REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Fot. Fotolia
Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowe rośliny bez nawozów. Ekologiczne warzywa i owoce. Podpowiadamy co zrobić, żeby bez chemicznych preparatów stworzyć ekologiczny ogród.

REKLAMA

Jeżeli nie zdecydujemy się na chemiczne preparaty musimy przygotować się na to, że od czasu do czasu nasze rośliny zaatakują szkodniki. Możemy wybrać rośliny odporne na choroby i posadzić je w najbardziej optymalnych miejscach. Możemy stosować nawozy organiczne, uprawiać rośliny, które wabią pożyteczne owady oraz takie, z których wydobywają się fitocydy. Do naszego ogrodu wpuścimy zwierzęta takie jak: jeże, ptaki, żaby czy ryjówki, a po dwóch czy trzech latach będziemy mogli cieszyć się ogrodem, w którym istnieje równowaga biologiczna.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o naszą ingerencję, możemy zastosować napary i wywary pochodzenia naturalnego (na przykład z czosnku czy pokrzyw), które przygotujemy w domu. W trudnych sytuacjach takie środki mogą być niewystarczające, dlatego warto wówczas zakupić biologiczne środki do zwalczania szkodników. Podczas prowadzenia ekologicznego ogrodu użycie jakiegokolwiek preparatu chemicznego powinno być ostatecznością. Postarajmy się by wybierane przez nas preparaty były mało toksyczne.

Stosując chemiczne środki przeciwko szkodnikom pozbywamy się także pożytecznych owadów, które między innymi zapylają kwiaty – bez nich nie ma owoców.

Warto zaprzyjaźnić się z chwastami. Zostawmy kępy chwastów chociaż na obrzeżach naszej działki – na przykład mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, rumianku pospolitego, jasnoty białej, babki szerokolistnej. Wabią one pożyteczne owady i korzystnie wpływają na rozwój innych roślin. Koniecznie powinno się posadzić czarny bez – jego cień daje idealne warunki do tworzenia kompostu, a zapach który wydobywa się z jego liści jest świetne odstrasza muchy czy komary. Ponad to korzystając z liści, kwiatów i owoców możemy leczyć różne dolegliwości.

Zamiast odruchowo tępić niektóre rośliny zastanówmy się, czy nie mogą nam pomóc – nie tylko w uprawie ogrodu, lecz także w codziennym życiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eko warzywa i owoce

Gdy zakładamy ogród coraz częściej szukamy miejsca na warzywnik. Jeżeli nasz ogród jest duży, możemy też pomyśleć o sadzie. Pamiętajmy, że rośliny uprawne potrzebują żyznego podłoża i dostępu do światła słonecznego. Cofnijmy się też do czasów naszych przodków i zastosujmy metody z przeszłości, które zapewnią nam udany plon. Dawniej dowiedziono, że rośliny poprzez swoje korzenie, pędy oraz kwiaty wydzielają substancje, wywierające korzystny lub niekorzystny wpływ na siebie nawzajem. Posiadając wiedzę na ten temat możemy niewielką pracą osiągnąć ogrodniczy sukces.

Zobacz także:  Ogród ekologiczny – vademecum


– buraki dobrze będą czuć się w sąsiedztwie cebuli, fasoli karłowej, porów, kapusty i korzystnie oddziałują na te warzywa;
 – cebula, szczypiorek i czosnek są korzystne dla pomidorów i truskawek, niekorzystne dla grochu i fasoli;
– dynia powinna sąsiadować z kukurydzą i fasolą, ale z dala od ziemniaków;
– kapusta najlepiej czuje się w pobliżu buraków, sałaty, selera;
– marchew i cebula razem bronią się przed szkodnikami (połyśnica marchwianka i śmietka cebulanka);
winorośli korzystnie wpływa na rośnięcie morwy białej.

Równie dobrze oddziałują na siebie rośliny przyprawowe, szczególnie korzystnie siane koło siebie:

– bazylia i majeranek z kapustnymi;
– cząber z kapustnymi, cebulą i fasolą;
– estragon z kapustnymi;
– kminek z grochem;
– koper ogrodowy z roślinami z rodziny kapustnych, sałatą i ogórkiem;
–mięta z kapustnymi, fasolą i grochem.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Zrezygnujmy też z sąsiedztwa warzyw z głogiem, berberysem czy tarniną – hamują one rozwój innych roślin.

Nie zapominajmy o roślinach kwitnących. Cynie, ślazówka, astry – wszystkie te kwiaty nie wymagają dokładnej pielęgnacji a pięknie będą się prezentować wśród roślin uprawnych. Warto też znać rośliny odstraszające szkodniki – nagietki, aksamitki i kosmos, łoboda czerwona odstraszająca krety, mięta, której nie tolerują myszy i mrówki, nasturcja wabiąca mszyce – te niedoceniane rośliny będą same dbać o nasz ogród.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA