Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania
REKLAMA
REKLAMA
Węgiel brunatny w postaci specjalnie przystosowanych preparatów można bezpiecznie stosować do ściółkowania w przydomowych ogrodach. Jego zalety to: bardzo estetyczny i elegancki wygląd, znacznie dłuższe utrzymywanie się niż kora sosnowa (dzięki swojej strukturze nie jest wywiewany przez wiatr), obojętny odczyn (nadaje się dla różnych grup roślin), zawartość składników pokarmowych (wzbogaca glebę w substancje organiczne). Może być wykorzystywany do dekoracji kwietników, klombów, skwerów, wokół pni drzew i krzewów, na tarasach oraz balkonach oraz używany bezterminowo.
REKLAMA
Skąd wziąć węgiel brunatny?
Węgiel brunatny jest na razie rzadko używany jako opał w gospodarstwach przydomowych, dlatego też trudno go także kupić w centrach ogrodniczych jako materiał do ściółkowania roślin. W niektórych punktach można już spotkać w sprzedaży preparat na bazie węgla drzewnego o nazwie Eko Lignite. Najlepiej zamówić węgiel bezpośrednio w kopalni w ilościach hurtowych. Cena miału z węgla brunatnego, w zależności od rejonu kraju waha od 150 do 250 zł za tonę.
Zobacz także: Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych
Jak działanie ma węgiel brunatny w ogrodzie?
Poprzez naturalny rozkład wierzchniej warstwy pod wpływem warunków atmosferycznych (słońce i deszcz) węgiel brunatny powoduje zahamowanie wzrostu chwastów, zatrzymuje wilgoć oraz ciepło. Na stanowiskach mniej nasłonecznionych proces rozkładu cząstek jest wolniejszy niż w miejscach narażonych na działanie silnego słońca i opadów atmosferycznych. Grubość warstwy preparatu stosowanego do celów dekoracyjnych jest dowolna, jednak optymalna grubość warstwy gwarantującej zahamowanie wzrostu chwastów, to ok. 5–6 cm.
Zobacz także: Jak i kiedy nawozić?
Zastosowanie węgla brunatnego
Preparaty na bazie węgla brunatnego mają zazwyczaj wygodną granulację (od 10 do 40 mm) i mogą być stosowane w zieleni miejskiej, w ogrodach a także do rekultywacji terenów skażonych działalnością przemysłową (zdolność węgla do wiązania metali ciężkich).
REKLAMA
REKLAMA