Echinacea – jesienny kwiat
REKLAMA
REKLAMA
Jeżówka purpurowa w lecznictwie znana pod nazwą łacińską – Echinacea, to roślina osiągająca w naturalnych warunkach nawet 80 cm wysokości. Duże kwiaty jeżówki – mające do 14 cm średnicy – sprawiają, że jeżówka wygląda bardzo atrakcyjnie w naszych ogrodach. Echinacea będzie doskonała dla tych, którzy marzą o dzikiej łące. Jej długie i sztywne łodygi powodują, że kwiaty jeżówki nie zniknął wśród innych roślin porastających naszą łąkę. Jeżówki należą do roślin wabiących wiele motyli i pszczół – to może dodatkowo urozmaicić łąkę w naszym ogrodzie.
REKLAMA
Uprawa jeżówki purpurowej
Jeżówka purpurowa to roślina, która jest stosunkowo łatwa w hodowli. Pamiętajmy jednak, że potrzebuje dość żyznej gleby. Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco żyzna, możemy ją użyźnić przez dodanie próchnicy.
Miejscem najodpowiedniejszym dla jeżówki purpurowej jest miejsce słoneczne. Roślina ta będzie kwitła także na stanowisku cienistym, ale wówczas może mieć znacznie mniej kwiatów. Jeżówka nie lubi przesadzania, dlatego powinniśmy od razu wybrać miejsce zgodnie z jej wymaganiami.
Jeżówka purpurowa jest mrozoodporna – może zimować w gruncie.
Echinacea to roślina, którą rozmnażamy albo przez podział, albo przez sadzonki. Aby uzyskać sadzonki, powinniśmy zasiać nasiona do inspektu gdy tylko zacznie się wiosna. Po upływie kilku tygodni jeżówki możemy przesadzić do naszego ogrodu.
Zobacz także: Jak stworzyć łąkę typu preria?
Jeżówka purpurowa – roślina ozdobna
Poza tym, że jeżówka jest rośliną wykorzystywaną przy tworzeniu dzikich łąk, jeżówka nadaje się także na kwiaty cięte – bardzo długo utrzymuje się we flakonach. Jeśli nie mamy dzikiej łąki, a mimo to chcemy posadzić jeżówkę, możemy ją umieścić wśród bylin lub na tyłach rabat kwiatowych gdzie nie będzie zasłaniać innych roślin. Jeżówka purpurowa kwitnie od lipca aż do października, dlatego będzie zdobiła nasz ogród także jesienią.
Pamiętajmy, że możemy wybierać spośród dwóch wersji kolorystycznych – jeżówka z białymi kwiatami „White Swan” lub jeżówka z kwiatami ciemnoróżowymi „Robert Bloom”.
Zobacz także: Jesień – nawożenie roślin ogrodowych
Zastosowanie jeżówki purpurowej
Jeżówka purpurowa ze względu na swoje właściwości lecznicze znalazła zastosowanie w medycynie. Echinacea podnosi odporność organizmu na różnego rodzaju infekcje o podłożu bakteryjnym czy wirusowym. Wierzy się także, że jeżówka purpurowa zapobiega przeziębieniom.
REKLAMA
REKLAMA