REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasy energetyczne budynków mieszkalnych od A do G a dyrektywa EPBD. Harmonogram termomodernizacji

Klasy energetyczne budynków mieszkalnych od A do G a dyrektywa EPBD. Harmonogram termomodernizacji
Klasy energetyczne budynków mieszkalnych od A do G a dyrektywa EPBD. Harmonogram termomodernizacji

REKLAMA

REKLAMA

Od 2026 roku ma obowiązywać unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (dyrektywa EPBD). Zgodnie z założeniami tej dyrektywy wszystkie obecnie istniejące budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć (w drodze termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2030 roku, a klasę energetyczną D od 2033 roku. 13 czerwca 2023 r. Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaprezentowała swoje propozycje podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne, od A do G, zgodnie z wymogami projektu dyrektywy EPBD. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma też przygotowaną metodykę podziału budynków na klasy energetyczne, ale czeka na ostateczny kształt dyrektywy EPBD.

Dyrektywa EPBD - założenia, cele, harmonogram

REKLAMA

Trwają prace legislacyjne nad projektem unijnej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive - EPBD). Dyrektywa ta jest przygotowywana w ramach pakietu Fit for 55. 14 marca 2023 r. projekt tej dyrektywy został przyjęty przez Parlament Europejski. Aktualnie trwa faza trilogów czyli uzgodnień między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską. Na jesieni 2023 r. spodziewane jest polityczne porozumienie ws. jego prowadzenia, w I połowie 2024 r. dyrektywa powinna zostać opublikowana. Obowiązywać ma od 2026 roku. 

Celem dyrektywy EPBD jest zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych - w budownictwie i przez istniejące już budynki - także budynki mieszkalne.

Dyrektywa EPBD wprowadzić ma podział budynków mieszkalnych na klasy w zależności od zużycia energii - od nieobowiązkowej A+, przez A do najniższej G, w której ma się znaleźć 15 proc. budynków z najgorszą charakterystyką energetyczną. Dyrektywa wprowadzi też cele podnoszenia charakterystyk budynków, tak by trafiały do coraz wyższych klas.

Dyrektywa EPBD (aktualny projekt) zakłada, że:
- wszystkie nowe budynki zajmowane, wykorzystywane lub będące własnością władz publicznych powinny być zeroemisyjne od 2026 roku - chodzi tu o brak emisji gazów cieplarnianych w ramach eksploatacji budynku, czyli w szczególności brak spalania paliw kopalnych - także gazu ziemnego;
- wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny być zerozemisyjne (i ponadto wyposażone w urządzenia pozyskujące energię słoneczną) od 2028 roku, natomiast budynki istniejące w toku remontu generalnego będą miały na to czas do 2032 roku; 
- wszystkie istniejące budynki niemieszkalne i publiczne będą musiały osiągnąć (na skutek termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2027 roku, a klasę energetyczną D od 2030 roku;
- wszystkie istniejące budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć (na skutek termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2030 roku, a klasę energetyczną D od 2033 roku.

REKLAMA

Dyrektywa ta budzi spore kontrowersje, bo m.in. zabroni w perspektywie najbliższych lat stosowanie pieców gazowych i nowocześniejszych pieców na paliwa stałe. Wymusić też ma przeprowadzenie kosztownych termomodernizacji (w tym np. instalację drogich pomp ciepła, czy instalacji fotowoltaicznych), na które może nie być stać wielu właścicieli domów. Z wyżej wskazanego harmonogramu wynika też m.in., że nie będzie można instalować pieców gazowych w nowobudowanych budynkach mieszkalnych już od 2027 roku (które będą oddawane do użytku w 2028 roku).

Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który nie wprowadził jeszcze podziału budynków mieszkalnych na klasy. Pracuje nad tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podział na klasy energetyczne budynków (od A do G) ma zostać wprowadzony w Polsce w 2024 roku. 

 

KAPE proponuje podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne od A do G

W dniu 13 czerwca 2023 r. na konferencji rocznej stowarzyszenia Fala Renowacji swoje propozycje podziału przedstawiła Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Dyrektor zarządzająca KAPE Karolina Loth-Babut, wskazała, że propozycja ta została oparta na podstawie baz danych z audytów budynków, w przypadku jednorodzinnych z ok. stu audytów, a dla wielorodzinnych - z ok. tysiąca.

Zgodnie z propozycją KAPE, najwyższa klasa A zostałaby przyznana budynkom jednorodzinnym, gdzie wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosiłby poniżej 63 kWh na m kw. rocznie, oraz 59 kWh na m kw. rocznie dla budynków wielorodzinnych

Zgodnie z EPBD, klasa A jest przyznawana budynkom o zerowej emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych na miejscu.

Odnośnie kolejnych klas energetycznych budynków mieszkalnych KAPE proponuje następujące przedziały rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną:
- dla klasy B zakres 63-157 kWh (budynki jednorodzinne) i 59-141 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne), 
- dla klasy C 157-250 kWh (budynki jednorodzinne) i 141-223 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne), 
- dla klasy D 250-344 kWh (budynki jednorodzinne) i 223-305 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne),
- dla klasy E 344-438 kWh (budynki jednorodzinne) i 305-387 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne), 
- dla klasy F 438-531 kWh (budynki jednorodzinne) i 387-469 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budynki o wskaźnikach wyższych od 531 (budynki jednorodzinne) i 469 kWh (budynki wielorodzinne) na m kw. rocznie trafiłyby do najniższej klasy G.

Czym jest KAPE?

Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE), to państwowa agencja przygotowująca i realizująca zasady zrównoważonej polityki energetycznej Polski, prowadząca działania zmierzające do racjonalizacji gospodarki energetycznej przy zachowaniu zasad ochrony środowiska oraz poprzez inicjowanie przedsięwzięć proekologicznych związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem i użyciem energii. Pełni funkcję krajowego partnera i konsultanta w sprawach zrównoważonej polityki energetycznej. KAPE powstała w 1994 roku w wyniku uchwały Sejmu RP oraz decyzji Rządu RP. Głównym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kontakt: kape.gov.pl.

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma swoją koncepcję podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Będzie nowy rejestr informacji o budynkach

Jak poinformował na tej samej konferencji dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MRiT Andrzej Kaźmierski, ministerstwo ma w praktyce przygotowaną metodykę podziału, ale czeka na ostateczny kształt dyrektywy EPBD, który będzie znany na początku 2024 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pewną koncepcję podziału na podstawie baz danych o budynkach, statystyk, danych historycznych itp., ale planuje jeszcze poddać opracowaną metodykę podziału pod debatę - zaznaczył Kaźmierski.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii tworzy nowy rejestr integrujący informacje o budynkach, ponieważ w kraju nie ma pełnej i prawdziwej ewidencji takich informacji, a resort na razie musi bazować na szacunkach.

W Polsce jest ok. 6,9 mln polskich budynków mieszkalnych. Prawie 70 proc. z nich wymaga modernizacji, a ok. 16 proc. (czyli około milion budynków), to tzw. wampiry energetyczne, które odpowiadają za zużycie jednej trzeciej całkowitej ilości energii zużywanej we wszystkich. Jednocześnie 30 proc. najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych, czyli około 2 mln, odpowiada za ponad połowę tego zużycia. Tak wynika z danych udostępnionych przez stowarzyszenie Falę Renowacji.

oprac. Paweł Huczko na podstawie informacji PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA