Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce sadzenia kaliny koralowej
REKLAMA
Kalina koralowa potrzebuje żyznej gleby, najlepiej żeby była to gleba wilgotna – taka gleba sprawi, że kalina będzie odporna na różnego rodzaju szkodniki. Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie należy do żyznych, możemy ją wzbogacić próchnicą.
Należy pamiętać o tym, że kalina to krzew na stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dodatkowo kalina koralowa nie lubi być wystawiona na działanie wiatru.
Ze względu na to, że kalina intensywnie się rozrasta – jej wielkość może dochodzić nawet do 6–7 m wysokości – powinniśmy wybrać dla niej miejsce, wokół którego będzie miała dużo przestrzeni. Pamiętajmy, że kaliny najładniej rozwijają się przy płotach lub pergolach gdyż pędy tego krzewu należą do giętkich.
Kalina koralowa jest krzewem, który nie przemarza.
Zobacz także: Jakie krzewy kwitną zimą?
Pielęgnacja kaliny koralowej
Kalina koralowa nie wymaga przycinania, wystarczy, że będziemy usuwać te z pędów, które są martwe lub słabe. Jeśli chcemy aby krzew kaliny nie był aż tak duży, możemy go przerzedzać co 4–5 lat.
Wrzesień i październik to czas, kiedy liście kaliny zmieniają kolor – stają się czerwone i żółte. Na zimę krzew ten traci liście, jednak owoce utrzymują się na gałęziach nawet w środku zimy.
Rozmnażanie kaliny koralowej
Kalinę koralową można rozmnażać z sadzonek, nasion, przez szczepienie a także przez odkłady. Jeśli decydujemy się na rozmnażanie z sadzonek, możemy do tego celu użyć zarówno sadzonek zielnych, jak i zdrewniałych. Gdy wybieramy rozmnażanie kaliny koralowej z nasion, nasiona stratyfikujemy, a po wysiewie przykrywamy 2 cm warstwą gleby.
Zobacz także: Leśny klimat na tarasie
Owoce kaliny koralowej
Owoce kaliny koralowej są bardzo zdrowe – zawierają witaminę C, PP a także kwasy organiczne. Działają moczopędnie i wspomagają pracę serca. Dodatkowo przetwory wykonane z owoców kaliny wykorzystywane są przy leczeniu przeziębień czy skurczów jelit. Pamiętajmy jednak, że aby owoce kaliny nadawały się do jedzenia, muszą być przemrożone – inaczej mają lekko trujące właściwości. Niestety owoce kaliny nie są najsmaczniejsze ze względu na swój gorzkawy posmak. Mimo to były wykorzystywane do przyrządzania syropów lub konfitur.
REKLAMA
REKLAMA