REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów
Rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Tak funkcjonują w praktyce przepisy kodeksu cywilnego oraz ustaw o najmie mieszkań. Usunięcie dzikich lokatorów zgodnie z prawem jest praktycznie niemożliwe, a jeśli nawet po latach jest wyrok sądu, mieszkanie jest zdewastowane, a odszkodowanie za straty nieosiągalne.

REKLAMA

Prawo własności prywatnej w Polsce nie podlega ochronie w przypadku mieszkań

Rzeczywistość jest taka, że nawet w czasach komuny – PRL-owskie prawo nie stało po stronie nieuczciwych lokatorów w takim zakresie jak obecnie, w zlecony mu w konstytucji obowiązek ochrony prawa własności w przypadku prywatnych mieszkań nie wypełnia nawet w elementarnym zakresie.

Niedawno wiele osób zbulwersowała informacja, iż nawet co piąte mieszkanie w jednym z największych miast w Polsce stoi puste, bo właściciele nie chcą ryzykować najmu.

Co i raz pojawiają się sugestie, by takie „pustostany” legalnie przekazywać lokatorom nie mającym gdzie mieszkań.

Ale i bez tego powszechnie wiadomo, że w kwestii własności mieszkań i ich użytkowania przepisy prawne nie tylko nie chronią konstytucyjnego prawa własności, ale wręcz stoją z nim w jaskrawej sprzeczności. W państwie, które chce uchodzić za praworządne, żadna siła polityczna do tej pory nie jest zainteresowana wyrównaniem zburzonej przez prawo dawno równowagi między prawami właściciela a najemcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powstał więc obywatelski projekt ustawy w sprawie dzikich lokatorów.

REKLAMA

– Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.

Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dzicy lokatorzy w Polsce idą w ślady ocupas w Hiszpanii, bo są zupełnie bezkarni

Inicjatorzy projektu ustawy przekonują, że zmiany w prawie są konieczne, by skutecznie odzyskiwać mieszkania i domy zajmowane przez dzikich lokatorów. Skala problemu rośnie z miesiąca na miesiąc, a bezczelność i bezkarność dzikich lokatorów jest większa, bo czują, że prawo jest po ich stronie. Właściciel mieszkania, by pozbyć się dzikiego lokatora musi uzyskać wyrok eksmisyjny. Po tym musi czekać aż lokator otrzyma lokal socjalny od gminy lub sam zapewnić dzikiemu lokatorowi mieszkanie zastępcze.

REKLAMA

– Niestety przepisy w zakresie ochrony lokatorskiej są postawione na głowie. Teoretycznie szczytne założenia są wykorzystywane przez tych, którzy po prostu nie chcą płacić za wynajmowane mieszkania – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.

I od razu zastrzega:
– Jesteśmy przeciwnikami eksmisji biednych ludzi czy osób zadłużonych, którym nie powiodło się w życiu. Nie może być jednak tak, że cwani, dzicy lokatorzy żyją na czyjś koszt, bardzo często niszczą czyjś majątek, często używają także przemocy wobec właścicieli mieszkań i nie można nic z tym zrobić.

Małgorzata Marczewska wskazuje przy tym przykład Hiszpanii:
– Jeżeli nie zatrzymamy fali dzikich lokatorów będziemy mieli problem jak w Hiszpanii, gdzie ocupas wprowadzają się do mieszkań i nie można ich usunąć.

Jak informuje detektyw, z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów.

Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

– Znam sytuację, gdy ktoś wynajmuje mieszkanie np. po rodzicach czy mieszkanie kupione pod inwestycje, spłaca kredyt, opłaca rachunki za media, a na jego koszt żyje nowobogacka para najemców, która śmieje się w twarz, bo wie, że nie można jej wyeksmitować – mówi Marczulewska.

Sytuacja będzie się nasilać, bo im wyższe ceny mieszkań i wynajmów, tym więcej osób decyduje się na bycie dzikimi lokatorami. 

Obywatelski projekt ustawy ma przywrócić równowagę praw

– Niedoskonałość ustawy o lokatorach faktycznie ochrania dzikich lokatorów, a konstrukcja zapisów uniemożliwia szybką i skuteczną eksmisję tych, którzy bezprawnie zajmują mieszkania. Efektem są zniszczenia mienia i poważne długi, które spoczywają na barkach właściciela mieszkania. Byliśmy świadkami, że uzyskiwaliśmy po dzikich lokatorach zadłużone i zniszczone mieszkania – mówi mecenas Grażyna Wódkiewicz.

– Doszliśmy do wniosku, że zmiana ustawy jest po prostu konieczna – dodaje mecenas Wódkiewicz.

Jak wyjaśnia, proponowanych zmian jest kilka. Cel to przyspieszenie i usprawnienie postępowań, a także wykluczenie możliwości wykorzystywania luk prawnych przez dzikich lokatorów.
Pierwsza propozycja to ułatwianie w doręczaniu korespondencji komorników i sądów do dłużników.
Druga zmiana to poprawienie sytuacji prawnej wierzycieli, w konsekwencji w mniejszej liczbie przyznawane powinny być decyzje o konieczności zapewnienia eksmitowanemu lokalu socjalnego.
– To spowoduje, że czas eksmisji dzikiego lokatora znacząco się zmniejszy – mówi mecenas Marek Jarosiewicz.
– Ta zmiana jest niezbędna. W niektórych gminach czas oczekiwania na lokal socjalny dla osób eksmitowanych to nawet ponad 20 lat – dodaje.

Łatwiejsze będzie także prowadzenie egzekucji przez komorników.

Proponowana jest też miana przepisów prawa karnego. Jak tłumaczy mecenas Marek Jarosiewicz, obecnie właściciel mieszkania często musi utrzymywać dzikiego lokatora, bo to on jest obciążony kosztami mediów. Nowy mechanizm przypisywałby długi bezpośrednio do lokatora.

W ocenie projektodawców nowelizacji, należy także złagodzić przepisy dotyczące tzw. naruszania miru domowego. Obecnie właściciel mieszkania nie może wejść do wynajmowanego przez dzikiego lokatora lokalu, nawet gdy ma podejrzenia, że jest on dewastowany.

– Zdarzają się sytuacje, że dzicy lokatorzy wzywają policję i faktycznie to właściciel mieszkania musi się tłumaczyć przed organami ścigania. To niepojęte, sytuacja wymaga pilnej zmiany – mówi mecenas Marek Jarosiewicz. 

Grupa AVERTO i kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski chcą zebrać jak najwięcej podpisów pod obywatelskim projektem ustawy poprzez Petycje Online.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Lista roślin zakazanych w Polsce. Czy masz je w ogrodzie? Grożą wysokie kary

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Mało kto ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA