REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów
Rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Tak funkcjonują w praktyce przepisy kodeksu cywilnego oraz ustaw o najmie mieszkań. Usunięcie dzikich lokatorów zgodnie z prawem jest praktycznie niemożliwe, a jeśli nawet po latach jest wyrok sądu, mieszkanie jest zdewastowane, a odszkodowanie za straty nieosiągalne.

REKLAMA

Prawo własności prywatnej w Polsce nie podlega ochronie w przypadku mieszkań

Rzeczywistość jest taka, że nawet w czasach komuny – PRL-owskie prawo nie stało po stronie nieuczciwych lokatorów w takim zakresie jak obecnie, w zlecony mu w konstytucji obowiązek ochrony prawa własności w przypadku prywatnych mieszkań nie wypełnia nawet w elementarnym zakresie.

Niedawno wiele osób zbulwersowała informacja, iż nawet co piąte mieszkanie w jednym z największych miast w Polsce stoi puste, bo właściciele nie chcą ryzykować najmu.

Co i raz pojawiają się sugestie, by takie „pustostany” legalnie przekazywać lokatorom nie mającym gdzie mieszkań.

Ale i bez tego powszechnie wiadomo, że w kwestii własności mieszkań i ich użytkowania przepisy prawne nie tylko nie chronią konstytucyjnego prawa własności, ale wręcz stoją z nim w jaskrawej sprzeczności. W państwie, które chce uchodzić za praworządne, żadna siła polityczna do tej pory nie jest zainteresowana wyrównaniem zburzonej przez prawo dawno równowagi między prawami właściciela a najemcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powstał więc obywatelski projekt ustawy w sprawie dzikich lokatorów.

REKLAMA

– Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.

Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dzicy lokatorzy w Polsce idą w ślady ocupas w Hiszpanii, bo są zupełnie bezkarni

Inicjatorzy projektu ustawy przekonują, że zmiany w prawie są konieczne, by skutecznie odzyskiwać mieszkania i domy zajmowane przez dzikich lokatorów. Skala problemu rośnie z miesiąca na miesiąc, a bezczelność i bezkarność dzikich lokatorów jest większa, bo czują, że prawo jest po ich stronie. Właściciel mieszkania, by pozbyć się dzikiego lokatora musi uzyskać wyrok eksmisyjny. Po tym musi czekać aż lokator otrzyma lokal socjalny od gminy lub sam zapewnić dzikiemu lokatorowi mieszkanie zastępcze.

REKLAMA

– Niestety przepisy w zakresie ochrony lokatorskiej są postawione na głowie. Teoretycznie szczytne założenia są wykorzystywane przez tych, którzy po prostu nie chcą płacić za wynajmowane mieszkania – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.

I od razu zastrzega:
– Jesteśmy przeciwnikami eksmisji biednych ludzi czy osób zadłużonych, którym nie powiodło się w życiu. Nie może być jednak tak, że cwani, dzicy lokatorzy żyją na czyjś koszt, bardzo często niszczą czyjś majątek, często używają także przemocy wobec właścicieli mieszkań i nie można nic z tym zrobić.

Małgorzata Marczewska wskazuje przy tym przykład Hiszpanii:
– Jeżeli nie zatrzymamy fali dzikich lokatorów będziemy mieli problem jak w Hiszpanii, gdzie ocupas wprowadzają się do mieszkań i nie można ich usunąć.

Jak informuje detektyw, z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów.

Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

– Znam sytuację, gdy ktoś wynajmuje mieszkanie np. po rodzicach czy mieszkanie kupione pod inwestycje, spłaca kredyt, opłaca rachunki za media, a na jego koszt żyje nowobogacka para najemców, która śmieje się w twarz, bo wie, że nie można jej wyeksmitować – mówi Marczulewska.

Sytuacja będzie się nasilać, bo im wyższe ceny mieszkań i wynajmów, tym więcej osób decyduje się na bycie dzikimi lokatorami. 

Obywatelski projekt ustawy ma przywrócić równowagę praw

– Niedoskonałość ustawy o lokatorach faktycznie ochrania dzikich lokatorów, a konstrukcja zapisów uniemożliwia szybką i skuteczną eksmisję tych, którzy bezprawnie zajmują mieszkania. Efektem są zniszczenia mienia i poważne długi, które spoczywają na barkach właściciela mieszkania. Byliśmy świadkami, że uzyskiwaliśmy po dzikich lokatorach zadłużone i zniszczone mieszkania – mówi mecenas Grażyna Wódkiewicz.

– Doszliśmy do wniosku, że zmiana ustawy jest po prostu konieczna – dodaje mecenas Wódkiewicz.

Jak wyjaśnia, proponowanych zmian jest kilka. Cel to przyspieszenie i usprawnienie postępowań, a także wykluczenie możliwości wykorzystywania luk prawnych przez dzikich lokatorów.
Pierwsza propozycja to ułatwianie w doręczaniu korespondencji komorników i sądów do dłużników.
Druga zmiana to poprawienie sytuacji prawnej wierzycieli, w konsekwencji w mniejszej liczbie przyznawane powinny być decyzje o konieczności zapewnienia eksmitowanemu lokalu socjalnego.
– To spowoduje, że czas eksmisji dzikiego lokatora znacząco się zmniejszy – mówi mecenas Marek Jarosiewicz.
– Ta zmiana jest niezbędna. W niektórych gminach czas oczekiwania na lokal socjalny dla osób eksmitowanych to nawet ponad 20 lat – dodaje.

Łatwiejsze będzie także prowadzenie egzekucji przez komorników.

Proponowana jest też miana przepisów prawa karnego. Jak tłumaczy mecenas Marek Jarosiewicz, obecnie właściciel mieszkania często musi utrzymywać dzikiego lokatora, bo to on jest obciążony kosztami mediów. Nowy mechanizm przypisywałby długi bezpośrednio do lokatora.

W ocenie projektodawców nowelizacji, należy także złagodzić przepisy dotyczące tzw. naruszania miru domowego. Obecnie właściciel mieszkania nie może wejść do wynajmowanego przez dzikiego lokatora lokalu, nawet gdy ma podejrzenia, że jest on dewastowany.

– Zdarzają się sytuacje, że dzicy lokatorzy wzywają policję i faktycznie to właściciel mieszkania musi się tłumaczyć przed organami ścigania. To niepojęte, sytuacja wymaga pilnej zmiany – mówi mecenas Marek Jarosiewicz. 

Grupa AVERTO i kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski chcą zebrać jak najwięcej podpisów pod obywatelskim projektem ustawy poprzez Petycje Online.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA