie, że tak właśnie ta sprawa się zakończy i "epicki flip" zakończy się, zanim się na dobre zaczął

adwokat Andrzej Zorski – wspólnik w Pilawska Zorski Adwokaci

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA