REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Jabłoń, jabłka, owoce. Fot. Fotolia
Jabłoń, jabłka, owoce. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?

REKLAMA

Pielęgnacja roślin warzywnych

Listopad to czas, kiedy powinniśmy zebrać warzywa korzeniowe – marchewkę, pietruszkę czy buraki, a także warzywa należące do rodziny kapustnych i pory. Pamiętajmy o tym, aby zebrać wszystkie pozostałości roślinne z grządek i dobrze przekopać glebę. Miejsca, w których w przyszłym roku chcemy zasadzić rośliny potrzebujące nawozów organicznych, przykryjmy obornikiem.

Niektóre z warzyw mają lepszy smak wtedy, kiedy nieco przemarzną – należą do nich brukselka i jarmuż.

Jeśli chcemy posadzić warzywa do wczesnego zebrania – wiosną – możemy to zrobić w listopadzie. Nasiona pietruszki, marchewki, szpinaku, cebuli i czosnku powinniśmy zasiać dość głęboko w ziemi aby nie doszło do przedwczesnego kiełkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

W zimie także możemy się cieszyć świeżymi ziołami – wystarczy, że już teraz o tym pomyślimy. Pietruszkę i cebulę należy umieścić w doniczkach z ziemią i postawić na słonecznym parapecie. Szybko otrzymamy świeżą natkę i szczypiorek, które możemy dodawać do wielu potraw.

Pielęgnacja roślin owocowych

Pamiętajmy aby w listopadzie zebrać i spalić liście, które spadły z drzew – zabezpieczy to rozwojowi choroby grzybowej. Z tego samego powodu powinniśmy usunąć zaschnięte owoce pozostałe na drzewach.

Dopóki nie ma przymrozków, możemy stosować nawożenie, zarówno kompostem, jak i nawozami mineralnymi. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta, zastanówmy się nad posadzeniem kolejnych drzewek owocowych. Gdy zdecydujemy się na sadzenie, zabezpieczmy drzewka przed mrozem. Ziemia usypana na kształt kopca dookoła pni zupełnie wystarczy.

Zobacz także: SERWIS - Warzywa i owoce w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe powinniśmy zabezpieczyć przed mroźną zimą. Jeśli w naszym ogrodzie rośnie winorośl, ułóżmy jej pędy na podłożu i okryjmy grubą (ok. 20 cm) warstwą ziemi. Przy pniach jabłoni, grusz i śliw, a także innych drzew owocowych należy stworzyć kopczyk z gleby chroniący podstawę pnia. Resztę otaczamy słomą lub grubym papierem i związujemy sznurkiem.

Najmniej odporne na mróz są brzoskwinie, morele, jeżyny (odmiany bezkolcowe) i orzechy włoskie, dlatego musimy okryć je szczególnie dokładnie.

Zobacz także: Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Zobacz także: Śliwka w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Borówka amerykańska – uprawa

Zobacz także:  Winogrono w ogrodzie

Zobacz także: Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA