REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prace na grobach bliskich przed Zaduszkami

Przed Zaduszkami, jak co roku,  porządkujemy groby naszych bliskich. Podczas prac porządkowych możemy wykonać drobne prace naprawcze, które nie będą wymagać od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy. Fot. Grupa Atlas
Przed Zaduszkami, jak co roku, porządkujemy groby naszych bliskich. Podczas prac porządkowych możemy wykonać drobne prace naprawcze, które nie będą wymagać od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy. Fot. Grupa Atlas
Grupa Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Przed Zaduszkami, jak co roku, porządkujemy groby naszych bliskich. Podczas prac porządkowych możemy wykonać drobne prace naprawcze, które nie będą wymagać od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy.

Oczyszczanie nagrobków

REKLAMA

Prace porządkowe warto rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Na powierzchni nagrobków często pojawiają się naloty z mchów, grzybów i pleśni.  Do ich usunięcia należy użyć preparatu grzybobójczego. Naloty na lastrico można zdrapać drucianą szczotką na mokro lub – w przypadku kamienia, by go nie zarysować – czyszcząc delikatnie szorstką kuchenną ściereczką.  W przypadku bardzo silnych nalotów, konieczne jest ich mechaniczne usunięcie, np. myjką ciśnieniową. Należy przy tym pamiętać, aby ciśnienie dobrać do intensywności zabrudzenia i, co ważne, wytrzymałości podłoża.

REKLAMA

Preparaty grzybobójcze nanosi się równomiernie na oczyszczone, suche podłoże, pędzlem lub wałkiem malarskim. Ze względu na możliwość występowania glonów i mchów w różnych fazach rozwoju, zaleca się dwukrotną ich aplikację, stosując kilkugodzinne przerwy.

Zobacz także: Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Naprawa elementów nagrobka

W przypadku szczelinowatego pęknięcia kamiennych elementów, np. cokołu, do ich sklejenia warto użyć zaprawy klejącej produkowanej na bazie białego cementu – nie spowoduje ona przebarwienia materiału naturalnego. Ze względu na swoje właściwości zaprawy klejowe mogą posłużyć nam też do przyklejania odpadających elementów nagrobka jak krzyż, tablica czy wazon. Klej powinien schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną. Większość zapraw występuje w postaci suchej, trzeba je więc wymieszać je z wodą. Zaprawę powinniśmy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa ubytków

Ubytki w grobowcach betonowych można wypełniać, stosując zaprawę szybkotwardniejącą. Wiąże ona już po 3 godzinach. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Stosując tę zaprawę, należy pamiętać, że nakłada się ją metodą „mokre na mokre”, czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy wypełnia się istniejące spękania o grubości od 5 mm do 30 mm. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Zobacz także: Renowacja starego nagrobka

Impregnacja nagrobków

Pomnik i płyta nagrobna narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego, m.in. kwaśnych deszczów, promieniowania UV, agresywnego środowiska miejskiego. Dlatego, po dokonaniu napraw, warto je całościowo zabezpieczyć. Do tego celu warto użyć preparatu, służącego do zabezpieczania nasiąkliwych elementów kamiennych oraz podłoży wykonanych z betonu i materiałów ceramicznych. Po naniesieniu na podłoże, preparat reaguje ze składnikami powietrza i wodą zawartą w porach materiału. W wyniku tej reakcji powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku swobodnie, dodatkowo go oczyszczając

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA