REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

pergola, taras
pergola, taras
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Czym jest pergola?

Pergola to jeden z elementów tzw. małej architektury ogrodowej, służący jako podpora dla roślin pnących (np. winorośli, bluszczów, wisterii, róż pnących). Są różne kształty pergoli, mogą być pergole w kształcie łuku a także w formie ażurowego daszku wspartego na solidnych podporach. Pergole dla pnączy nazywa się pergolami ogrodowymi. Natomiast coraz popularniejsze są pergole tarasowe, które służą przede wszystkim jako element zacieniający słoneczne tarasy, a także (jeżeli zostanie zamontowany zasuwany dach) chroniący przed deszczem. Co więcej na takim zadaszonym tarasie można zamontować sobie letnią kuchnię, nie mówiąc o grillu. Pergola tarasowa sprawia, że taras może być w sezonie wiosenno-letnim dodatkowym pomieszczeniem na styku domu i ogrodu, miejscem letnich przyjęć, spotkań i wypoczynku – bez względu na warunki atmosferyczne. 

REKLAMA

pergola, taras, ogród

 

 

Shutterstock

Budowa pergoli a prawo budowlane – altana, wiata, czy obiekt małej architektury ogrodowej?

Oczywiście żadne niewielkie, standardowe pergole pod rośliny, jako typowe obiekty małej architektury ogrodowej w rozumieniu prawa budowlanego, nie wymagają żadnych zezwoleń ani pozwoleń.

Ażurowe zadaszenie tarasu (nawet z zasuwanym daszkiem), bez zamkniętych ścian bocznych może być uznane (zwłaszcza jeżeli jest porośnięte roślinami) za obiekt małej architektury ogrodowej w rozumieniu art. 3 pkt 4 lit. b Prawa budowlanego. Budowa takiego obiektu (na istniejącym już tarasie przy domu) nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia (art. 29 ust. 2 pkt 19 Prawa budowlanego).

pergola, taras, trawnik, <a class=ogród, dom">

 

 

Shutterstock

REKLAMA

Oprócz tego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. 

Pergola na tarasie przydomowym raczej nie zostanie uznana za wiatę. Choć prawdę mówiąc nie jest to wykluczone, bo Prawo budowlane nie definiuje ani pergol ani wiat. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych uznaje, że wiata to pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione. Słownik języka polskiego PWN (sjp.pwn.pl) podaje, że wiata to dach wsparty na słupach. Podobne definicje przyjmują sądy w swoich orzeczeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pergola na miejscu oddalonym od domu (jeżeli ma 2 lub więcej ażurowe ściany) jest uznawana przez Prawo budowlane za altanę wolnostojącą. W takim przypadku trzeba wiedzieć, że budowa wolno stojących altan również nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia – ale tylko jeżeli:
- powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2
- łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W Prawie budowlanym nie znajdziemy definicji altany wolnostojącej. Ale z orzecznictwa sądów wynika, że jest to niewielka budowla ogrodowa o ażurowych ścianach, służąca do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem.

Pergola, ogród. Fot. Fotolia

 

 

Fotolia

Przy okazji warto też wskazać, że na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 31 Prawa budowlanego budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2 również nie wymaga ani pozwolenie na budowę ani zgłoszenia. Budowę większych tarasów trzeba zgłosić w starostwie powiatowym. Dotyczy to tarasów dobudowywanych do istniejącego już budynku, bowiem taras budowany razem z budynkiem objęty jest procedurami budowlanymi łącznie z budową tego budynku.

Czym jest ogród zimowy (oranżeria)? 

Do kompletu zabudowy tarasu dodajmy też ogród zimowy zwany również oranżerią. Jest to pomieszczenie (pokój) wolnostojące albo umieszczone na tarasie przydomowym, przeszklone w przeważające części (okna i dach) mające konstrukcję stalową, aluminiową, drewnianą lub z innych materiałów. Ogród zimowy ma wszystkie ściany zamknięte (najczęściej szklane), jest pomieszczeniem ogrzewanym zimą i służy do uprawy roślin, które nie są mrozoodporne (np. cytrusów).

ogród zimowy, oranżeria

 

 

Shutterstock

Ogród zimowy a Prawo budowlane

REKLAMA

Przepis art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego stanowi, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 tej ustawy, budowa przydomowych:
a) ganków,
b) oranżerii (ogrodów zimowych)
– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Zatem do budowy takiego ogrodu zimowego (do 35 m2) wystarczy dokonać (przed rozpoczęciem robót) stosownego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (czyli staroście powiatowemu). W zgłoszeniu tym należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. A do zgłoszenia należy dołączyć:

- oświadczenie – złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej – o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- odpowiednie szkice lub rysunki – w zależności od potrzeb, które określa organ w ewentualnym wezwaniu do usunięcia braków zgłoszenia.

Nie trzeba mieć także zgody sąsiada na budowę oranżerii. 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA