REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rozwód hipoteka
Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

Zgodnie z aktualnymi informacjami, krajowe banki obsługują około 2,4 mln kredytów mieszkaniowych. Łączną liczbę rodaków, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy można szacować jako 4 miliony. W tej grupie przeważają raczej młodsze osoby, często pozostające w związku małżeńskim. Trudno się więc dziwić, że temat rozwodowego podziału majątku obciążonego hipoteką jest dość popularny. Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie związane z tą kwestią. Przyglądają mu się eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Przy okazji warto zwrócić uwagę na starsze orzecznictwo związane z podziałem majątku wspólnego dla rozwodzących się małżonków i zawierającego lokum obciążone hipoteką. 

REKLAMA

O czym mówi niedawne postanowienie SN?

Wspomniane wcześniej orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie podziału majątku wspólnego przy rozwodzie to Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2024 r. o sygnaturze akt I CSK 151/23. Główna teza tego orzeczenia wskazuje, że: „W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką, sąd co do zasady ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego”. 

Sąd Najwyższy w swoim uzasadnieniu zwrócił uwagę, że skarżący próbował de facto zanegować wcześniejszą linię orzecznictwa. Mowa o uchwałach i postanowieniach, które są zgodne ze styczniowym postanowieniem SN. Sędziowie Sądu Najwyższego odmówili przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Między innymi dlatego, że temat uwzględniania obciążeń hipotecznych przy ustalaniu wartości nieruchomości (na potrzeby podziału majątku małżonków) był przedmiotem wcześniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego.

Pominięcie wartości hipoteki jest zasadą

Nieudana próba podważenia przez skarżącego wcześniejszego orzecznictwa SN dotyczącego podziału majątku małżonków (z hipoteką na nieruchomości) potwierdza, że w tej kwestii na razie trudno spodziewać się zmian. Styczniowe postanowienie SN o sygnaturze akt I CSK 151/23 zwraca uwagę, że obecnie orzecznictwo najważniejszego sądu jest jednolite. Sąd Najwyższy powołał się między innymi na następujące uchwały i postanowienia: 

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2023 r. (sygnatura akt: I CSK 5065/22) wskazujące, że tylko szczególne okoliczności uzasadniają pomniejszenie wartości nieruchomości przydzielonej w wyniku podziału jednemu z małżonków o wartość hipoteki (przykłady okoliczności: sytuacja osobista lub majątkowa byłych małżonków oraz proporcje wartości obciążenia hipotecznego i wartości nieruchomości). 

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2020 r. (sygnatura akt: IV CSK 50/19), zgodnie z którym w typowych sytuacjach obciążenie hipoteczne nie wpływa na wartość nieruchomości będącej przedmiotem postępowania działowego.

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2020 r. (sygnatura akt: III CZP 64/19), które mówi, że długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie można rozliczać, bo mimo podziału majątku wspólnego, zobowiązanie nadal istnieje. Poza tym, przeniesienie długu tylko na jednego małżonka godziłoby w prawa wierzycieli.

  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 21/18) wskazująca, że sąd przydzielając nieruchomość na własność jednego z małżonków, ustala jej wartośćz pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, jeżeli nie przemawiają przeciwko temu ważne względy.

Jeżeli chodzi o orzecznictwo SN, to warto również odnotować Uchwałę 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 30/18). To orzeczenie wskazuje bowiem, że artykuł 618 paragraf 3 KPC nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką. Chodzi o dług spłacony przez jednego z byłych małżonków po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego. Wspomniane roszczenie może być narzędziem do wyrównania strat jednego z małżonków, przy czym trzeba jednak brać pod uwagę możliwą przewlekłość postępowania sądowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko SN nie zawsze było identyczne 

Tytułem podsumowania, warto podkreślić, że obecne stanowisko Sądu Najwyższego różni się od wcześniejszego. Wymieniona już Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 21/18) podobnie jak wcześniejsze postanowienie z dnia 26 stycznia 2017 r. (I CSK 54/16) potwierdza zmianę stanowiska SN pod wpływem sugestii napływających z sądów powszechnych. Wcześniej Sąd Najwyższy stał na stanowisku, że wartość nieruchomości będącej przedmiotem podziału po ustaniu wspólności majątkowej małżonków, powinna zostać ustalona przy uwzględnieniu hipoteki (zobacz na przykład: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2010 r. - sygnatura akt: I CSK 205/09). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA