Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu w nieruchomości wspólnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprawdzenie przepisów wewnętrznych wspólnoty mieszkaniowej
- Wystąpienie z wnioskiem o uregulowanie przedmiotowej kwestii
- Uwaga na kwestie bezpieczeństwa
- Parkowanie pojazdu elektrycznego a jego ładowanie w garażu podziemnym
- Brak jednoznacznych przepisów
Sprawdzenie przepisów wewnętrznych wspólnoty mieszkaniowej
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana wspólnota mieszkaniowa uregulowała przedmiotową kwestię w swoich dokumentach wewnętrznych. Może się okazać, że problematyka ta została już rozstrzygnięta np. na poziomie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej uchwały etc. Należy wskazać, że taka praktyka występuje coraz częściej i jest to dobry trend, który należy ocenić niezwykle pozytywnie (niezależnie od kierunku konkretnego uregulowania).
REKLAMA
Wystąpienie z wnioskiem o uregulowanie przedmiotowej kwestii
REKLAMA
Jeżeli w danej wspólnocie mieszkaniowej kwestia parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym nie została uregulowania, zasadnym jest wystąpienie z takim wnioskiem do wspólnoty mieszkaniowej. Wyjaśnić należy, że warto jest skonsultować wprowadzenie takiej możliwości z podmiotami uprawnionymi w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ocena zagrożenia i możliwych do podjęcia działań ratunkowych powinna być kluczowa w przypadku tego typu rozwiązań.
Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że częstotliwość występowania pożarów w przypadku samochód spalinowych i elektrycznych jest niemal tożsama. Jednakże pożary elektryków są nagłaśnianie i sam proces ich gaszenia niezwykle czasochłonny i wysoce utrudniony. W kontekście powyższego szczególnie aktualne staje się dążenie do należytego uregulowania kwestii możliwości parkowania takich samochodów w garażach podziemnych.
Uwaga na kwestie bezpieczeństwa
Najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Regulacje wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej powinny wprost porządkować taką kwestię, mieszkańcy zaś powinni bezwzględnie ich przestrzegać. Należy zwrócić uwagę na konkretne możliwości techniczne danego budynku, układ garażu podziemnego, możliwość ewentualnego dostępu do pojazdu elektrycznego przez służby (w szczególności przez straż pożarną) etc. Właściwa analiza stanu faktycznego powinna być punktem wyjścia do konstruowania czytelnych regulacji wewnętrznych w przedmiotowym zakresie.
Parkowanie pojazdu elektrycznego a jego ładowanie w garażu podziemnym
Kolejnym zagadnieniem, które w praktyce może budzić uzasadnione wątpliwości jest kwestia ładowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Oczywistym pozostaje fakt, że jeżeli właściciel takiego pojazdu chce korzystać z energii elektrycznej w garażu podziemnym powinien w pierwszej kolejności ustalić taką możliwość z zarządcą nieruchomości (określenie czy jest to możliwe z perspektywy technicznej oraz finansowej w zakresie modelu rozliczenia takiego ładowania). Podjęcie działań związanych z samowolnym ładowaniem takiego pojazdu można uznać za działanie, które narusza interesy pozostałych mieszkańców, gdyż energia elektryczna potrzebna do naładowania pojazdu elektrycznego, który należy do jednego z mieszkańców, ponoszona jest proporcjonalnie przez wszystkich mieszkańców. Kluczowym zagadnieniem są natomiast kwestie bezpieczeństwa, które powinny być uregulowanie i przestrzegane, gdyż pożar pojazdu elektrycznego w garażu może spowodować szkody dużych rozmiarów, nawet zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców.
Brak jednoznacznych przepisów
W dalszym ciągu oczekujemy na jednoznaczne przepisy, które uregulują tę kwestię. W chwili obecnej toczy się wiele procesów o brak legalności zakazu wjazdu pojazdu elektrycznego do garażu. Stanowisko, które zostanie wypracowane za jakiś czas przez orzecznictwo, również dostarczy nam ciekawych informacji i wskazówek interpretacyjnych z punktu widzenia prawnej analizy poruszanego zagadnienia.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.