REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przyprawy rozgrzewające

Przyprawy rozgrzewające pochodzą często z egzotycznych, dalekich regionów. Dzięki temu nadają naszym potrawom niesamowity aromat i urozmaicają ich smak. Intensywność ich zapachu powinniśmy szczególnie docenić w chłodne, zimowe wieczory.

Jesień w górach

Jesień w górach jest wyjątkowo piękna. Słoneczne dni, drzewa w kolorach złota i czerwieni to świetny czas na jesienne spacery i wycieczkę w góry. Polska złota jesień zachwycająca swym pięknem i bogactwem kolorów to idealny czas na odwiedzenie Doliny Pięciu Stawów czy Morskiego Oka.

Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?

Ziemia – użyźnianie jesienią

Żyzna ziemia to podstawa do tego, aby rośliny w naszym ogrodzie pięknie rosły. Przewiewna, odpowiednio wilgotna, pełna składników mineralnych – taka gleba jest najlepsza dla większości roślin ogrodowych. Pamiętajmy, że gleby piaszczyste i nieprzepuszczalne mogą znacząco wpływać na wzrost i rozwój drzew, krzewów, kwiatów, a także roślin owocowych i warzywnych. Co zrobić aby nasza gleba była jak najlepsza?

REKLAMA

Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Drzewa z odkrytymi korzeniami to drzewa, które kupujemy w szkółce. Drzewa z odkrytymi korzeniami nie posiadają bryły korzeniowej – stąd ta nazwa. Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada. Jak kupować drzewa z odkrytymi korzeniami? Jak je przygotować do sadzenia? I jak je prawidłowo posadzić?

Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?

Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Jak możemy wykorzystać przemarznięte owoce? Jak przechowywać jabłka i gruszki? Co zrobić z zaschniętymi owocami, które zostały na drzewach? Radzimy, jak pielęgnować drzewa i krzewy owocowe jesienią.

Listopad – prace w ogrodzie

Listopad to miesiąc, w którym na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Mimo to pamiętajmy, że nasz ogród nadal potrzebuje pielęgnacji. W listopadzie sadzimy drzewa i krzewy zrzucające liście, podlewamy rośliny zimozielone, okrywamy byliny, dbamy o trawnik i oczka wodne. Podpowiadamy jakie prace wykonać w listopadzie, aby nasz ogród był piękny, gdy tylko zacznie się słoneczna wiosna.

REKLAMA

Jesienny ogród w donicach

Tarasy i balkony w naszych domach nie muszą wyglądać szaro gdy tylko zacznie się jesień. Jesienią także na balkonach i tarasach możemy mieć ładne, kwitnące na kolorowo kwiaty rosnące w donicach. Radzimy jakie gatunki roślin wybrać aby nasze balkony i tarasy wyglądały ładnie nawet w środku jesieni.

Iglaki – krzewy rosnące w donicach

Iglaki to krzewy, które oprócz tego, że mogą rosnąć w glebie, nadają się także do uprawy w donicach. Iglaki uprawiane w donicach to idealne rozwiązanie dla osób posiadających balkon lub taras. Jakie iglaki warto uprawiać w donicach? Jak zabezpieczyć iglaki w donicach na zimę? Jak podlewać i nawozić iglaki? Radzimy jak hodować iglaki w donicach na balkonach i tarasach.

Dynia – ogrodowy symbol jesieni

Dynia nieodłącznie kojarzy nam się z amerykańskim świętem Halloween, kiedy to wydrążone dynie stają się lampionami stawianymi przed wejściem do domu. Istnieje wiele odmian dyń – dynia melonowa, dynia ambar, dynia hokkaido czy dynia Tom Fox. Radzimy jak uprawiać i wykorzystywać dynie aby nie tylko stanowiły ozdobę naszego ogrodu we wrześniu, lecz także były pożytecznym warzywem w domowej kuchni.

Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Drzewa i krzewy o barwnych owocach zdobią nasz ogród nie tylko latem i jesienią, lecz także zimą. Dodatkowo często owoce rosnące na drzewach i krzewach zmieniają kolor gdy nastaje jesień – stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe czy nawet fioletowe. To właśnie kolorowe owoce sprawiają, że nasze ogrody wyglądają wyjątkowo nawet podczas mroźnej zimy.

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe, które rosną w naszym ogrodzie czy sadzie wymagają stałej pielęgnacji. W listopadzie powinniśmy pamiętać o zebraniu przyschniętych owoców i zabezpieczeniu naszych drzew owocowych na zimę. Oprócz ochrony korzeni, nie zapomnijmy o ochronie pni. Bielenie pni drzew owocowych zapobiegnie pękaniu kory i tworzeniu się ran. Z kolei tworzenie się ran może wpływać na występowanie różnych chorób.

Astry jesienne

Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był pełen barw, posadźmy obok siebie astry w różnych kolorach – białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. W zależności od tego, czy lubimy duże czy raczej drobne kwiaty, zdecydujmy się na astry jesienne drobnokwiatowe lub te wielkokwiatowe.

Kolory jesieni

Kolory jesieni to przede wszystkim ciepłe i piękne kolory, odcienie czerwonego, zielonego, zółtego, które cieszą oko w pochmurne jesienne dni. Podczas projektowania ogrodu warto zastanowić się nad posadzeniem konkretnego gatunku roślin, które w czasie jesieni spowodują, że nasz ogród będzie bardzo kolorowy.

Prace na grobach bliskich przed Zaduszkami

Przed Zaduszkami, jak co roku, porządkujemy groby naszych bliskich. Podczas prac porządkowych możemy wykonać drobne prace naprawcze, które nie będą wymagać od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy.

Zielona woda w oczku wodnym

Glony – powodują, że w stawie pojawia się zielona woda. Są szczególnie kłopotliwe, gdy mamy płytki zbiornik – mają wówczas idealne warunki do szybkiego wzrostu. Jeśli glony pojawią się w nowym stawie tuż po jego założeniu, nie musimy się martwić. Znikną mniej więcej po dwóch lub trzech tygodniach – gdy unormuje się równowaga biologiczna.

Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Zdrowe rośliny bez nawozów. Ekologiczne warzywa i owoce. Podpowiadamy co zrobić, żeby bez chemicznych preparatów stworzyć ekologiczny ogród.

Zbiorniki wodne w ogrodzie

Basen, oczko wodne, staw – zbiorniki wodne są efektownym elementem ogrodu, pod warunkiem, że są przemyślane i starannie wykonane.

Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Szybko rosnące rośliny ogrodowe to sposób na to, aby nasz ogród w niedługim czasie zmienił krajobraz. Podpowiadamy jakie rośliny i krzewy wybrać, aby osiągnąć szybki i zadowalający efekt. Zobacz jakie rośliny posadzić na dużej, a jakie na małej działce.

Różaneczniki w ogrodzie

Różaneczniki są roślinami całorocznymi i dlatego to najczęściej wybierane i sadzone w ogrodach krzewy. Nie tracą liści na zimę a ich kwiaty rozwijają się od końca kwietnia do końca czerwca. Różaneczniki nie są trudne w pielęgnacji, ale tylko pod warunkiem, że znajdują się w odpowiednich dla nich miejscu. Różaneczniki powinny mieć także odpowiednio przygotowaną glebę. Jeżeli o to nie zadbamy będą często chorować, kiepsko rosnąć a ich zaleta – piękne liście – będą więdły i opadały.

Przyprawy z własnego ogródka

W przydomowym ogrodzie poza kwiatami możemy hodować także zioła oraz rośliny przyprawowe. Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady.

Ślimaki w ogrodzie

Co zrobić żeby uchronić się przed ślimakami w ogrodzie? A gdy już się pojawią, co zrobić żeby ślimaki się nie zadomowiły?

Podlewanie ogrodu

1200 l – tyle wody potrzebujemy, aby przez rok podlewać 1 m2 ogrodu. Zmniejszenie zużycia wody o 70%? To możliwe jeśli tylko zmienimy sposób podlewania.

Ogród na górce

Niepowtarzalny ogród? Nic trudnego jeśli tylko dobrze wykorzystamy zróżnicowanie terenu, na którym mieści się nasz kawałek zieleni. Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami.

Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Większe prace w ogrodzie zazwyczaj wykonujemy wiosną, choć nie każdy wie, że wiele prac aranżacyjnych w ogrodzie można wykonać jesienią oraz tuż przed nadejściem mrozów. Montaż ogrodzenia, oświetlenia lub układanie chodnika to prace, które możemy wykonać jesienią, aby zimą czuć się bezpiecznej i nie brodzić w błocie. Jeśli wszystko dokładnie zaplanujemy, zakończymy prace jeszcze przed nadejściem mrozów.

Ogród jesienią – vademecum

Ogród jesienią musimy pielęgnować równie intensywnie jak na wiosnę czy w czasie lata. Jesienne porządki, takie jak grabienie liści, przycinanie trawnika czy sadzenie niektórych roślin powinny być wykonane właśnie teraz – na początku października. Podpowiadamy jak przygotować nasz ogród do zimy.

Staw w ogrodzie – jesienne prace

Staw w ogrodzie – powinniśmy o niego dbać także jesienią. Oczyszczanie lustra wody z liści, pielęgnacja roślin wodnych, czyszczenie dna stawu z zanieczyszczeń i odpowiednie karmienie ryb to podstawowe prace, o których należy pamiętać w październiku.

Ogród jesienią: liście w ogrodzie – jak można je wykorzystać?

Liście, które spadły w naszym ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby. Liście spadające jesienią możemy wykorzystać np. jako kompost. Zobacz, co można zrobić z liśćmi zalegającymi w ogrodzie jesienią.

Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Róże to piękne i bardzo popularne kwiaty. W naszych ogrodach róże uprawiane są od wielu lat, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Jesień to najlepsza pora na posadzenie róż. Jak i gdzie posadzić róże aby jak najlepiej rosły?

Różanecznik – jesienna pielęgnacja

Różanecznik lub rododendron – nazwy określające gatunki roślin z rodziny wrzosowatych o zimozielonych liściach. Różaneczniki nazywa się także azaliami – wtedy, gdy zrzucają liście na zimę albo gdy ich liście są półzimotrwałe. Jak pielęgnować różaneczniki jesienią aby cieszyć się widokiem ich pięknych kwiatów w przyszłym roku?

Rośliny cebulowe do sadzenia jesienią

Rośliny cebulowe takie jak narcyzy, tulipany czy hiacynty pięknie wyglądają wiosną. Jednak należy pamiętać o tym, że rośliny cebulowe powinniśmy sadzić jesienią – na przełomie września i października. Podpowiadamy gdzie i jak posadzić rośliny cebulowe aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami od początku wiosny.

Pielęgnacja iglaków jesienią

O iglaki takie jak tuje, cyprysiki, jałowce czy cisy powinniśmy dbać nie tylko wiosną i latem, lecz także jesienią. Przycinanie, przesadzanie, sadzenie, podlewanie, nawożenie – które z prac możemy wykonać jesienią, a które powinny poczekać do wiosny? Radzimy jak pielęgnować iglaki jesienią.

Ogród – barwy jesieni

Hortensje, brzozy, zawilce, astry, powojniki, bodziszki, wrzosy – to tylko niektóre z roślin zdobiących nasz ogród w październiku. Niektóre gatunki roślin kwitną jesienią, inne mają ozdobne liście, które o tej porze roku zmieniają kolor, jeszcze inne wytwarzają ozdobne owoce. Aby nasz ogród wyglądał pięknie jesienią, wybierzmy do niego odpowiednie gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

Jesień – rośliny o kolorowych liściach

Jesień w ogrodach i parkach nieodłącznie kojarzona jest z kolorowymi liśćmi. Żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet lekko brązowe liście sprawiają, że jesień staje się piękną porą roku. Aby nasz ogród podczas jesieni wyglądał atrakcyjnie, pomyślmy o drzewach i krzewach z przebarwiającymi się liśćmi.

Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Byliny jesienią możemy nie tylko przesadzać, lecz także sadzić. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, aby nasze byliny pięknie kwitły nawet w październiku. Nie zapominajmy również o bylinach, które nie zimują w gruncie – wykopmy je po pierwszych jesiennych przymrozkach. Podpowiadamy, jak dbać o byliny jesienią i jak zabezpieczyć je na zimę.

Kwiaty na cmentarz

Wybór odpowiedniej rośliny na cmentarz może być dość kłopotliwy. Jakie rośliny posadzić wokół grobu, w miejscu które rzadko odwiedzamy. Jeśli nie znamy się na kwiatach ani na uprawie roślin w ogrodzie, możemy wybrać jeden spośród kilku sprawdzonych gatunków.

Dynie – warzywa ozdobne i jadalne

Dynie uprawiane w naszym kraju to najczęściej banie, tzw. dynie olbrzymie, oraz dynie zwyczajne. Dynia staje się najbardziej popularna w okresie Halloween, gdzie znajduje zastosowanie jako ozdoba domów i sklepów. Można wykonać z niej także lampion.

Dbanie o nagrobki

Niebawem Święto Zmarłych, zapracowani nie mamy czasu aby we właściwy sposób zająć się nagrobkami krewnych. Niestety na wynajęcie specjalnej firmy, która wyczyści za nas nagrobki może być już za późno. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Nagrobki z lastryko to najbardziej popularny rodzaj pomnika na nekropoliach. Jak wyczyścić nagrobek z lastryko aby dobrze prezentował się w święto zmarłych. Zobacz poradę.

Renowacja starego nagrobka

Nagrobki to budowle, o które dbamy latami. Wielu z nas posiada nagrobki krewnych z ubiegłego wieku, a także starsze. Większość nagrobków, z XIX wieku oraz te z wcześniejszego okresu, wykonywana była z piaskowca. Z biegiem lat nagrobki uległy uszkodzeniom. Niestety większości z nich nie da się naprawić w taki sposób, jak są naprawiane współczesne nagrobki. Zobacz jak poddać renowacji stary nagrobek.

Impregnacja nagrobka

Nagrobek to inwestycja na kilkadziesiąt lat. Co zrobić aby nagrobek wyglądał dobrze przez cały rok. Zobacz jak dbać o nagrobek, aby wyglądał dobrze przez lata.

Jak dbać o nagrobki?

Jak co roku w dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych krewnych. W dniu Wszystkich Świętych warto zadbać o rodzinne nagrobki. Zobacz jak dbać o nagrobek.

Trawnik jesienią – pielęgnacja

O trawnik należy dbać nie tylko w lecie, lecz także jesienią. Koszenie, usuwanie suchych liści, nawożenie jesiennym nawozem – to tylko niektóre prace, o których musimy pamiętać jesienią. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik jesienią.

Sadzenie roślin jesienią

Przełom lata i jesieni to dobry czas na sadzenie wielu cebulek wiosennych i letnich kwiatów. Ważne jest aby posadzić cebulki w odpowiednim terminie, na odpowiedniej głębokości oraz we właściwych odstępach. Jak i kiedy posadzić cebulki aby cieszyć się wiosną wspaniałymi krokusami, hiacyntami czy żonkilami?

Iglaki – przesadzanie

Często w trakcie sezonu okazuje się, że rośliny zbyt mocno się rozrosły lub rosną na nieodpowiednim dla nich stanowisku. Najprostszym wyjściem w takim przypadku jest przesadzenie ulubionych iglaków na nowe miejsce. Jednak zanim się do tego zabierzemy, warto wybrać jak najlepszy termin. Kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

Szybko rosnące tuje

Tuje nadal są roślinami najczęściej wybieranymi na zimozielony żywopłot. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim przyroście roślin, najlepszym wyjściem będzie wybranie odmian szybko rosnących. Znajdziemy co najmniej kilka odmian żywotników, które rosną szybko, wyglądają atrakcyjne i nie sprawiają kłopotów.

Krzewy ogrodowe na jesień

Krzewy ogrodowe wyglądają ładnie nie tylko w czasie kwitnienia. Niektóre gatunki krzewów ogrodowych najbardziej efektownie prezentują się dopiero jesienią gdy przebarwiające się liście drzew i krzewów przybierają ogniste barwy.

Bukszpan – choroby i szkodniki

Bukszpan najczęściej choruje wtedy, gdy rośnie w niekorzystnych dla siebie warunkach albo gdy jest mocno osłabiony po zimie. Zimozielony bukszpan, który rośnie na zbyt suchym stanowisku lub jest nieco przemarznięty może być atakowany przez choroby i szkodniki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

REKLAMA