REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rozwód hipoteka
Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

Zgodnie z aktualnymi informacjami, krajowe banki obsługują około 2,4 mln kredytów mieszkaniowych. Łączną liczbę rodaków, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy można szacować jako 4 miliony. W tej grupie przeważają raczej młodsze osoby, często pozostające w związku małżeńskim. Trudno się więc dziwić, że temat rozwodowego podziału majątku obciążonego hipoteką jest dość popularny. Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie związane z tą kwestią. Przyglądają mu się eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Przy okazji warto zwrócić uwagę na starsze orzecznictwo związane z podziałem majątku wspólnego dla rozwodzących się małżonków i zawierającego lokum obciążone hipoteką. 

REKLAMA

O czym mówi niedawne postanowienie SN?

Wspomniane wcześniej orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie podziału majątku wspólnego przy rozwodzie to Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2024 r. o sygnaturze akt I CSK 151/23. Główna teza tego orzeczenia wskazuje, że: „W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką, sąd co do zasady ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego”. 

Sąd Najwyższy w swoim uzasadnieniu zwrócił uwagę, że skarżący próbował de facto zanegować wcześniejszą linię orzecznictwa. Mowa o uchwałach i postanowieniach, które są zgodne ze styczniowym postanowieniem SN. Sędziowie Sądu Najwyższego odmówili przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Między innymi dlatego, że temat uwzględniania obciążeń hipotecznych przy ustalaniu wartości nieruchomości (na potrzeby podziału majątku małżonków) był przedmiotem wcześniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego.

Pominięcie wartości hipoteki jest zasadą

Nieudana próba podważenia przez skarżącego wcześniejszego orzecznictwa SN dotyczącego podziału majątku małżonków (z hipoteką na nieruchomości) potwierdza, że w tej kwestii na razie trudno spodziewać się zmian. Styczniowe postanowienie SN o sygnaturze akt I CSK 151/23 zwraca uwagę, że obecnie orzecznictwo najważniejszego sądu jest jednolite. Sąd Najwyższy powołał się między innymi na następujące uchwały i postanowienia: 

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2023 r. (sygnatura akt: I CSK 5065/22) wskazujące, że tylko szczególne okoliczności uzasadniają pomniejszenie wartości nieruchomości przydzielonej w wyniku podziału jednemu z małżonków o wartość hipoteki (przykłady okoliczności: sytuacja osobista lub majątkowa byłych małżonków oraz proporcje wartości obciążenia hipotecznego i wartości nieruchomości). 

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2020 r. (sygnatura akt: IV CSK 50/19), zgodnie z którym w typowych sytuacjach obciążenie hipoteczne nie wpływa na wartość nieruchomości będącej przedmiotem postępowania działowego.

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2020 r. (sygnatura akt: III CZP 64/19), które mówi, że długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie można rozliczać, bo mimo podziału majątku wspólnego, zobowiązanie nadal istnieje. Poza tym, przeniesienie długu tylko na jednego małżonka godziłoby w prawa wierzycieli.

  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 21/18) wskazująca, że sąd przydzielając nieruchomość na własność jednego z małżonków, ustala jej wartośćz pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, jeżeli nie przemawiają przeciwko temu ważne względy.

Jeżeli chodzi o orzecznictwo SN, to warto również odnotować Uchwałę 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 30/18). To orzeczenie wskazuje bowiem, że artykuł 618 paragraf 3 KPC nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką. Chodzi o dług spłacony przez jednego z byłych małżonków po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego. Wspomniane roszczenie może być narzędziem do wyrównania strat jednego z małżonków, przy czym trzeba jednak brać pod uwagę możliwą przewlekłość postępowania sądowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko SN nie zawsze było identyczne 

Tytułem podsumowania, warto podkreślić, że obecne stanowisko Sądu Najwyższego różni się od wcześniejszego. Wymieniona już Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 21/18) podobnie jak wcześniejsze postanowienie z dnia 26 stycznia 2017 r. (I CSK 54/16) potwierdza zmianę stanowiska SN pod wpływem sugestii napływających z sądów powszechnych. Wcześniej Sąd Najwyższy stał na stanowisku, że wartość nieruchomości będącej przedmiotem podziału po ustaniu wspólności majątkowej małżonków, powinna zostać ustalona przy uwzględnieniu hipoteki (zobacz na przykład: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2010 r. - sygnatura akt: I CSK 205/09). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA