REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

pergola, taras
pergola, taras
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Czym jest pergola?

Pergola to jeden z elementów tzw. małej architektury ogrodowej, służący jako podpora dla roślin pnących (np. winorośli, bluszczów, wisterii, róż pnących). Są różne kształty pergoli, mogą być pergole w kształcie łuku a także w formie ażurowego daszku wspartego na solidnych podporach. Pergole dla pnączy nazywa się pergolami ogrodowymi. Natomiast coraz popularniejsze są pergole tarasowe, które służą przede wszystkim jako element zacieniający słoneczne tarasy, a także (jeżeli zostanie zamontowany zasuwany dach) chroniący przed deszczem. Co więcej na takim zadaszonym tarasie można zamontować sobie letnią kuchnię, nie mówiąc o grillu. Pergola tarasowa sprawia, że taras może być w sezonie wiosenno-letnim dodatkowym pomieszczeniem na styku domu i ogrodu, miejscem letnich przyjęć, spotkań i wypoczynku – bez względu na warunki atmosferyczne. 

REKLAMA

pergola, taras, ogród

 

 

Shutterstock

Budowa pergoli a prawo budowlane – altana, wiata, czy obiekt małej architektury ogrodowej?

Oczywiście żadne niewielkie, standardowe pergole pod rośliny, jako typowe obiekty małej architektury ogrodowej w rozumieniu prawa budowlanego, nie wymagają żadnych zezwoleń ani pozwoleń.

Ażurowe zadaszenie tarasu (nawet z zasuwanym daszkiem), bez zamkniętych ścian bocznych może być uznane (zwłaszcza jeżeli jest porośnięte roślinami) za obiekt małej architektury ogrodowej w rozumieniu art. 3 pkt 4 lit. b Prawa budowlanego. Budowa takiego obiektu (na istniejącym już tarasie przy domu) nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia (art. 29 ust. 2 pkt 19 Prawa budowlanego).

pergola, taras, trawnik, <a class=ogród, dom">

 

 

Shutterstock

REKLAMA

Oprócz tego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. 

Pergola na tarasie przydomowym raczej nie zostanie uznana za wiatę. Choć prawdę mówiąc nie jest to wykluczone, bo Prawo budowlane nie definiuje ani pergol ani wiat. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych uznaje, że wiata to pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione. Słownik języka polskiego PWN (sjp.pwn.pl) podaje, że wiata to dach wsparty na słupach. Podobne definicje przyjmują sądy w swoich orzeczeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pergola na miejscu oddalonym od domu (jeżeli ma 2 lub więcej ażurowe ściany) jest uznawana przez Prawo budowlane za altanę wolnostojącą. W takim przypadku trzeba wiedzieć, że budowa wolno stojących altan również nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia – ale tylko jeżeli:
- powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2
- łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W Prawie budowlanym nie znajdziemy definicji altany wolnostojącej. Ale z orzecznictwa sądów wynika, że jest to niewielka budowla ogrodowa o ażurowych ścianach, służąca do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem.

Pergola, ogród. Fot. Fotolia

 

 

Fotolia

Przy okazji warto też wskazać, że na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 31 Prawa budowlanego budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2 również nie wymaga ani pozwolenie na budowę ani zgłoszenia. Budowę większych tarasów trzeba zgłosić w starostwie powiatowym. Dotyczy to tarasów dobudowywanych do istniejącego już budynku, bowiem taras budowany razem z budynkiem objęty jest procedurami budowlanymi łącznie z budową tego budynku.

Czym jest ogród zimowy (oranżeria)? 

Do kompletu zabudowy tarasu dodajmy też ogród zimowy zwany również oranżerią. Jest to pomieszczenie (pokój) wolnostojące albo umieszczone na tarasie przydomowym, przeszklone w przeważające części (okna i dach) mające konstrukcję stalową, aluminiową, drewnianą lub z innych materiałów. Ogród zimowy ma wszystkie ściany zamknięte (najczęściej szklane), jest pomieszczeniem ogrzewanym zimą i służy do uprawy roślin, które nie są mrozoodporne (np. cytrusów).

ogród zimowy, oranżeria

 

 

Shutterstock

Ogród zimowy a Prawo budowlane

REKLAMA

Przepis art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego stanowi, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 tej ustawy, budowa przydomowych:
a) ganków,
b) oranżerii (ogrodów zimowych)
– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Zatem do budowy takiego ogrodu zimowego (do 35 m2) wystarczy dokonać (przed rozpoczęciem robót) stosownego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (czyli staroście powiatowemu). W zgłoszeniu tym należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. A do zgłoszenia należy dołączyć:

- oświadczenie – złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej – o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- odpowiednie szkice lub rysunki – w zależności od potrzeb, które określa organ w ewentualnym wezwaniu do usunięcia braków zgłoszenia.

Nie trzeba mieć także zgody sąsiada na budowę oranżerii. 

 

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA