Staw w ogrodzie – jesienne prace
REKLAMA
REKLAMA
Gdy liście roślin wodnych, które rosną w naszym stawie, zaczynają żółknąć, jest to znak, że powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu naszego stawu do zimy. Pamiętajmy – wszystkie prace pielęgnacyjne najlepiej wykonać wtedy, gdy woda jest jeszcze ciepła, dlatego październik to idealny miesiąc na uprzątnięcie naszego stawu.
REKLAMA
Pielęgnacja roślin wodnych jesienią
Gdy zaczyna się jesień, dni stają się coraz krótsze i coraz mniej słoneczne. To sprawia, że powinniśmy pomyśleć o odsłonięciu lustra wody naszego stawu. Najlepiej gdyby było ono odsłonięte w ok. 80%. Odsłonięcie lustra wody sprawi, że nasze rośliny wodne i ryby będą miały dostęp do światła. Warto usunąć ze stawu wszystkie egzotyczne rośliny pływające, takie jak hiacynt wodny, azolla czy piscja. Jeśli chcemy, możemy przezimować je w domu – świetnie sprawdzi się duże, dobrze oświetlone akwarium, w którym nasze rośliny wodne przeżyją zimę. Nie powinniśmy obcinać tych roślin, które należą do gatunków zimozielonych. Dzięki nim, nawet w zimie nasze ryby będą miały dostęp do tlenu. Trzciny czy pałki wodne również należy pozostawić w stawie – łodygi tych roślin pozwolą na wymianę gazów.
Zobacz także: Ryby w oczku wodnym
Oczyszczanie stawu z liści
Pamiętajmy, że powinniśmy zbierać wszystkie liście, które spadną na powierzchnię wody. W zależności od tego, jak dużo liści wpada do naszego stawu, wybierajmy je przy pomocy podbieraka lub tuż nad powierzchnią wody zainstalujmy specjalną siatkę. Siatka zabezpieczy lustro stawu przed spadającymi liśćmi – sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy wokół naszego stawu rosną liczne drzewa liściaste.
Czyszczenie dna stawu
Najlepiej oczyścić dno stawu wtedy, gdy ryby nie zeszły jeszcze na dno, a woda jest dosyć ciepła. Zanieczyszczenia możemy usuwać przy pomocy podbieraka o gęstych oczkach lub pompy – szlamówki. Jeśli mamy do dyspozycji podbierak, powinniśmy wybierać zanieczyszczenia tak, aby nie spowodować zmącenia wody.
Zobacz także: Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?
Karmienie ryb jesienią
Wraz ze spadkiem temperatury zmniejszamy ilość pokarmu podawanego rybom. Gdy temperatura powietrza będzie wynosiła 12°C i taki stan utrzyma się przez kilka dni, możemy zupełnie przestać karmić ryby w naszym stawie.
REKLAMA
REKLAMA