REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu w nieruchomości wspólnej?

Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).

Sprawdzenie przepisów wewnętrznych wspólnoty mieszkaniowej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana wspólnota mieszkaniowa uregulowała przedmiotową kwestię w swoich dokumentach wewnętrznych. Może się okazać, że problematyka ta została już rozstrzygnięta np. na poziomie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej uchwały etc. Należy wskazać, że taka praktyka występuje coraz częściej i jest to dobry trend, który należy ocenić niezwykle pozytywnie (niezależnie od kierunku konkretnego uregulowania).

REKLAMA

Wystąpienie z wnioskiem o uregulowanie przedmiotowej kwestii 

REKLAMA

Jeżeli w danej wspólnocie mieszkaniowej kwestia parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym nie została uregulowania, zasadnym jest wystąpienie z takim wnioskiem do wspólnoty mieszkaniowej. Wyjaśnić należy, że warto jest skonsultować wprowadzenie takiej możliwości z podmiotami uprawnionymi w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ocena zagrożenia i możliwych do podjęcia działań ratunkowych powinna być kluczowa w przypadku tego typu rozwiązań.

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że częstotliwość występowania pożarów w przypadku samochód spalinowych i elektrycznych jest niemal tożsama. Jednakże pożary elektryków są nagłaśnianie i sam proces ich gaszenia niezwykle czasochłonny i wysoce utrudniony. W kontekście powyższego szczególnie aktualne staje się dążenie do należytego uregulowania kwestii możliwości parkowania takich samochodów w garażach podziemnych.

Uwaga na kwestie bezpieczeństwa

Najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Regulacje wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej powinny wprost porządkować taką kwestię, mieszkańcy zaś powinni bezwzględnie ich przestrzegać. Należy zwrócić uwagę na konkretne możliwości techniczne danego budynku, układ garażu podziemnego, możliwość ewentualnego dostępu do pojazdu elektrycznego przez służby (w szczególności przez straż pożarną) etc. Właściwa analiza stanu faktycznego powinna być punktem wyjścia do konstruowania czytelnych regulacji wewnętrznych w przedmiotowym zakresie.

Parkowanie pojazdu elektrycznego a jego ładowanie w garażu podziemnym

Kolejnym zagadnieniem, które w praktyce może budzić uzasadnione wątpliwości jest kwestia ładowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Oczywistym pozostaje fakt, że jeżeli właściciel takiego pojazdu chce korzystać z energii elektrycznej w garażu podziemnym powinien w pierwszej kolejności ustalić taką możliwość z zarządcą nieruchomości (określenie czy jest to możliwe z perspektywy technicznej oraz finansowej w zakresie modelu rozliczenia takiego ładowania). Podjęcie działań związanych z samowolnym ładowaniem takiego pojazdu można uznać za działanie, które narusza interesy pozostałych mieszkańców, gdyż energia elektryczna potrzebna do naładowania pojazdu elektrycznego, który należy do jednego z mieszkańców, ponoszona jest proporcjonalnie przez wszystkich mieszkańców. Kluczowym zagadnieniem są natomiast kwestie bezpieczeństwa, które powinny być uregulowanie i przestrzegane, gdyż pożar pojazdu elektrycznego w garażu może spowodować szkody dużych rozmiarów, nawet zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak jednoznacznych przepisów 

W dalszym ciągu oczekujemy na jednoznaczne przepisy, które uregulują tę kwestię. W chwili obecnej toczy się wiele procesów o brak legalności zakazu wjazdu pojazdu elektrycznego do garażu. Stanowisko, które zostanie wypracowane za jakiś czas przez orzecznictwo, również dostarczy nam ciekawych informacji i wskazówek interpretacyjnych z punktu widzenia prawnej analizy poruszanego zagadnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA