REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pieców gazowych - od kiedy. co zamiast gazu: pompy ciepłą, fotowoltaika z dopłatą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zamiana kopciuchów, które mocą uchwał antysmogowych są już zakazane w połowie Polski, na piece gazowe jest ryzykowna, bo gaz szybko podzieli los węgla i drewna opałowego
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przez kryzys wywołany wojną w Ukrainie i embargiem na rosyjskie surowce ceny energii skoczyły mocno w górę i rozchwiały rynkami i tak już wzburzonymi przez pandemię i inflację. Zapanowała więc pewna liberalizacja względem korzystania do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania paliw kopalnych, zwłaszcza gazu. Sytuacja jednak się normuje i wraca sprawa ograniczeń, które już kilka la temu zapowiadały władze Unii Europejskiej.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji było i jest wycofywanie pieców gazowych z ogrzewania domów – zarówno jednorodzinnych jak i wielorodzinnych bloków oraz kamienic.

REKLAMA

Ogrzewanie budynków: rewolucyjne zmiany w przepisach

Mówiąc najkrócej coraz bliższy jest termin zakazu ich produkcji, stosowania w nowym budownictwie oraz wycofania – na wzór zakazu kopciuchów – z użytkowania, nawet jeśli są urządzeniami sprawnymi i w miarę nowoczesnymi.

Najwcześniej jednak nastąpi zakaz dotowania ich zakupu w ramach programów takich jak Czyste Powietrze w Polsce.

REKLAMA

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej uzgodniły nową treść tak zwanej dyrektywy budynkowej (dyrektywa EPBD).
Ujmując rzecz najprościej UE znów chce zdynamizować walkę z emisją gazów cieplarnianych. Ponieważ aż 36 proc. ich emisji jest związanych bezpośrednio z budynkami – a w ogóle pochłaniają one 40 proc. potrzeb energetycznych – w tę stronę ukierunkowane są nowe rygory. Decyzje są takie, że do 2040 r. musi nastąpić całkowite wycofanie się z korzystania do ogrzewania paliw kopalnych, w tym gazu.

W pierwszej kolejności, począwszy od 1 stycznia 2025 roku kraje członkowskie otrzymają zakaz jakiegokolwiek dotowania pieców gazowych. Jedyny wyjątek będzie dotyczył rozwiązań hybrydowych – dla przykładu jeśli kopciuch czy inny piec opalany węglem będzie wymieniany na hybrydę typu fotowoltaika i piec gazowy albo pompa ciepła i piec gazowy, to można będzie uzyskać częściową dotację ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następne ważne daty w nowym kalendarzy dyrektywy budynkowej to rok 2028 i rok 2023. W pierwszym z wymienionych terminów ma być zakazane stosowanie ogrzewania opartego na paliwach kopalnych w budynkach państwowych, a od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być bezemisyjne – w przypadku budynków wzniesionych wcześniej ta graniczna data to rok 2050.

Dyrektywa budynkowa: kiedy wejdzie w życie w Polsce, jak reguluje ogrzewanie gazowe

Do ustalenia pozostały szczegółowe terminy dotyczące pieców gazowych stosowanych w budynkach prywatnych: zarówno nowobudowanych jak i skazanych na przymusową modernizację.

REKLAMA

Jednak jakie by one nie były, skłaniają do pewnej refleksji w odniesieniu do osób, które są aktualnie zdecydowane na kupno pieców gazowych i stosowanie ich w najbliższej przyszłości. Nie jest to wiem inwestycja krótko- a co najmniej średnioterminowa. Trzeba więc skalkulować opłacalność, z założeniem, że za kilka- lub kilkanaście lat trzeba będzie powtórzyć operację przejścia z kopciucha na ogrzewanie gazowe, tym razem w wariancie piec gazowy na – no właśnie na co?

Pompy ciepła po dwóch latach wzmożonego zainteresowania ze strony konsumentów i inwestorów ostatnio idą w odstawkę na rzecz – omen nomen – pieców jazowych.
Najpierw w 2022 roku doszliśmy do etapu, że co trzecie urządzenie grzewcze montowane w Polsce było pompą ciepła, by w 2023 roku zanotować w tym względzie regres. Szczegółowych statystyk jeszcze nie ma, ale nawet te za trzy kwartały 2023 roku wskazywały na odbudowanie się zainteresowania i popytu na piece gazowe – i to mimo znanych już konsumentów planów UE w zakresie dyrektywy budynkowej.

Pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem?

Ten regres miał miejsce w związku z niekontrolowaną sprzedażą pomp ciepła nie spełniających jakichkolwiek norm co było efektem podaży związanej z niekontrolowaną dotacją do tych urządzeń. W efekcie duży odsetek montowanych w Polsce pomp ciepła rozminął się z oczekiwaniami, nie dostarczają one tyle ciepłą, ile potrzeba dla użytkowania określonych domów i obiektów, co wymaga dodatkowego zasilania drogą energią elektryczną.
Nierzadkie są przypadki, że nastawione na oszczędność w wydatkach tego typu inwestycje generują większe koszty niż przed wyminą.

Dopiero gdy problem przybrał na skali Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział ograniczenie dotacji do zakupu i montażu pomp ciepła spełniających wymagane normy. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska wręcz rozważa wycofanie pomp ciepła z programu Czyste Powietrze.

Jak będzie w praktyce nie wiadomo, na razie program jest wstrzymany – cały, z powodu niewypłacalności, bo długi wobec beneficjentów przekroczyły 0,5 miliarda złotych.

Może więc się okazać, że choćby z tego powodu, przynajmniej jeszcze w 2024 r. kiedy to dyrektywa budynkowa w zakresie zakazu dotacji dla zakupu pieców gazowych nie będzie jeszcze obowiązywała, zainteresowanie zakupem pieców gazowych będzie jeszcze większe.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA