REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne
Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę?

Wykonanie turbiny wiatrowej na budynku, w zależności od jej wielkości i konstrukcji, może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę od organu administracji architektoniczno-budowlanej. Przydomowa turbina wiatrowa może być zakwalifikowana również jako urządzenie. Wtedy, w zależności od wysokości, jej instalacja na obiekcie budowlanym może wymagać zgłoszenia lub nie wymagać niczego.  

Istotne jest użyte w prawie budowlanym pojęcie instalowania.

REKLAMA

Kiedy nie jest wymagane zgłoszenie

Jak wskazują sądy administracyjne instalowanie to połączenie dwóch obiektów. Jeżeli towarzyszy temu zmiana parametrów użytkowych lub technicznych nowopowstałego obiektu, czy zmianie ulegają inne charakterystyczne parametry tego obiektu, to roboty budowlane należy kwalifikować jako przebudowę lub rozbudowę. Zatem zakwalifikowanie określonych robót jako instalowanie urządzeń na obiektach budowlanych może nastąpić tylko wtedy, gdy ich umiejscowienie na obiektach budowlanych nie stanowi rozbudowy, nadbudowy lub przebudowy tych obiektów. Zatem, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia instalowanie na obiektach budowlanych (stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej) urządzeń, związanego z nimi osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości do 3 m.

Kiedy trzeba dokonać zgłoszenia?

W przypadku gdy wysokość instalowanego urządzenia przekracza 3 m – wymagane jest zgłoszenie.

Kiedy jest wymagane pozwolenie na budowę?

Kwalifikacja wykonania turbiny wiatrowej na budynku jako instalowania urządzenia nie będzie możliwa np., gdy konieczne będzie wykonanie masztu o określonej konstrukcji i mocowaniu, który będzie przenosił obciążenia i w ten sposób oddziaływał również na budynek. W takim przypadku wykonanie przydomowej turbiny wiatrowej będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Będzie tak również w przypadku wykonania turbiny bezpośrednio na gruncie, ponieważ część budowlana (fundament, konstrukcja) urządzenia technicznego stanowi budowlę.

Zawsze wymagane co najmniej zgłoszenie gdy mamy do czynienia z obszarem zabytkowym

Niezależnie od powyższego, jeśli turbina miałaby zostać wykonana na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, zawsze będzie wymagać co najmniej zgłoszenia. Gdyby miała zostać wykonana na obiekcie budowanym wpisanym do rejestru zabytków - zawsze będzie wymagać pozwolenia na budowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 724 ze zm.)
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.) – art 3 pkt 3, art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. a i art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. a
  3. Wyrok NSA z 19 stycznia 2023 r., sygn. akt II OSK 2620/21
  4. Wyrok NSA z 7 lutego 2023 r., sygn. akt II OSK 2786/21
  5. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 25 lipca 2023 r., sygn. akt II SA/Bd 303/23

Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

Przepisy nie przewidują obowiązku wykonania ekspertyzy stanu technicznego budynku przed wykonaniem na nim turbiny wiatrowej. Jednak w przypadku, gdy inwestycja, będzie wymagała zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej może żądać przedłożenia odpowiednich szkiców lub rysunków. Natomiast gdy będzie wymagała pozwolenia na budowę - konieczne jest sporządzenie projektu budowlanego przez uprawnionego projektanta.

Ponadto, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku powinny być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku, z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego. Niezależnie od tego, obiekty budowlane, w zależności od ich rodzaju, podlegają okresowej (rocznej lub pięcioletniej) kontroli stanu technicznego.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.) – art. 30 ust. 2a pkt 2, art. 62
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1225) – § 206 ust. 2.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA