REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Justyna Hek
Jabłoń, jabłka, owoce. Fot. Fotolia
Jabłoń, jabłka, owoce. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?

REKLAMA

Pielęgnacja roślin warzywnych

Listopad to czas, kiedy powinniśmy zebrać warzywa korzeniowe – marchewkę, pietruszkę czy buraki, a także warzywa należące do rodziny kapustnych i pory. Pamiętajmy o tym, aby zebrać wszystkie pozostałości roślinne z grządek i dobrze przekopać glebę. Miejsca, w których w przyszłym roku chcemy zasadzić rośliny potrzebujące nawozów organicznych, przykryjmy obornikiem.

Niektóre z warzyw mają lepszy smak wtedy, kiedy nieco przemarzną – należą do nich brukselka i jarmuż.

Jeśli chcemy posadzić warzywa do wczesnego zebrania – wiosną – możemy to zrobić w listopadzie. Nasiona pietruszki, marchewki, szpinaku, cebuli i czosnku powinniśmy zasiać dość głęboko w ziemi aby nie doszło do przedwczesnego kiełkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

W zimie także możemy się cieszyć świeżymi ziołami – wystarczy, że już teraz o tym pomyślimy. Pietruszkę i cebulę należy umieścić w doniczkach z ziemią i postawić na słonecznym parapecie. Szybko otrzymamy świeżą natkę i szczypiorek, które możemy dodawać do wielu potraw.

Pielęgnacja roślin owocowych

Pamiętajmy aby w listopadzie zebrać i spalić liście, które spadły z drzew – zabezpieczy to rozwojowi choroby grzybowej. Z tego samego powodu powinniśmy usunąć zaschnięte owoce pozostałe na drzewach.

Dopóki nie ma przymrozków, możemy stosować nawożenie, zarówno kompostem, jak i nawozami mineralnymi. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta, zastanówmy się nad posadzeniem kolejnych drzewek owocowych. Gdy zdecydujemy się na sadzenie, zabezpieczmy drzewka przed mrozem. Ziemia usypana na kształt kopca dookoła pni zupełnie wystarczy.

Zobacz także: SERWIS - Warzywa i owoce w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe powinniśmy zabezpieczyć przed mroźną zimą. Jeśli w naszym ogrodzie rośnie winorośl, ułóżmy jej pędy na podłożu i okryjmy grubą (ok. 20 cm) warstwą ziemi. Przy pniach jabłoni, grusz i śliw, a także innych drzew owocowych należy stworzyć kopczyk z gleby chroniący podstawę pnia. Resztę otaczamy słomą lub grubym papierem i związujemy sznurkiem.

Najmniej odporne na mróz są brzoskwinie, morele, jeżyny (odmiany bezkolcowe) i orzechy włoskie, dlatego musimy okryć je szczególnie dokładnie.

Zobacz także: Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Zobacz także: Śliwka w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Borówka amerykańska – uprawa

Zobacz także:  Winogrono w ogrodzie

Zobacz także: Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA