REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już od 2025 roku brak dotacji na piece gazowe i inne na paliwa kopalne, Europosłowie poparli zmiany [dyrektywa budynkowa - EPBD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Już od 2025 roku brak dotacji na piece gazowe i inne na paliwa kopalne, Europosłowie poparli zmiany [dyrektywa budynkowa - EPBD]
Już od 2025 roku brak dotacji na piece gazowe i inne na paliwa kopalne, Europosłowie poparli zmiany [dyrektywa budynkowa - EPBD]

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 12 marca 2024 r. Parlament Europejski porozumiał się z Radą UE w sprawie zmian w treści dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa ta jest znana jako EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive) a potocznie nazywana w Polsce dyrektywą budynkową.  Zgodnie uzgodnionymi przepisami, od 2030 roku wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne, a do 2050 roku sektor budownictwa ma stać się neutralny dla klimatu. Odnośnie budynków mieszkalnych państwa UE będą musiały zrealizować zmniejszenie średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 roku i co najmniej 20–22% do 2035 roku. Co oznacza to dla nas obywateli? Na przykład to, że już w 2025 roku nie będzie dotacji na piece gazowe i kotły na inne paliwa kopalne (choćby były najnowocześniejsze).

Dyrektywa EPBD - wersja przekształcona 12 marca 2024 r.

Z nowych przepisów wynika, że już za kilka lat mamy budować (także w Polsce) wyłącznie zeroemisyjne budynki. Co to oznacza w praktyce? Budynek zeroemisyjny wykorzystywać ma dostępne źródła energii odnawialnych, które zrównoważą emisję spowodowaną kopalnymi źródłami energii. 

REKLAMA

Koniec z piecami gazowymi i na paliwa stałe od 2040 roku. Od 2025 roku brak dotacji

REKLAMA

Nowa dyrektywa zakłada także, że do 2030 roku państwa członkowskie zmodernizują 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej. Ponadto, już w 2025 roku nie będzie można skorzystać z dofinansowania na niezależne kotły na paliwa kopalne (np. na piece gazowe), a do 2040 roku nastąpi ich całkowite wycofanie.

Wynikający z dyrektywy EPBD zakaz dotyczyć ma instalowania kotłów na paliwa kopalne, czyli kotłów gazowych, węglowych, ale także tych na olej opałowy i ekogroszek. Chcąc spełnić założenia, państwa członkowskie i ich obywatele już teraz powinni pomyśleć nad strategią i działaniem w obrębie nie tylko nowych, ale przede wszystkim dotychczasowych rozwiązań stosowanych m.in. w blokach czy domach jedno i wielorodzinnych. Będzie to obszar szczególnie istotny w kwestii transformacji energetycznej naszego kraju. Co więcej, pozwoli obywatelom uchronić się od wysokich rachunków będących konsekwencją braku działań lub zastosowania przejściowych rozwiązań. Cel unijny jest jasny – zmierzamy w stronę zielonej energii i coraz śmielej powinniśmy z niej korzystać – nie tylko z przymusu – mówi dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy.

W praktyce oznacza to ostatnie kilkanaście lat z piecami na gaz i pozostałe paliwa kopalne – do 2040 roku ma obowiązywać całkowity zakaz ich użytkowania. Czasu nie ma zbyt wiele, zwłaszcza dlatego, że, zgodnie z raportem przygotowanym przez CBOS, blisko połowa badanych Polaków (46%) ogrzewa swoje mieszkania lub domy przy użyciu własnych pieców lub kotłów węglowych. 22% używa ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. Tylko 4% badanych zadeklarowało inny rodzaj ogrzewania (drewno, pellet, pompy ciepła). 

Ważne jest to, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje, a nie stawiać na rozwiązania tymczasowe, jak np. gaz. W niedalekiej przyszłości może zdarzyć się, że będzie on tańszy niż rozwiązania OZE jak np. pompa ciepła. Jednak będzie to bardzo krótkotrwałe i zmieni się drastycznie po wprowadzeniu ETS 2 (nowego podatku od ogrzewania paliwem kopalnym). Wówczas okaże się on droższym źródłem ciepła niż wspomniane już pompy, a różnica w rachunkach będzie z roku na rok rosła.

Konieczna termomodernizacja - i to szybko

REKLAMA

Odejście od kotłów na gaz i pozostałe paliwa kopalne będzie wkrótce absolutnie konieczna. Jednak oprócz wymiany źródła ciepła, to co możemy zrobić dla środowiska i naszych portfeli, to zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Termomodernizacja to klucz do sukcesu, który nie tylko wpływa korzystnie na wygląd budynku, pozwalając na jego unowocześnienie, ale przede wszystkim na redukcję strat ciepła. Dbając o szczelność budynku, możemy liczyć na mniejsze wydatki na jego ogrzanie, a dzięki rozwiązaniom z użyciem odnawialnych źródeł energii będzie to efektywniejsze, ekologiczne i co najważniejsze – szybko zauważymy oszczędność wynikającą z tego rozwiązania – tłumaczy dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy. 

Jest nad czym pracować, ponieważ wyliczenia pokazują, że zużycie ciepła w budynkach o bardzo słabym ociepleniu i nieszczelnościach potrafią wygenerować zużycie ciepła na średnim poziomie 170 kWh/m2 rocznie – wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego. Termomodernizacja to szereg prac poczynionych w celu redukcji strat ciepła oraz zaoszczędzenia większej ilości energii potrzebnej do ogrzania całego budynku. Poza uszczelnieniem dachu, wymianą drzwi i okien docieplane zostają ściany. Zmianie mogą ulec grzejniki, często w mieszkaniach montowana jest także klimatyzacja. Kolejnym zadaniem jest pełna modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej. Kluczowym elementem jest zapewnienie najefektywniejszego źródła ciepła, czyli wymiana kotła na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Obserwując obecny kierunek, w którym podąża Unia Europejska, najbardziej wydajnymi i bezpiecznymi rozwiązaniami będą te oferowane przez OZE. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowymi ustaleniami już od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne. Jednak Polacy mogą dziś skorzystać ze wsparcia finansowego na termomodernizację dzięki programowi Czyste Powietrze. Dostępna jest również inicjatywa o nazwie Moje Ciepło i wiele innych, promujących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Beneficjenci programów mają możliwość instalacji pomp ciepła, systemów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, fotowoltaiki oraz magazynów energii. Przedsiębiorcy, wspólnoty oraz spółdzielnie mogą skorzystać również z inicjatyw takich jak np. DARMOmodernizacja, dzięki której bloki mieszkalne zmienią się w niezależne energetycznie i samowystarczalne obiekty posiadające indywidualne źródło ciepła oparte o OZE. 

Właściciele niemile widzianych źródeł ciepła na paliwa kopalne powinni zadbać o ich wymianę. Dzięki korzystnym programom finansowanie termomodernizacji oraz wymiany kotłów na paliwa kopalne jest możliwe, a podjęte kroki pozwolą nam na uniezależnienie się od importowanych surowców oraz niepewnych, rosnących cen energii – podsumowuje dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy. 

Ważne

Zmieniona dyrektywa EPBD zakłada też, że już od 2028 roku nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością powinny być zeroemisyjne. Państwa członkowskie UE będą mogły wziąć pod uwagę współczynnik globalnego ocieplenia w cyklu życia budynku. Współczynnik ten obejmuje produkcję i utylizację produktów budowlanych użytych do jego budowy.

Dyrektywa EPBD - wersja przekształcona 12 marca 2024 r.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA