Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią
REKLAMA
REKLAMA
Sadzenie roślin owocowych
REKLAMA
Po piętnastym października możemy pomyśleć o posadzeniu drzew i krzewów owocowych w naszym ogrodzie. Sadzonki, które kupimy we wszystkich sklepach ogrodniczych, powinny być szczepione na odpowiednich podkładkach – najlepiej karłowych lub podkarłowych. Rośliny szczepione na takich podkładkach nie rozrosną się w duże korony – zajmą mniej miejsca w naszym ogrodzie, a poza tym będą wygodniejsze w pielęgnacji.
REKLAMA
Zanim zaczniemy sadzenie, powinniśmy wykopać dołek odpowiedniej wielkości. Dołek musi być dostosowany do wielkości systemu korzeniowego rośliny, którą chcemy posadzić. Korzenie drzewa czy krzewu umieszczamy w dołku, przysypujemy ziemią i ugniatamy glebę dookoła rośliny. Gdy posadzimy rośliny, nie zapomnijmy o tym, aby je obficie podlać.
Maliny, jeżyny, borówki amerykańskie czy agrest pienny powinniśmy posadzić na głębokości o 2–3 cm większej, niż ta, na której krzewy rosły w szkółce. Nieco głębiej zasadzimy porzeczki – zarówno białe, jak czarne i czerwone, a także krzaczaste odmiany agrestu – 5–7 cm głębiej w stosunku do głębokości, na jakiej rośliny rosły w szkółce.
Zobacz także: Jak zaprojektować w ogrodzie sad?
Przygotowanie sadzonek roślin owocowych
Październik do miesiąc, w którym powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu sadzonek roślin owocowych do naszego ogrodu. Sadzonki porzeczek – pędy skracamy o 20–25 cm. Te kawałki pędów zawierają pędy wierzchołkowe, które należy odciąć. Zdrowe fragmenty pędów wkładamy naczynia wypełnionego wilgotnym piaskiem – koniec pozostawiony po odciętym wierzchołku powinien być na górze. Naczynie ustawmy w piwnicy.
Sadzonki winorośli przygotowujemy nieco inaczej – ze zdrewniałych, młodych pędów powinniśmy odciąć kawałki o długości około 40 cm. Z fragmentami pędów winorośli postępujemy tak samo jak z pędami porzeczki. Wkładamy je do wilgotnego piasku i zostawiamy w piwnicy. Zarówno sadzonki porzeczek, jak i winorośli wysadzamy w naszym ogrodzie w kwietniu.
Zobacz także: Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?
Jak wykorzystać przemarznięte owoce?
Owoce po nocnych przymrozkach są przemarznięte. Pamiętajmy, że przemarzniętych owoców nie powinno się zbierać – poczekamy kilka godzin zanim pozbieramy gruszki czy jabłka. Takich owoców nie możemy już przechowywać, dlatego wykorzystajmy je do zrobienia przetworów – dżemów, soków, konfitur.
Przechowywanie owoców
Te z naszych owoców, które pochodzą z zimowych odmian, powinniśmy przechowywać przez kilka tygodni w skrzyniach. Najlepszym miejscem dla skrzyń z owocami będzie piwnica, pod warunkiem, że nie panuje tam wysoka temperatura.
Owoce, które wyschły na drzewach należy zebrać, aby nie narażać roślin na choroby grzybowe.
REKLAMA
REKLAMA