REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Fot. Fotolia
Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowe rośliny bez nawozów. Ekologiczne warzywa i owoce. Podpowiadamy co zrobić, żeby bez chemicznych preparatów stworzyć ekologiczny ogród.

REKLAMA

Jeżeli nie zdecydujemy się na chemiczne preparaty musimy przygotować się na to, że od czasu do czasu nasze rośliny zaatakują szkodniki. Możemy wybrać rośliny odporne na choroby i posadzić je w najbardziej optymalnych miejscach. Możemy stosować nawozy organiczne, uprawiać rośliny, które wabią pożyteczne owady oraz takie, z których wydobywają się fitocydy. Do naszego ogrodu wpuścimy zwierzęta takie jak: jeże, ptaki, żaby czy ryjówki, a po dwóch czy trzech latach będziemy mogli cieszyć się ogrodem, w którym istnieje równowaga biologiczna.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o naszą ingerencję, możemy zastosować napary i wywary pochodzenia naturalnego (na przykład z czosnku czy pokrzyw), które przygotujemy w domu. W trudnych sytuacjach takie środki mogą być niewystarczające, dlatego warto wówczas zakupić biologiczne środki do zwalczania szkodników. Podczas prowadzenia ekologicznego ogrodu użycie jakiegokolwiek preparatu chemicznego powinno być ostatecznością. Postarajmy się by wybierane przez nas preparaty były mało toksyczne.

Stosując chemiczne środki przeciwko szkodnikom pozbywamy się także pożytecznych owadów, które między innymi zapylają kwiaty – bez nich nie ma owoców.

Warto zaprzyjaźnić się z chwastami. Zostawmy kępy chwastów chociaż na obrzeżach naszej działki – na przykład mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, rumianku pospolitego, jasnoty białej, babki szerokolistnej. Wabią one pożyteczne owady i korzystnie wpływają na rozwój innych roślin. Koniecznie powinno się posadzić czarny bez – jego cień daje idealne warunki do tworzenia kompostu, a zapach który wydobywa się z jego liści jest świetne odstrasza muchy czy komary. Ponad to korzystając z liści, kwiatów i owoców możemy leczyć różne dolegliwości.

Zamiast odruchowo tępić niektóre rośliny zastanówmy się, czy nie mogą nam pomóc – nie tylko w uprawie ogrodu, lecz także w codziennym życiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eko warzywa i owoce

Gdy zakładamy ogród coraz częściej szukamy miejsca na warzywnik. Jeżeli nasz ogród jest duży, możemy też pomyśleć o sadzie. Pamiętajmy, że rośliny uprawne potrzebują żyznego podłoża i dostępu do światła słonecznego. Cofnijmy się też do czasów naszych przodków i zastosujmy metody z przeszłości, które zapewnią nam udany plon. Dawniej dowiedziono, że rośliny poprzez swoje korzenie, pędy oraz kwiaty wydzielają substancje, wywierające korzystny lub niekorzystny wpływ na siebie nawzajem. Posiadając wiedzę na ten temat możemy niewielką pracą osiągnąć ogrodniczy sukces.

Zobacz także:  Ogród ekologiczny – vademecum


– buraki dobrze będą czuć się w sąsiedztwie cebuli, fasoli karłowej, porów, kapusty i korzystnie oddziałują na te warzywa;
 – cebula, szczypiorek i czosnek są korzystne dla pomidorów i truskawek, niekorzystne dla grochu i fasoli;
– dynia powinna sąsiadować z kukurydzą i fasolą, ale z dala od ziemniaków;
– kapusta najlepiej czuje się w pobliżu buraków, sałaty, selera;
– marchew i cebula razem bronią się przed szkodnikami (połyśnica marchwianka i śmietka cebulanka);
winorośli korzystnie wpływa na rośnięcie morwy białej.

Równie dobrze oddziałują na siebie rośliny przyprawowe, szczególnie korzystnie siane koło siebie:

– bazylia i majeranek z kapustnymi;
– cząber z kapustnymi, cebulą i fasolą;
– estragon z kapustnymi;
– kminek z grochem;
– koper ogrodowy z roślinami z rodziny kapustnych, sałatą i ogórkiem;
–mięta z kapustnymi, fasolą i grochem.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Zrezygnujmy też z sąsiedztwa warzyw z głogiem, berberysem czy tarniną – hamują one rozwój innych roślin.

Nie zapominajmy o roślinach kwitnących. Cynie, ślazówka, astry – wszystkie te kwiaty nie wymagają dokładnej pielęgnacji a pięknie będą się prezentować wśród roślin uprawnych. Warto też znać rośliny odstraszające szkodniki – nagietki, aksamitki i kosmos, łoboda czerwona odstraszająca krety, mięta, której nie tolerują myszy i mrówki, nasturcja wabiąca mszyce – te niedoceniane rośliny będą same dbać o nasz ogród.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA