REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

Skuteczna dekarbonizacja w nieruchomościach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

Modernizacja energetyczna budynków

Modernizacja energetyczna budynków to temat, który przewija się w dyskursie ekspertów od dłuższego czasu. Dyskusji o nim nie mogło zabraknąć zarówno na forum COP28, jak i na światowym forum ekonomicznym w Davos.

REKLAMA

– Wymogi prawne, presja inwestorów, unijne wymogi wymuszają podejście do obniżenia CO2 na rynku nieruchomości, nie tylko w kontekście nowych zielonych budynków. Prawdziwa walka o obniżenie CO2 odbywa się na poziomie modernizacji budynków istniejących. Przebudowa pomaga niejednokrotnie zresztą uzyskać dodatkowe możliwości, które przy okazji podnoszą komfort pracowników – na przykład w halach w zakładach produkcyjnych można odpowiednio obniżyć temperaturę, wykorzystując do tego zaproponowane przez nas rozwiązania z dokładnymi obliczeniami, jak to zrobić i skąd pozyskać ciepło bądź chłód – wskazuje Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Raportowanie ESG a dekarbonizacja

Raportowanie pozafinansowe ESG, do którego zobowiązane są firmy w pewnym stopniu wymusza strategie dekarbonizacji.

– Ważne okazuje się nie tylko łączna suma emisji bezpośrednich i pośrednich gazów cieplarnianych, ale także ilość energii oraz wody zużywanych w danej firmie, proces zarządzania emisjami, proces zarządzania zasobami wodnymi czy nawet opis polityk monitorowania i minimalizowania wpływu firmy na bioróżnorodność – wylicza Kosieniak. – Przy nowych budynkach możemy to określić, wyliczyć szczegółowo, dodając do projektu architektonicznego taki rodzaj rozwiązań, który podniesie wartość tej inwestycji w długim okresie funkcjonowania. Ale także w budynkach, w których odbywa się modernizacja czy w projektach powstających na terenach poprzemysłowych, możemy zaproponować takie rozwiązania, które wspierać będą strategie dekarbonizacji i minimalizować wpływ na zmiany klimatyczne – podkreśla Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Podwykonawcy bedą raportować ESG?

REKLAMA

Również projekty brownfield zyskują coraz większe znaczenie zdaniem ekspertów. Chodzi tu o adaptację terenów postindustrialnych z wykorzystaniem choćby części infrastruktury wcześniej istniejącej w ramach danej nieruchomości. Takie obszary są cześto atrakcyjne lokalizacyjnie. Tylko w rekordowym pod tym względem 2022 roku, odsetek inwestycji w tereny poprzemysłowe firm wyniósł w Polsce 33 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Oczywiście o rozwiązaniach niskoemisyjnym myślimy już na takim poziomie szczegółowości, w którym liczyć zaczynają się produkty takie jak beton o obniżonym śladzie węglowym czy urządzenia HVAC o niskiej emisyjności CO2 w procesie ich produkcji. Zależy nam bowiem na tym, żeby dekarbonizować proces powstawania danych budynków – zwraca uwagę Kosieniak.

– Wydaje się, że będzie rosła rola schodzenia w głąb, co w praktyce oznacza, że wymogi ESG wprowadzane będą także wobec podwykonawców i partnerów biznesowych. W naszym biurze projektowym w każdym projekcie możemy obliczyć własne zużycie CO2. Od lat bowiem agregujemy odpowiednie dane, które umożliwiają nam takie obliczenia. Brak danych w wielu firmach to zresztą podstawowy problem dotyczący raportowania ESG – podkreśla Kosieniak.

Z uwagi na obowiązek raportowania najbliższy rok pokaże prawdziwe sprawdzam w baraży nieruchomości. Unijna Dyrektywa CSRD zakłada, że największe firmy będą musiały dostarczać raporty niefinansowe, które ocenią ich zgodność z zasadami ESG już od 2024 roku. Rok później obowiązek ten obejmie pozostałe duże przedsiębiorstwa, a następnie – małe i średnie spółki notowane na giełdzie.

Zobacz także: Świadectwo energetyczne. Bez tego dokumentu nie sprzedasz domu ani mieszkania 
Ulga dla właścicieli domów. Możesz odliczyć nawet 53 tys. zł

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA