REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?
Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

Sąsiednia działka zarośnięta chwastami lub nawet krzewami może stanowić problem. Wyjaśniamy, czy istnieją prawne sposoby jego rozwiązania. 

REKLAMA

Roszczenie na podstawie KC może być dość trudne 

Pierwszym wariantem postępowania z problematyczną działką może być wysuwanie roszczenia na podstawie artykułu 222 paragraf 2 kodeksu cywilnego (KC) o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i/lub zaniechanie naruszeń. Wspomniany przepis znajduje zastosowanie między innymi do sporów dotyczących hałasu lub nieprzyjemnych zapachów. Jego stosowanie w odniesieniu do działki zarośniętej wysoką trawą lub chwastami będzie trudniejsze. Chodzi o konieczność skonstruowania roszczenia majątkowego, które jest wymagane w przypadku użycia art. 222 par. 2 KC (zobacz: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2002 roku, sygnatura akt: V CZ 162/02). Składający pozew może na przykład argumentować, że zaniedbana działka sąsiada wpływa negatywnie na wartość jego nieruchomości. 

Przepisy przeciwpożarowe, czyli całkiem inna opcja 

Inne rozwiązanie problematycznej sytuacji zakłada możliwość skorzystania z artykułu 82 kodeksu wykroczeń (KW). Przypomnijmy, że ten przepis mówi o niewykonywaniu obowiązków przeciwpożarowych. Możliwość zastosowania art. 82 KW zależy od tego, czy nieuporządkowana działka (np. poprzez nagromadzenie suchej trawy) zwiększa zagrożenie pożarowe. W kodeksie wykroczeń znajdziemy również artykuł 117 mówiący o konieczności zachowania czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Wydaje się jednak, że ten przepis ma większe zastosowanie do przypadków zaśmiecenia sąsiedniej działki - podobnie jak artykuł 5 ustęp 1 punkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622).

Zachwaszczenie gruntu bywa dobrym argumentem 

REKLAMA

W kontekście możliwych sposobów wpłynięcia na niedbałego sąsiada nie należy zapominać o przepisach dotyczących gruntów rolnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78). Zobowiązuje ona właścicieli gruntów stanowiących użytki rolne do zapobiegania degradacji gleb - szczególnie erozji i ruchom masowym ziemi (zobacz: artykuł 15 ustęp 1 tego aktu prawnego). Za przejaw degradacji można uznać również zachwaszczenie o czym mówi Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 sierpnia 2013 roku (sygnatura akt: II SA/Bd 355/13). 

W razie wystąpienia jednej z form degradacji gruntu niewymienionych przez art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (np. spowodowanej nieprzestrzeganiem przepisów o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami), wójt poprzez decyzję nakazuje właścicielowi użytku rolnego wykonanie w określonym terminie odpowiednich zabiegów (przykładowo odchwaszczenia). Lekceważenie podjętej decyzji może skutkować zastępczym wykonaniem potrzebnych prac na koszt właściciela gruntu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sama decyzja wójta może zadziałać mobilizująco 

REKLAMA

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 kwietnia 2020 r. (II OSK 630/19) wskazuje, że art. 15 ust. 5 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi samodzielną podstawę prawną dla wydania decyzji nakazującej przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych, jeśli właściciel gruntów z własnej winy doprowadził do ich degradacji. W praktyce wykorzystanie całej opisywanej powyżej ścieżki wpłynięcia na sąsiada może być problematyczne, gdyż gminy dość niechętnie stosują wykonanie zastępcze na koszt właściciela działki - nie tylko w przypadku zachwaszczenia. 

Poza tym zastępcze wykonanie odchwaszczenia jako sankcja nie może zostać zastąpione grzywną (zobacz: D. Danecka, W. Radecki [w:] D. Danecka, W. Radecki, Ochrona gruntów rolnych i leśnych. Komentarz, wyd. VI, LEX/el. 2024, art. 15). Z drugiej strony, sama decyzja wójta (burmistrza/prezydenta miasta) podjęta po skargach lokalnej ludności, w wielu przypadkach może zadziałać na sąsiada mobilizująco. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie kłopotliwej sprawy. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA