REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych
Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

W załączonej do projektu ocenie skutków regulacji wskazano:
potrzebę zmiany definicji „budowli” i „budynku” dotychczas odwołujących się do przepisów prawa budowlanego, co wywoływało wątpliwości interpretacyjne i spory podatkowe o prawnopodatkową kwalifikację obiektu budowlanego jako budowli albo budynku i ustalenie, czy „części niebudowlane” budowli lub urządzenia techniczne (urządzenia budowlane) z nią związane też stanowią przedmiot opodatkowania;

REKLAMA

zaproponowano wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych:
autonomicznej definicji „budowli” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych oraz wyszczególnienie kategorii obiektów kwalifikowanych jako budowle w ustawie podatkowej,
autonomicznej definicji „budynku” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych,
rozwiązania mające na celu jednoznaczne kwalifikowanie na potrzeby podatku od nieruchomości obiektów kompleksowych lub mających niejednorodny charakter;

proponowane rozwiązania wyeliminują wątpliwości dotyczące:
prawnopodatkowego kwalifikowania niektórych obiektów budowlanych np. silosy, zbiorniki, elewatory jako budowle, doprecyzują zasady opodatkowania obiektów kompleksowych np. oczyszczalnie ścieków i niejednorodnych np. stadiony, wprowadzenie do definicji budowli pojęcia „całości techniczno-użytkowej” z jego zdefiniowaniem na potrzeby ustawy umożliwi określenie „granic” złożonych budowli np. sieci gazowe podlegających opodatkowaniu;

Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych

REKLAMA

opodatkowanie garaży wielostanowiskowych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych było odmienne dla garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych, będących odrębnymi nieruchomościami lokalowymi, niż dla garaży niewyodrębnionych prawnie, stanowiących części nieruchomości wspólnej;

zaproponowano ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych przez uznanie garaży wielostanowiskowych w budynku mieszkalnym za część mieszkalną tego budynku, w efekcie do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości, określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l.;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej 

zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład obiektu infrastruktury usługowej - infrastruktury kolejowej tj. terminala towarowego:
zaproponowano dodanie w art. 7 ust. 2a u.p.o.l. przepisu wyłączającego stosowanie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego, mającego na celu zapewnienie zgodności z art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – przewidziano zniesienie zwolnienia kolejowych terminali towarowych z mocą od 1 stycznia 2024 r.;

ujemne skutki finansowe dla gmin, na terenie których zlokalizowane są lotniska, objęciem zwolnieniem z podatku od nieruchomości gruntów na całym obszarze części lotniczej lotniska publicznego: 
zaproponowano przywrócenie brzmienia przepisu sprzed zmiany wprowadzonej 1 stycznia 2022 r., tj. zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, a w zakresie gruntów jedynie tej ich części, która zajęta jest na te budynki i budowle.

Dodatkowe zmiany wynikające z projektowanej ustawy:
wprowadzenie obowiązku złożenia w 2025 r. w terminie do 31 stycznia 2025 r. informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1) przez współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Zaproponowano, żeby projektowana ustawa weszła w życie 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem wyłączenia ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych, dla którego przewiduje się wejście w życie z dniem następującym po dniu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw z mocą od 1 stycznia 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA