REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu w nieruchomości wspólnej?

Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu?
Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).

Sprawdzenie przepisów wewnętrznych wspólnoty mieszkaniowej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana wspólnota mieszkaniowa uregulowała przedmiotową kwestię w swoich dokumentach wewnętrznych. Może się okazać, że problematyka ta została już rozstrzygnięta np. na poziomie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej uchwały etc. Należy wskazać, że taka praktyka występuje coraz częściej i jest to dobry trend, który należy ocenić niezwykle pozytywnie (niezależnie od kierunku konkretnego uregulowania).

REKLAMA

Wystąpienie z wnioskiem o uregulowanie przedmiotowej kwestii 

REKLAMA

Jeżeli w danej wspólnocie mieszkaniowej kwestia parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym nie została uregulowania, zasadnym jest wystąpienie z takim wnioskiem do wspólnoty mieszkaniowej. Wyjaśnić należy, że warto jest skonsultować wprowadzenie takiej możliwości z podmiotami uprawnionymi w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ocena zagrożenia i możliwych do podjęcia działań ratunkowych powinna być kluczowa w przypadku tego typu rozwiązań.

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że częstotliwość występowania pożarów w przypadku samochód spalinowych i elektrycznych jest niemal tożsama. Jednakże pożary elektryków są nagłaśnianie i sam proces ich gaszenia niezwykle czasochłonny i wysoce utrudniony. W kontekście powyższego szczególnie aktualne staje się dążenie do należytego uregulowania kwestii możliwości parkowania takich samochodów w garażach podziemnych.

Uwaga na kwestie bezpieczeństwa

Najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Regulacje wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej powinny wprost porządkować taką kwestię, mieszkańcy zaś powinni bezwzględnie ich przestrzegać. Należy zwrócić uwagę na konkretne możliwości techniczne danego budynku, układ garażu podziemnego, możliwość ewentualnego dostępu do pojazdu elektrycznego przez służby (w szczególności przez straż pożarną) etc. Właściwa analiza stanu faktycznego powinna być punktem wyjścia do konstruowania czytelnych regulacji wewnętrznych w przedmiotowym zakresie.

Parkowanie pojazdu elektrycznego a jego ładowanie w garażu podziemnym

Kolejnym zagadnieniem, które w praktyce może budzić uzasadnione wątpliwości jest kwestia ładowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Oczywistym pozostaje fakt, że jeżeli właściciel takiego pojazdu chce korzystać z energii elektrycznej w garażu podziemnym powinien w pierwszej kolejności ustalić taką możliwość z zarządcą nieruchomości (określenie czy jest to możliwe z perspektywy technicznej oraz finansowej w zakresie modelu rozliczenia takiego ładowania). Podjęcie działań związanych z samowolnym ładowaniem takiego pojazdu można uznać za działanie, które narusza interesy pozostałych mieszkańców, gdyż energia elektryczna potrzebna do naładowania pojazdu elektrycznego, który należy do jednego z mieszkańców, ponoszona jest proporcjonalnie przez wszystkich mieszkańców. Kluczowym zagadnieniem są natomiast kwestie bezpieczeństwa, które powinny być uregulowanie i przestrzegane, gdyż pożar pojazdu elektrycznego w garażu może spowodować szkody dużych rozmiarów, nawet zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców.

Brak jednoznacznych przepisów 

W dalszym ciągu oczekujemy na jednoznaczne przepisy, które uregulują tę kwestię. W chwili obecnej toczy się wiele procesów o brak legalności zakazu wjazdu pojazdu elektrycznego do garażu. Stanowisko, które zostanie wypracowane za jakiś czas przez orzecznictwo, również dostarczy nam ciekawych informacji i wskazówek interpretacyjnych z punktu widzenia prawnej analizy poruszanego zagadnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA