REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?
Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

Sąsiednia działka zarośnięta chwastami lub nawet krzewami może stanowić problem. Wyjaśniamy, czy istnieją prawne sposoby jego rozwiązania. 

REKLAMA

Roszczenie na podstawie KC może być dość trudne 

Pierwszym wariantem postępowania z problematyczną działką może być wysuwanie roszczenia na podstawie artykułu 222 paragraf 2 kodeksu cywilnego (KC) o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i/lub zaniechanie naruszeń. Wspomniany przepis znajduje zastosowanie między innymi do sporów dotyczących hałasu lub nieprzyjemnych zapachów. Jego stosowanie w odniesieniu do działki zarośniętej wysoką trawą lub chwastami będzie trudniejsze. Chodzi o konieczność skonstruowania roszczenia majątkowego, które jest wymagane w przypadku użycia art. 222 par. 2 KC (zobacz: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2002 roku, sygnatura akt: V CZ 162/02). Składający pozew może na przykład argumentować, że zaniedbana działka sąsiada wpływa negatywnie na wartość jego nieruchomości. 

Przepisy przeciwpożarowe, czyli całkiem inna opcja 

Inne rozwiązanie problematycznej sytuacji zakłada możliwość skorzystania z artykułu 82 kodeksu wykroczeń (KW). Przypomnijmy, że ten przepis mówi o niewykonywaniu obowiązków przeciwpożarowych. Możliwość zastosowania art. 82 KW zależy od tego, czy nieuporządkowana działka (np. poprzez nagromadzenie suchej trawy) zwiększa zagrożenie pożarowe. W kodeksie wykroczeń znajdziemy również artykuł 117 mówiący o konieczności zachowania czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Wydaje się jednak, że ten przepis ma większe zastosowanie do przypadków zaśmiecenia sąsiedniej działki - podobnie jak artykuł 5 ustęp 1 punkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622).

Zachwaszczenie gruntu bywa dobrym argumentem 

REKLAMA

W kontekście możliwych sposobów wpłynięcia na niedbałego sąsiada nie należy zapominać o przepisach dotyczących gruntów rolnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78). Zobowiązuje ona właścicieli gruntów stanowiących użytki rolne do zapobiegania degradacji gleb - szczególnie erozji i ruchom masowym ziemi (zobacz: artykuł 15 ustęp 1 tego aktu prawnego). Za przejaw degradacji można uznać również zachwaszczenie o czym mówi Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 sierpnia 2013 roku (sygnatura akt: II SA/Bd 355/13). 

W razie wystąpienia jednej z form degradacji gruntu niewymienionych przez art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (np. spowodowanej nieprzestrzeganiem przepisów o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami), wójt poprzez decyzję nakazuje właścicielowi użytku rolnego wykonanie w określonym terminie odpowiednich zabiegów (przykładowo odchwaszczenia). Lekceważenie podjętej decyzji może skutkować zastępczym wykonaniem potrzebnych prac na koszt właściciela gruntu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sama decyzja wójta może zadziałać mobilizująco 

REKLAMA

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 kwietnia 2020 r. (II OSK 630/19) wskazuje, że art. 15 ust. 5 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi samodzielną podstawę prawną dla wydania decyzji nakazującej przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych, jeśli właściciel gruntów z własnej winy doprowadził do ich degradacji. W praktyce wykorzystanie całej opisywanej powyżej ścieżki wpłynięcia na sąsiada może być problematyczne, gdyż gminy dość niechętnie stosują wykonanie zastępcze na koszt właściciela działki - nie tylko w przypadku zachwaszczenia. 

Poza tym zastępcze wykonanie odchwaszczenia jako sankcja nie może zostać zastąpione grzywną (zobacz: D. Danecka, W. Radecki [w:] D. Danecka, W. Radecki, Ochrona gruntów rolnych i leśnych. Komentarz, wyd. VI, LEX/el. 2024, art. 15). Z drugiej strony, sama decyzja wójta (burmistrza/prezydenta miasta) podjęta po skargach lokalnej ludności, w wielu przypadkach może zadziałać na sąsiada mobilizująco. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie kłopotliwej sprawy. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie 2024: teraz malutkie mieszkanie w dobrej lokalizacji, a normalne – tylko na przedmieściach

Ceny mieszkań osiągnęły poziomy niedostępne nawet nieźle sytuowanym Polakom. By dostosować się do poziomu zamożności klientów deweloperzy znów budują je coraz mniejsze. To jednak nie wystarcza, nawet za wysoki kredyt trzeba godzić się na lokum na peryferiach, by w ogóle mieszkać na swoim.

Kleszcz dermacentor marginatus już w Szwecji. Może przenosić niebezpieczne wirusy. Czy jest też w Polsce?

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował 27 czerwca 2024 r. szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Letnie promocje na mieszkania u deweloperów. Gdzie kupisz taniej?

Sezon letni kiedyś był czasem, gdy można było kupić mieszkanie w korzystniejszej cenie. Czy wciąż tak jest? Czy deweloperzy nadal oferują atrakcyjne rabaty w okresie wakacji? Gdzie i na jakie promocje można liczyć? 

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

REKLAMA

Czy w ukończonych osiedlach są jeszcze jakieś mieszkania?

Czy inwestycje deweloperów sprzedają się na bieżąco, czy w ukończonych osiedlach można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkania? Jaki mają metraż? W jakich są cenach? Gdzie są zlokalizowane?

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

REKLAMA

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

REKLAMA