REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasy energetyczne budynków mieszkalnych od A do G a dyrektywa EPBD. Harmonogram termomodernizacji

Klasy energetyczne budynków mieszkalnych od A do G a dyrektywa EPBD. Harmonogram termomodernizacji
Klasy energetyczne budynków mieszkalnych od A do G a dyrektywa EPBD. Harmonogram termomodernizacji

REKLAMA

REKLAMA

Od 2026 roku ma obowiązywać unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (dyrektywa EPBD). Zgodnie z założeniami tej dyrektywy wszystkie obecnie istniejące budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć (w drodze termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2030 roku, a klasę energetyczną D od 2033 roku. 13 czerwca 2023 r. Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaprezentowała swoje propozycje podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne, od A do G, zgodnie z wymogami projektu dyrektywy EPBD. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma też przygotowaną metodykę podziału budynków na klasy energetyczne, ale czeka na ostateczny kształt dyrektywy EPBD.

Dyrektywa EPBD - założenia, cele, harmonogram

REKLAMA

Trwają prace legislacyjne nad projektem unijnej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive - EPBD). Dyrektywa ta jest przygotowywana w ramach pakietu Fit for 55. 14 marca 2023 r. projekt tej dyrektywy został przyjęty przez Parlament Europejski. Aktualnie trwa faza trilogów czyli uzgodnień między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską. Na jesieni 2023 r. spodziewane jest polityczne porozumienie ws. jego prowadzenia, w I połowie 2024 r. dyrektywa powinna zostać opublikowana. Obowiązywać ma od 2026 roku. 

Celem dyrektywy EPBD jest zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych - w budownictwie i przez istniejące już budynki - także budynki mieszkalne.

Dyrektywa EPBD wprowadzić ma podział budynków mieszkalnych na klasy w zależności od zużycia energii - od nieobowiązkowej A+, przez A do najniższej G, w której ma się znaleźć 15 proc. budynków z najgorszą charakterystyką energetyczną. Dyrektywa wprowadzi też cele podnoszenia charakterystyk budynków, tak by trafiały do coraz wyższych klas.

Dyrektywa EPBD (aktualny projekt) zakłada, że:
- wszystkie nowe budynki zajmowane, wykorzystywane lub będące własnością władz publicznych powinny być zeroemisyjne od 2026 roku - chodzi tu o brak emisji gazów cieplarnianych w ramach eksploatacji budynku, czyli w szczególności brak spalania paliw kopalnych - także gazu ziemnego;
- wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny być zerozemisyjne (i ponadto wyposażone w urządzenia pozyskujące energię słoneczną) od 2028 roku, natomiast budynki istniejące w toku remontu generalnego będą miały na to czas do 2032 roku; 
- wszystkie istniejące budynki niemieszkalne i publiczne będą musiały osiągnąć (na skutek termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2027 roku, a klasę energetyczną D od 2030 roku;
- wszystkie istniejące budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć (na skutek termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2030 roku, a klasę energetyczną D od 2033 roku.

REKLAMA

Dyrektywa ta budzi spore kontrowersje, bo m.in. zabroni w perspektywie najbliższych lat stosowanie pieców gazowych i nowocześniejszych pieców na paliwa stałe. Wymusić też ma przeprowadzenie kosztownych termomodernizacji (w tym np. instalację drogich pomp ciepła, czy instalacji fotowoltaicznych), na które może nie być stać wielu właścicieli domów. Z wyżej wskazanego harmonogramu wynika też m.in., że nie będzie można instalować pieców gazowych w nowobudowanych budynkach mieszkalnych już od 2027 roku (które będą oddawane do użytku w 2028 roku).

Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który nie wprowadził jeszcze podziału budynków mieszkalnych na klasy. Pracuje nad tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podział na klasy energetyczne budynków (od A do G) ma zostać wprowadzony w Polsce w 2024 roku. 

 

KAPE proponuje podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne od A do G

W dniu 13 czerwca 2023 r. na konferencji rocznej stowarzyszenia Fala Renowacji swoje propozycje podziału przedstawiła Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Dyrektor zarządzająca KAPE Karolina Loth-Babut, wskazała, że propozycja ta została oparta na podstawie baz danych z audytów budynków, w przypadku jednorodzinnych z ok. stu audytów, a dla wielorodzinnych - z ok. tysiąca.

Zgodnie z propozycją KAPE, najwyższa klasa A zostałaby przyznana budynkom jednorodzinnym, gdzie wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosiłby poniżej 63 kWh na m kw. rocznie, oraz 59 kWh na m kw. rocznie dla budynków wielorodzinnych

Zgodnie z EPBD, klasa A jest przyznawana budynkom o zerowej emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych na miejscu.

Odnośnie kolejnych klas energetycznych budynków mieszkalnych KAPE proponuje następujące przedziały rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną:
- dla klasy B zakres 63-157 kWh (budynki jednorodzinne) i 59-141 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne), 
- dla klasy C 157-250 kWh (budynki jednorodzinne) i 141-223 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne), 
- dla klasy D 250-344 kWh (budynki jednorodzinne) i 223-305 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne),
- dla klasy E 344-438 kWh (budynki jednorodzinne) i 305-387 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne), 
- dla klasy F 438-531 kWh (budynki jednorodzinne) i 387-469 kWh na m kw. (budynki wielorodzinne). 

Budynki o wskaźnikach wyższych od 531 (budynki jednorodzinne) i 469 kWh (budynki wielorodzinne) na m kw. rocznie trafiłyby do najniższej klasy G.

Czym jest KAPE?

Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE), to państwowa agencja przygotowująca i realizująca zasady zrównoważonej polityki energetycznej Polski, prowadząca działania zmierzające do racjonalizacji gospodarki energetycznej przy zachowaniu zasad ochrony środowiska oraz poprzez inicjowanie przedsięwzięć proekologicznych związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem i użyciem energii. Pełni funkcję krajowego partnera i konsultanta w sprawach zrównoważonej polityki energetycznej. KAPE powstała w 1994 roku w wyniku uchwały Sejmu RP oraz decyzji Rządu RP. Głównym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kontakt: kape.gov.pl.

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma swoją koncepcję podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Będzie nowy rejestr informacji o budynkach

Jak poinformował na tej samej konferencji dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MRiT Andrzej Kaźmierski, ministerstwo ma w praktyce przygotowaną metodykę podziału, ale czeka na ostateczny kształt dyrektywy EPBD, który będzie znany na początku 2024 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pewną koncepcję podziału na podstawie baz danych o budynkach, statystyk, danych historycznych itp., ale planuje jeszcze poddać opracowaną metodykę podziału pod debatę - zaznaczył Kaźmierski.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii tworzy nowy rejestr integrujący informacje o budynkach, ponieważ w kraju nie ma pełnej i prawdziwej ewidencji takich informacji, a resort na razie musi bazować na szacunkach.

W Polsce jest ok. 6,9 mln polskich budynków mieszkalnych. Prawie 70 proc. z nich wymaga modernizacji, a ok. 16 proc. (czyli około milion budynków), to tzw. wampiry energetyczne, które odpowiadają za zużycie jednej trzeciej całkowitej ilości energii zużywanej we wszystkich. Jednocześnie 30 proc. najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych, czyli około 2 mln, odpowiada za ponad połowę tego zużycia. Tak wynika z danych udostępnionych przez stowarzyszenie Falę Renowacji.

oprac. Paweł Huczko na podstawie informacji PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rafał
    2024-02-16 09:44:33
    Klasy od B w dół mają tak szerokie zakresy, że np. w najpojemniejszej klasie B różnica pomiędzy dolnym a górnym punktem wynosi 250%...
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokal usługowy na nowym osiedlu - ile trzeba za niego zapłacić?

Ile trzeba przeznaczyć na lokal usługowy w nowym osiedlu? Jakie metraże poszukiwane są najczęściej? Jakie są ceny za metr kwadratowy? Czego szukają nabywcy lokali? 

Trawnik po zimie. Kiedy kosić pierwszy raz? Kiedy i czym nawozić? Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne (wertykulacja, aeracja). Co jeszcze?

Jak pielęgnować trawnik wiosną? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić?

Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Wynajem mieszkań ma być tańszy. Rząd chce do tego doprowadzić wspierając budowę akademików

Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę na fakt, iż miejsc w akademikach wystarcza dla niewielkiej grupy studentów. Wielu najmuje więc mieszkania. W efekcie jest ich mniej dla pozostałych osób i rodzin, chcących wynająć jakieś lokum.

REKLAMA

Kiedy przycinać tuje?

Kiedy przycinać tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy przycinanie tuj po zimie na wysokość jest wystarczające? Ile przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot? Poznaj 8 głównych zasad.

Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? I jak?

Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

REKLAMA

Kiedy przycinać trawy?

Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

REKLAMA