REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

homfi
Nieruchomości - sprzedaż, zakup, wynajem, zarządzanie najmem, finansowanie, projektowanie, ubezpieczenia
Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja
Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

Dyrektywa budynkowa: Duży krok w stronę zrównoważonego budownictwa w Unii Europejskiej

Przyjęta przez Parlament i Radę Europejską (PE) 19 maja 2010 roku, tzw. dyrektywa budynkowa (2010/31/UE) zainicjowała nową erę w zakresie projektowania, budowy i użytkowania takich obiektów w Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków (na przykład poprzez uszczelnienie okien i zapobieganie ucieczki ciepła), co bezpośrednio prowadzić będzie do obniżenia rachunków za energię oraz do stworzenia zdrowszych i bardziej komfortowych warunków życia mieszkańców. W marcu 2024 r. PE przyjął nowelizację przepisów, która zakłada, że do 2050 roku sektor nieruchomości ma stać się neutralny dla klimatu. Renowacji poddana ma zostać większa liczba budynków o najgorszych parametrach.

REKLAMA

Ważne

Oficjalna i pełna nazwa dyrektywy budynkowej to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Używany jest też skrót EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive).

Na ten moment Dyrektywa obejmuje następujące elementy: 

REKLAMA

1. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach: Dyrektywa wprowadza wymogi dotyczące certyfikacji energetycznej budynków (czyli posiadanie ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej) oraz promuje remonty mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej (na przykład zastosowanie izolacji termicznej, modernizacja systemów grzewczych, wentylacji, oświetlenia itp.)

2. Wprowadzenie inteligentnych mierników i systemów rozliczeniowych: zachęca do wdrażania inteligentnych systemów pomiarowych (na przykład liczniki umożliwiające zdalny odczyt, czy monitoring zużycia energii w czasie rzeczywistym), które mogą pomóc konsumentom w lepszym zarządzaniu ich zużyciem energii.

3. Zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii: Promowanie rozwoju i integracji odnawialnych źródeł energii w systemie energetycznym (na przykład fotowoltaika, turbiny wiatrowe czy turbiny przepływowe), aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Wspieranie kogeneracji, a także systemów grzewczych i chłodniczych: Zachęta do wykorzystania efektywnych technologii, takich jak kogeneracja, która pozwala na jednoczesną produkcję energii elektrycznej i ciepła, zwiększając efektywność wykorzystania paliwa.

Kto i ile zapłaci za wprowadzenie Dyrektywy?

REKLAMA

Przed Polską Dyrektywa Budynkowa stawia ambitne wyzwania. Zgodnie z przepisami, od 2030 roku wszystkie nowo powstające budynki powinny być zeroemisyjne, zaś budynki publiczne muszą spełniać ten warunek już od 2028 roku. Nowelizacja dyrektywy budynkowej (EPBD) nakłada również obowiązek termomodernizacji zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

W kontekście budynków mieszkalnych, cel został określony jako zmniejszenie średniego zużycia energii pierwotnej o 16% do 2030 roku, a także o 20-22% do 2035 roku. Natomiast w przypadku budynków niemieszkalnych wymaga się renowacji 16% obiektów o najgorszej charakterystyce energetycznej do 2030 roku, oraz 26% do 2033 roku.

Wprowadzenie termomodernizacji, mimo że wymaga inwestycji, jest kluczowe dla osiągnięcia tych celów. Proces jest złożony i obejmuje m.in. docieplenie ścian i dachu, wymianę okien, źródeł ciepła oraz montaż wentylacji. Niemniej jednak, właściwe zaplanowanie tego procesu może przynieść korzyści nie tylko pod względem spełnienia wymogów dyrektywy, lecz także pod kątem efektywności biznesowej. Współcześnie, aspekty związane z ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) mają istotny wpływ na działalność biznesową, a branża nieruchomości zdaje sobie z tego sprawę.

- Jedną z pierwszych, większych zmian, które właściciele nieruchomości poczuli na własnej skórze są obowiązkowe od zeszłego roku świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to dokument, który opisuje zapotrzebowanie budynku lub jego części na energię. Uwzględnia, ile energii potrzebuje nieruchomość do ogrzania, wentylacji lub klimatyzacji swojej przestrzeni. Dzięki takiemu dokumentowi dokładnie wiemy, jakie są roczne potrzeby naszego budynku w kontekście zużycia energii, a to pozwala oszacować koszty utrzymania nieruchomości - mówi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

- Jak zdobyć taki certyfikat? W homfi udostępniamy możliwość zamówienia takiego certyfikatu w dowolnym momencie na naszej stronie internetowej z użyciem wygodnego formularza i płatności online. Klienci homfi, którzy podpisują umowę pośrednictwa w wynajmie lub sprzedaży nieruchomości mogą też skorzystać z promocji, w której otrzymają świadectwo charakterystyki energetycznej gratis w ramach głównej usługi - dodaje Maciej Zięba.

Według szacunków, stare budynki w Polsce odpowiadają za 38% całościowych emisji CO2, dlatego tak ważne jest mądre “zaopiekowanie się” tematem niskiej emisyjności nowych budynków oraz maksymalnej poprawy efektywności energetycznej starszego budownictwa.

- Stosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie oczywiście kosztowne. Największe obawy finansowe budzi termomodernizacja, która oznacza między innymi docieplanie ścian czy dachu, wymianę okien, źródeł ciepła czy nawet montaż wentylacji. Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków, z częściowym wsparciem ze strony samorządów czy programów rządowych (o ile takie będą wdrażane). Oznacza to, że koszt ostatecznie poniosą użytkownicy budynków i znajdujących się w nich lokali: mieszkańcy i biznes. Będzie to najpewniej prowadzić do wzrostów cen nieruchomości i stawek czynszów - prognozuje Maciej Zięba. 

Nowe budynki, które będą powstawać, będą bardziej “zdrowe” dla środowiska i zeroemisyjne, niż te wybudowane teraz, czy kilka lat temu. Przewiduje się, że to wpłynie na wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym, nawet o kilkaset złotych na metrze kwadratowym, ze względu na zastosowanie droższych materiałów i technologii. Te zwiększone nakłady mają się jednak zwracać w niższych wydatkach na utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - dodaje Dyrektor Zięba.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA