REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pieców gazowych - od kiedy. co zamiast gazu: pompy ciepłą, fotowoltaika z dopłatą

Zamiana kopciuchów, które mocą uchwał antysmogowych są już zakazane w połowie Polski, na piece gazowe jest ryzykowna, bo gaz szybko podzieli los węgla i drewna opałowego
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przez kryzys wywołany wojną w Ukrainie i embargiem na rosyjskie surowce ceny energii skoczyły mocno w górę i rozchwiały rynkami i tak już wzburzonymi przez pandemię i inflację. Zapanowała więc pewna liberalizacja względem korzystania do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania paliw kopalnych, zwłaszcza gazu. Sytuacja jednak się normuje i wraca sprawa ograniczeń, które już kilka la temu zapowiadały władze Unii Europejskiej.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji było i jest wycofywanie pieców gazowych z ogrzewania domów – zarówno jednorodzinnych jak i wielorodzinnych bloków oraz kamienic.

REKLAMA

Ogrzewanie budynków: rewolucyjne zmiany w przepisach

Mówiąc najkrócej coraz bliższy jest termin zakazu ich produkcji, stosowania w nowym budownictwie oraz wycofania – na wzór zakazu kopciuchów – z użytkowania, nawet jeśli są urządzeniami sprawnymi i w miarę nowoczesnymi.

Najwcześniej jednak nastąpi zakaz dotowania ich zakupu w ramach programów takich jak Czyste Powietrze w Polsce.

REKLAMA

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej uzgodniły nową treść tak zwanej dyrektywy budynkowej (dyrektywa EPBD).
Ujmując rzecz najprościej UE znów chce zdynamizować walkę z emisją gazów cieplarnianych. Ponieważ aż 36 proc. ich emisji jest związanych bezpośrednio z budynkami – a w ogóle pochłaniają one 40 proc. potrzeb energetycznych – w tę stronę ukierunkowane są nowe rygory. Decyzje są takie, że do 2040 r. musi nastąpić całkowite wycofanie się z korzystania do ogrzewania paliw kopalnych, w tym gazu.

W pierwszej kolejności, począwszy od 1 stycznia 2025 roku kraje członkowskie otrzymają zakaz jakiegokolwiek dotowania pieców gazowych. Jedyny wyjątek będzie dotyczył rozwiązań hybrydowych – dla przykładu jeśli kopciuch czy inny piec opalany węglem będzie wymieniany na hybrydę typu fotowoltaika i piec gazowy albo pompa ciepła i piec gazowy, to można będzie uzyskać częściową dotację ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następne ważne daty w nowym kalendarzy dyrektywy budynkowej to rok 2028 i rok 2023. W pierwszym z wymienionych terminów ma być zakazane stosowanie ogrzewania opartego na paliwach kopalnych w budynkach państwowych, a od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być bezemisyjne – w przypadku budynków wzniesionych wcześniej ta graniczna data to rok 2050.

Dyrektywa budynkowa: kiedy wejdzie w życie w Polsce, jak reguluje ogrzewanie gazowe

Do ustalenia pozostały szczegółowe terminy dotyczące pieców gazowych stosowanych w budynkach prywatnych: zarówno nowobudowanych jak i skazanych na przymusową modernizację.

REKLAMA

Jednak jakie by one nie były, skłaniają do pewnej refleksji w odniesieniu do osób, które są aktualnie zdecydowane na kupno pieców gazowych i stosowanie ich w najbliższej przyszłości. Nie jest to wiem inwestycja krótko- a co najmniej średnioterminowa. Trzeba więc skalkulować opłacalność, z założeniem, że za kilka- lub kilkanaście lat trzeba będzie powtórzyć operację przejścia z kopciucha na ogrzewanie gazowe, tym razem w wariancie piec gazowy na – no właśnie na co?

Pompy ciepła po dwóch latach wzmożonego zainteresowania ze strony konsumentów i inwestorów ostatnio idą w odstawkę na rzecz – omen nomen – pieców jazowych.
Najpierw w 2022 roku doszliśmy do etapu, że co trzecie urządzenie grzewcze montowane w Polsce było pompą ciepła, by w 2023 roku zanotować w tym względzie regres. Szczegółowych statystyk jeszcze nie ma, ale nawet te za trzy kwartały 2023 roku wskazywały na odbudowanie się zainteresowania i popytu na piece gazowe – i to mimo znanych już konsumentów planów UE w zakresie dyrektywy budynkowej.

Pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem?

Ten regres miał miejsce w związku z niekontrolowaną sprzedażą pomp ciepła nie spełniających jakichkolwiek norm co było efektem podaży związanej z niekontrolowaną dotacją do tych urządzeń. W efekcie duży odsetek montowanych w Polsce pomp ciepła rozminął się z oczekiwaniami, nie dostarczają one tyle ciepłą, ile potrzeba dla użytkowania określonych domów i obiektów, co wymaga dodatkowego zasilania drogą energią elektryczną.
Nierzadkie są przypadki, że nastawione na oszczędność w wydatkach tego typu inwestycje generują większe koszty niż przed wyminą.

Dopiero gdy problem przybrał na skali Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział ograniczenie dotacji do zakupu i montażu pomp ciepła spełniających wymagane normy. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska wręcz rozważa wycofanie pomp ciepła z programu Czyste Powietrze.

Jak będzie w praktyce nie wiadomo, na razie program jest wstrzymany – cały, z powodu niewypłacalności, bo długi wobec beneficjentów przekroczyły 0,5 miliarda złotych.

Może więc się okazać, że choćby z tego powodu, przynajmniej jeszcze w 2024 r. kiedy to dyrektywa budynkowa w zakresie zakazu dotacji dla zakupu pieców gazowych nie będzie jeszcze obowiązywała, zainteresowanie zakupem pieców gazowych będzie jeszcze większe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA