Rudbekie – jesienne kwiaty
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Istnieje ponad trzydzieści gatunków rudbekii, do których zaliczamy rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Rudbekie osiągają od 30 cm aż do 2 m wysokości – zależnie od gatunku.
Rudbekie jednoroczne
Do rudbekii jednorocznych zaliczamy między innymi rudbekię owłosioną – roślinę, która naturalnie rośnie na preriach. Kwiaty rudbekii owłosionej są żółte, pomarańczowe lub rdzawe z czarną, wystającą główką. Przez to Amerykanie nazywają rudbekię owłosioną „czarnooką Zuzanną”. Najlepszym stanowiskiem dla rudbekii owłosionej będzie stanowisko słoneczne z przepuszczalną, żyzną i nieco wilgotną glebą. Ze względu na to, że jest to roślina jednoroczna, wysiewamy ją z nasion. Gdy tylko miną wiosenne przymrozki powinniśmy zasiać nasiona rudbekii.
Rudbekie wieloletnie
Do najpopularniejszych odmian rudbekii wieloletnich należy między innymi rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida). To bardzo efektowna odmiana rudbekii – osiąga wysokość 40–60 cm. Liście i łodygi rudbekii błyskotliwej są pokryte włoskami. Rudbekia błyskotliwa kwitnie od lipca aż do połowy listopada. Rudbekia najlepiej wygląda wtedy, gdy tworzy duże kępy kwiatów.
Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?
Inną odmianą rudbekii wieloletniej jest rudbekia naga (Rudbeckia laciniata). W przeciwieństwie do rudbekii błyskotliwej, jej liście i łodygi nie mają włosków. Rudbekia naga osiąga nawet do 2 m wysokości, przez co wymaga podpór. W naszych ogrodach możemy spotkać odmiany o koszyczkach pełnych języczkowatych kwiatów – odmiana Golden Glow.
Trzecią odmianą rudbekii należącą do odmian wieloletnich jest rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida). Ze względu na nasze warunki klimatyczne, w Polsce hoduje się mrozoodporną odmianę rudbekii lśniącej. Liście rudbekii lśniącej są skórzaste, a pędy, mimo że dorastają do 2 m, nie mają tendencji do wyginania się. Rudbekia lśniąca powstała w wyniku skrzyżowania rudbekii nagiej i rudbekii lśniącej.
Zobacz także: Kolory w ogrodzie
Pielęgnacja rudbekii
Rudbekie wieloletnie są roślinami odpornymi na duże przymrozki, dlatego mogą zimować w ogrodzie. Jeśli chodzi o nawożenie rudbekii, powinniśmy pamiętać o tym wiosną, zanim kwiaty zaczną kwitnąć. Aby rudbekie dłużej kwitły, możemy obrywać kwiatostany, które już przekwitły. Rudbekie są mało wymagającymi kwiatami, za to bardzo efektownie wyglądają w naszych ogrodach.
REKLAMA
REKLAMA