REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rozwód hipoteka
Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

Zgodnie z aktualnymi informacjami, krajowe banki obsługują około 2,4 mln kredytów mieszkaniowych. Łączną liczbę rodaków, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy można szacować jako 4 miliony. W tej grupie przeważają raczej młodsze osoby, często pozostające w związku małżeńskim. Trudno się więc dziwić, że temat rozwodowego podziału majątku obciążonego hipoteką jest dość popularny. Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie związane z tą kwestią. Przyglądają mu się eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Przy okazji warto zwrócić uwagę na starsze orzecznictwo związane z podziałem majątku wspólnego dla rozwodzących się małżonków i zawierającego lokum obciążone hipoteką. 

REKLAMA

O czym mówi niedawne postanowienie SN?

Wspomniane wcześniej orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie podziału majątku wspólnego przy rozwodzie to Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2024 r. o sygnaturze akt I CSK 151/23. Główna teza tego orzeczenia wskazuje, że: „W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką, sąd co do zasady ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego”. 

Sąd Najwyższy w swoim uzasadnieniu zwrócił uwagę, że skarżący próbował de facto zanegować wcześniejszą linię orzecznictwa. Mowa o uchwałach i postanowieniach, które są zgodne ze styczniowym postanowieniem SN. Sędziowie Sądu Najwyższego odmówili przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Między innymi dlatego, że temat uwzględniania obciążeń hipotecznych przy ustalaniu wartości nieruchomości (na potrzeby podziału majątku małżonków) był przedmiotem wcześniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego.

Pominięcie wartości hipoteki jest zasadą

Nieudana próba podważenia przez skarżącego wcześniejszego orzecznictwa SN dotyczącego podziału majątku małżonków (z hipoteką na nieruchomości) potwierdza, że w tej kwestii na razie trudno spodziewać się zmian. Styczniowe postanowienie SN o sygnaturze akt I CSK 151/23 zwraca uwagę, że obecnie orzecznictwo najważniejszego sądu jest jednolite. Sąd Najwyższy powołał się między innymi na następujące uchwały i postanowienia: 

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2023 r. (sygnatura akt: I CSK 5065/22) wskazujące, że tylko szczególne okoliczności uzasadniają pomniejszenie wartości nieruchomości przydzielonej w wyniku podziału jednemu z małżonków o wartość hipoteki (przykłady okoliczności: sytuacja osobista lub majątkowa byłych małżonków oraz proporcje wartości obciążenia hipotecznego i wartości nieruchomości). 

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2020 r. (sygnatura akt: IV CSK 50/19), zgodnie z którym w typowych sytuacjach obciążenie hipoteczne nie wpływa na wartość nieruchomości będącej przedmiotem postępowania działowego.

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2020 r. (sygnatura akt: III CZP 64/19), które mówi, że długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie można rozliczać, bo mimo podziału majątku wspólnego, zobowiązanie nadal istnieje. Poza tym, przeniesienie długu tylko na jednego małżonka godziłoby w prawa wierzycieli.

  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 21/18) wskazująca, że sąd przydzielając nieruchomość na własność jednego z małżonków, ustala jej wartośćz pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, jeżeli nie przemawiają przeciwko temu ważne względy.

Jeżeli chodzi o orzecznictwo SN, to warto również odnotować Uchwałę 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 30/18). To orzeczenie wskazuje bowiem, że artykuł 618 paragraf 3 KPC nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką. Chodzi o dług spłacony przez jednego z byłych małżonków po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego. Wspomniane roszczenie może być narzędziem do wyrównania strat jednego z małżonków, przy czym trzeba jednak brać pod uwagę możliwą przewlekłość postępowania sądowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko SN nie zawsze było identyczne 

Tytułem podsumowania, warto podkreślić, że obecne stanowisko Sądu Najwyższego różni się od wcześniejszego. Wymieniona już Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 21/18) podobnie jak wcześniejsze postanowienie z dnia 26 stycznia 2017 r. (I CSK 54/16) potwierdza zmianę stanowiska SN pod wpływem sugestii napływających z sądów powszechnych. Wcześniej Sąd Najwyższy stał na stanowisku, że wartość nieruchomości będącej przedmiotem podziału po ustaniu wspólności majątkowej małżonków, powinna zostać ustalona przy uwzględnieniu hipoteki (zobacz na przykład: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2010 r. - sygnatura akt: I CSK 205/09). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA