REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pieców gazowych - od kiedy. co zamiast gazu: pompy ciepłą, fotowoltaika z dopłatą

Zamiana kopciuchów, które mocą uchwał antysmogowych są już zakazane w połowie Polski, na piece gazowe jest ryzykowna, bo gaz szybko podzieli los węgla i drewna opałowego
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przez kryzys wywołany wojną w Ukrainie i embargiem na rosyjskie surowce ceny energii skoczyły mocno w górę i rozchwiały rynkami i tak już wzburzonymi przez pandemię i inflację. Zapanowała więc pewna liberalizacja względem korzystania do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania paliw kopalnych, zwłaszcza gazu. Sytuacja jednak się normuje i wraca sprawa ograniczeń, które już kilka la temu zapowiadały władze Unii Europejskiej.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji było i jest wycofywanie pieców gazowych z ogrzewania domów – zarówno jednorodzinnych jak i wielorodzinnych bloków oraz kamienic.

REKLAMA

Ogrzewanie budynków: rewolucyjne zmiany w przepisach

Mówiąc najkrócej coraz bliższy jest termin zakazu ich produkcji, stosowania w nowym budownictwie oraz wycofania – na wzór zakazu kopciuchów – z użytkowania, nawet jeśli są urządzeniami sprawnymi i w miarę nowoczesnymi.

Najwcześniej jednak nastąpi zakaz dotowania ich zakupu w ramach programów takich jak Czyste Powietrze w Polsce.

REKLAMA

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej uzgodniły nową treść tak zwanej dyrektywy budynkowej (dyrektywa EPBD).
Ujmując rzecz najprościej UE znów chce zdynamizować walkę z emisją gazów cieplarnianych. Ponieważ aż 36 proc. ich emisji jest związanych bezpośrednio z budynkami – a w ogóle pochłaniają one 40 proc. potrzeb energetycznych – w tę stronę ukierunkowane są nowe rygory. Decyzje są takie, że do 2040 r. musi nastąpić całkowite wycofanie się z korzystania do ogrzewania paliw kopalnych, w tym gazu.

W pierwszej kolejności, począwszy od 1 stycznia 2025 roku kraje członkowskie otrzymają zakaz jakiegokolwiek dotowania pieców gazowych. Jedyny wyjątek będzie dotyczył rozwiązań hybrydowych – dla przykładu jeśli kopciuch czy inny piec opalany węglem będzie wymieniany na hybrydę typu fotowoltaika i piec gazowy albo pompa ciepła i piec gazowy, to można będzie uzyskać częściową dotację ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następne ważne daty w nowym kalendarzy dyrektywy budynkowej to rok 2028 i rok 2023. W pierwszym z wymienionych terminów ma być zakazane stosowanie ogrzewania opartego na paliwach kopalnych w budynkach państwowych, a od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być bezemisyjne – w przypadku budynków wzniesionych wcześniej ta graniczna data to rok 2050.

Dyrektywa budynkowa: kiedy wejdzie w życie w Polsce, jak reguluje ogrzewanie gazowe

Do ustalenia pozostały szczegółowe terminy dotyczące pieców gazowych stosowanych w budynkach prywatnych: zarówno nowobudowanych jak i skazanych na przymusową modernizację.

REKLAMA

Jednak jakie by one nie były, skłaniają do pewnej refleksji w odniesieniu do osób, które są aktualnie zdecydowane na kupno pieców gazowych i stosowanie ich w najbliższej przyszłości. Nie jest to wiem inwestycja krótko- a co najmniej średnioterminowa. Trzeba więc skalkulować opłacalność, z założeniem, że za kilka- lub kilkanaście lat trzeba będzie powtórzyć operację przejścia z kopciucha na ogrzewanie gazowe, tym razem w wariancie piec gazowy na – no właśnie na co?

Pompy ciepła po dwóch latach wzmożonego zainteresowania ze strony konsumentów i inwestorów ostatnio idą w odstawkę na rzecz – omen nomen – pieców jazowych.
Najpierw w 2022 roku doszliśmy do etapu, że co trzecie urządzenie grzewcze montowane w Polsce było pompą ciepła, by w 2023 roku zanotować w tym względzie regres. Szczegółowych statystyk jeszcze nie ma, ale nawet te za trzy kwartały 2023 roku wskazywały na odbudowanie się zainteresowania i popytu na piece gazowe – i to mimo znanych już konsumentów planów UE w zakresie dyrektywy budynkowej.

Pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem?

Ten regres miał miejsce w związku z niekontrolowaną sprzedażą pomp ciepła nie spełniających jakichkolwiek norm co było efektem podaży związanej z niekontrolowaną dotacją do tych urządzeń. W efekcie duży odsetek montowanych w Polsce pomp ciepła rozminął się z oczekiwaniami, nie dostarczają one tyle ciepłą, ile potrzeba dla użytkowania określonych domów i obiektów, co wymaga dodatkowego zasilania drogą energią elektryczną.
Nierzadkie są przypadki, że nastawione na oszczędność w wydatkach tego typu inwestycje generują większe koszty niż przed wyminą.

Dopiero gdy problem przybrał na skali Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział ograniczenie dotacji do zakupu i montażu pomp ciepła spełniających wymagane normy. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska wręcz rozważa wycofanie pomp ciepła z programu Czyste Powietrze.

Jak będzie w praktyce nie wiadomo, na razie program jest wstrzymany – cały, z powodu niewypłacalności, bo długi wobec beneficjentów przekroczyły 0,5 miliarda złotych.

Może więc się okazać, że choćby z tego powodu, przynajmniej jeszcze w 2024 r. kiedy to dyrektywa budynkowa w zakresie zakazu dotacji dla zakupu pieców gazowych nie będzie jeszcze obowiązywała, zainteresowanie zakupem pieców gazowych będzie jeszcze większe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA