REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pergola, taras
pergola, taras
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Czym jest pergola?

Pergola to jeden z elementów tzw. małej architektury ogrodowej, służący jako podpora dla roślin pnących (np. winorośli, bluszczów, wisterii, róż pnących). Są różne kształty pergoli, mogą być pergole w kształcie łuku a także w formie ażurowego daszku wspartego na solidnych podporach. Pergole dla pnączy nazywa się pergolami ogrodowymi. Natomiast coraz popularniejsze są pergole tarasowe, które służą przede wszystkim jako element zacieniający słoneczne tarasy, a także (jeżeli zostanie zamontowany zasuwany dach) chroniący przed deszczem. Co więcej na takim zadaszonym tarasie można zamontować sobie letnią kuchnię, nie mówiąc o grillu. Pergola tarasowa sprawia, że taras może być w sezonie wiosenno-letnim dodatkowym pomieszczeniem na styku domu i ogrodu, miejscem letnich przyjęć, spotkań i wypoczynku – bez względu na warunki atmosferyczne. 

REKLAMA

 

 

Shutterstock

Budowa pergoli a prawo budowlane – altana, wiata, czy obiekt małej architektury ogrodowej?

Oczywiście żadne niewielkie, standardowe pergole pod rośliny, jako typowe obiekty małej architektury ogrodowej w rozumieniu prawa budowlanego, nie wymagają żadnych zezwoleń ani pozwoleń.

Ażurowe zadaszenie tarasu (nawet z zasuwanym daszkiem), bez zamkniętych ścian bocznych może być uznane (zwłaszcza jeżeli jest porośnięte roślinami) za obiekt małej architektury ogrodowej w rozumieniu art. 3 pkt 4 lit. b Prawa budowlanego. Budowa takiego obiektu (na istniejącym już tarasie przy domu) nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia (art. 29 ust. 2 pkt 19 Prawa budowlanego).

 

 

Shutterstock

REKLAMA

Oprócz tego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. 

Pergola na tarasie przydomowym raczej nie zostanie uznana za wiatę. Choć prawdę mówiąc nie jest to wykluczone, bo Prawo budowlane nie definiuje ani pergol ani wiat. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych uznaje, że wiata to pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione. Słownik języka polskiego PWN (sjp.pwn.pl) podaje, że wiata to dach wsparty na słupach. Podobne definicje przyjmują sądy w swoich orzeczeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pergola na miejscu oddalonym od domu (jeżeli ma 2 lub więcej ażurowe ściany) jest uznawana przez Prawo budowlane za altanę wolnostojącą. W takim przypadku trzeba wiedzieć, że budowa wolno stojących altan również nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia – ale tylko jeżeli:
- powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2
- łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W Prawie budowlanym nie znajdziemy definicji altany wolnostojącej. Ale z orzecznictwa sądów wynika, że jest to niewielka budowla ogrodowa o ażurowych ścianach, służąca do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem.

 

 

Fotolia

Przy okazji warto też wskazać, że na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 31 Prawa budowlanego budowa przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2 również nie wymaga ani pozwolenie na budowę ani zgłoszenia. Budowę większych tarasów trzeba zgłosić w starostwie powiatowym. Dotyczy to tarasów dobudowywanych do istniejącego już budynku, bowiem taras budowany razem z budynkiem objęty jest procedurami budowlanymi łącznie z budową tego budynku.

Czym jest ogród zimowy (oranżeria)? 

Do kompletu zabudowy tarasu dodajmy też ogród zimowy zwany również oranżerią. Jest to pomieszczenie (pokój) wolnostojące albo umieszczone na tarasie przydomowym, przeszklone w przeważające części (okna i dach) mające konstrukcję stalową, aluminiową, drewnianą lub z innych materiałów. Ogród zimowy ma wszystkie ściany zamknięte (najczęściej szklane), jest pomieszczeniem ogrzewanym zimą i służy do uprawy roślin, które nie są mrozoodporne (np. cytrusów).

 

 

Shutterstock

Ogród zimowy a Prawo budowlane

REKLAMA

Przepis art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego stanowi, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 tej ustawy, budowa przydomowych:
a) ganków,
b) oranżerii (ogrodów zimowych)
– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Zatem do budowy takiego ogrodu zimowego (do 35 m2) wystarczy dokonać (przed rozpoczęciem robót) stosownego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (czyli staroście powiatowemu). W zgłoszeniu tym należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. A do zgłoszenia należy dołączyć:

- oświadczenie – złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej – o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- odpowiednie szkice lub rysunki – w zależności od potrzeb, które określa organ w ewentualnym wezwaniu do usunięcia braków zgłoszenia.

Nie trzeba mieć także zgody sąsiada na budowę oranżerii. 

 

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA