Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nie zdecydujemy się na chemiczne preparaty musimy przygotować się na to, że od czasu do czasu nasze rośliny zaatakują szkodniki. Możemy wybrać rośliny odporne na choroby i posadzić je w najbardziej optymalnych miejscach. Możemy stosować nawozy organiczne, uprawiać rośliny, które wabią pożyteczne owady oraz takie, z których wydobywają się fitocydy. Do naszego ogrodu wpuścimy zwierzęta takie jak: jeże, ptaki, żaby czy ryjówki, a po dwóch czy trzech latach będziemy mogli cieszyć się ogrodem, w którym istnieje równowaga biologiczna.
REKLAMA
Jeżeli chodzi o naszą ingerencję, możemy zastosować napary i wywary pochodzenia naturalnego (na przykład z czosnku czy pokrzyw), które przygotujemy w domu. W trudnych sytuacjach takie środki mogą być niewystarczające, dlatego warto wówczas zakupić biologiczne środki do zwalczania szkodników. Podczas prowadzenia ekologicznego ogrodu użycie jakiegokolwiek preparatu chemicznego powinno być ostatecznością. Postarajmy się by wybierane przez nas preparaty były mało toksyczne.
Stosując chemiczne środki przeciwko szkodnikom pozbywamy się także pożytecznych owadów, które między innymi zapylają kwiaty – bez nich nie ma owoców.
Warto zaprzyjaźnić się z chwastami. Zostawmy kępy chwastów chociaż na obrzeżach naszej działki – na przykład mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, rumianku pospolitego, jasnoty białej, babki szerokolistnej. Wabią one pożyteczne owady i korzystnie wpływają na rozwój innych roślin. Koniecznie powinno się posadzić czarny bez – jego cień daje idealne warunki do tworzenia kompostu, a zapach który wydobywa się z jego liści jest świetne odstrasza muchy czy komary. Ponad to korzystając z liści, kwiatów i owoców możemy leczyć różne dolegliwości.
Zamiast odruchowo tępić niektóre rośliny zastanówmy się, czy nie mogą nam pomóc – nie tylko w uprawie ogrodu, lecz także w codziennym życiu.
Eko warzywa i owoce
Gdy zakładamy ogród coraz częściej szukamy miejsca na warzywnik. Jeżeli nasz ogród jest duży, możemy też pomyśleć o sadzie. Pamiętajmy, że rośliny uprawne potrzebują żyznego podłoża i dostępu do światła słonecznego. Cofnijmy się też do czasów naszych przodków i zastosujmy metody z przeszłości, które zapewnią nam udany plon. Dawniej dowiedziono, że rośliny poprzez swoje korzenie, pędy oraz kwiaty wydzielają substancje, wywierające korzystny lub niekorzystny wpływ na siebie nawzajem. Posiadając wiedzę na ten temat możemy niewielką pracą osiągnąć ogrodniczy sukces.
Zobacz także: Ogród ekologiczny – vademecum
– buraki dobrze będą czuć się w sąsiedztwie cebuli, fasoli karłowej, porów, kapusty i korzystnie oddziałują na te warzywa;
– cebula, szczypiorek i czosnek są korzystne dla pomidorów i truskawek, niekorzystne dla grochu i fasoli;
– dynia powinna sąsiadować z kukurydzą i fasolą, ale z dala od ziemniaków;
– kapusta najlepiej czuje się w pobliżu buraków, sałaty, selera;
– marchew i cebula razem bronią się przed szkodnikami (połyśnica marchwianka i śmietka cebulanka);
– winorośli korzystnie wpływa na rośnięcie morwy białej.
Równie dobrze oddziałują na siebie rośliny przyprawowe, szczególnie korzystnie siane koło siebie:
– bazylia i majeranek z kapustnymi;
– cząber z kapustnymi, cebulą i fasolą;
– estragon z kapustnymi;
– kminek z grochem;
– koper ogrodowy z roślinami z rodziny kapustnych, sałatą i ogórkiem;
–mięta z kapustnymi, fasolą i grochem.
Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa
Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Zrezygnujmy też z sąsiedztwa warzyw z głogiem, berberysem czy tarniną – hamują one rozwój innych roślin.
Nie zapominajmy o roślinach kwitnących. Cynie, ślazówka, astry – wszystkie te kwiaty nie wymagają dokładnej pielęgnacji a pięknie będą się prezentować wśród roślin uprawnych. Warto też znać rośliny odstraszające szkodniki – nagietki, aksamitki i kosmos, łoboda czerwona odstraszająca krety, mięta, której nie tolerują myszy i mrówki, nasturcja wabiąca mszyce – te niedoceniane rośliny będą same dbać o nasz ogród.
REKLAMA
REKLAMA