REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Owoce jesieni – Orzechy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jz
Orzechy włoskie – najzdrowsze z orzechów. Zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy, niż inne orzechy, a regularne ich spożywanie obniża ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów raka. Chcąc posadzić orzech włoski w ogrodzie należy zebrać owoce, które spadły z drzewa. Wysuszone i oczyszczone orzechy należy zakopać w wybranym miejscu na głębokości ok. 20 cm. W jednym miejscu warto zakopać kilka sztuk, ponieważ część z nich może zostać zjedzonych przez zwierzęta, lub po prostu zgnić. Jeśli przetrwa więcej jak jeden owoc, będziemy mogli je przesadzić. Niestety na pierwsze orzechy będziemy musieli poczekać ok. 7–10 lat. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy kupić i posadzić drzewko szczepione ze szkółki, takie wyda owoce już z po 2–3 latach.
Orzechy włoskie – najzdrowsze z orzechów. Zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy, niż inne orzechy, a regularne ich spożywanie obniża ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów raka. Chcąc posadzić orzech włoski w ogrodzie należy zebrać owoce, które spadły z drzewa. Wysuszone i oczyszczone orzechy należy zakopać w wybranym miejscu na głębokości ok. 20 cm. W jednym miejscu warto zakopać kilka sztuk, ponieważ część z nich może zostać zjedzonych przez zwierzęta, lub po prostu zgnić. Jeśli przetrwa więcej jak jeden owoc, będziemy mogli je przesadzić. Niestety na pierwsze orzechy będziemy musieli poczekać ok. 7–10 lat. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy kupić i posadzić drzewko szczepione ze szkółki, takie wyda owoce już z po 2–3 latach.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Orzechy są dobre dla zdrowia i działają dobrze na układ krążenia. Te jesienne owoce są źródłem wielu witamin i błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety wadą orzechów jest ich kaloryczność. Orzechy dodają energii w jesienne dni a także poprawiają nastrój. Zobacz jakie są różne rodzaje orzechów.
1 Orzechy laskowe – z pośród wszystkich orzechów zawierają najwięcej witaminy E. Orzechy laskowe są świetnym lekarstwem na zaparcia, ponadto zawierają dużą zawartość kwasu foliowego. Podawane dzieciom ochronią je przed wadami w rozwoju. Warto posadzić orzech laskowy w ogrodzie. Opieka nad roślinami nie jest zbyt trudna, a ponadto możemy liczyć na smaczne owoce. Leszczyna ma bardzo małe wymagania pod względem gleby, nie należy jednak sadzić jej na ziemi podmokłej lub suchej i piaszczystej. Orzech laskowy najlepiej sadzić w okresie jesiennym lub wiosną. Możemy np. kupić sadzonki w szkółce i posadzić je 6 cm głębiej niż rosły w punkcie ogrodniczym.
Fotolia
2 Orzech nerkowca – orzechy nerkowca mają najniższą zawartość tłuszczów. Jasne owoce rosną na drzewie dorastającym nawet do 12 m wysokości. Orzechy nerkowca uważa się za najsmaczniejsze orzechy świata, a ponadto zawarte w nich kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na stan naszej skóry. Orzechy nerkowca mają też właściwości uspokajające, dlatego polecane są osobom, które często się denerwują. Spośród orzechów nerkowca wyróżnia się ich dwa typy: pochodzące z plantacji indyjskich oraz pochodzące z Brazylii. Orzecy z Indii są mniejsze i bardziej chrupiące.
Fotolia
3 Migdały – zanim migdały trafiły do Europy ich największe uprawy znajdowały się w Azji i Chinach. Migdały bogate są w witaminy E, B1, B2, PP i wiele innych. Zapobiegają miażdżycy i zawałowi serca. Migdały występują w dwóch „smakach”: słodkim i gorzkim. Słodkie znajdują szerokie zastosowanie w lecznictwie i są wykorzystywane np. do zwalczania chrypy i kaszlu. Można je kupić w prawie każdym sklepie a jeśli odpowiednio się nimi zajmiemy, mogą wykiełkować w domowych warunkach. W ten sposób możemy zacząć przygodę z drzewkiem migdałowca zwyczajnego. Wystarczy, że całe migdały umieścimy na mokrym waciku w chłodnym miejscu i będziemy regularnie nawadniać. Tak przygotowane migdały należy często kontrolować, wyrzucając przegniłe sztuki. Kiedy spęcznieją – poczekajmy na kiełkowanie. Kiedy kiełki osiągną ok. 1 cm długości, należy umieścić migdał w ziemi, korzeniem do dołu.
Fotolia
4 Orzechy Ginko – orzechy Miłorzębu są jadalne zarówno na surowo jak i po ugotowaniu. W smaku podobne są do orzechów piniowych. Ugotowane smakują jak połączenie kasztanów jadalnych i ziemniaków. Z orzechów Ginko wytwarza się też olej jadalny.
Fotolia
5 Orzech Macadamia – pochodzące z Australii orzechy Macadamia to jedne z najdroższych orzechów świata. Wielkością przypominają orzechy laskowe. Ich spożywanie obniża poziom cholesterolu, ponadto zawierają w sobie dużo pomocnego w trawieniu włóknika.
Fotolia
6 Orzechy arachidowe – potocznie zwane orzeszkami ziemnymi pochodzą z Brazylii, ale obecnie uprawiane są także w wielu krajach tropikalnych np. w Chinach. Orzechy ziemne zawierają w sobie ok. 50% zdrowego tłuszczu oraz wiele witamin. W naszym klimacie orzeszki te można uprawiać w pojemnikach w domu.
Fotolia
7 Orzechy piniowe – to jadalne nasiona niektórych gatunków sosny (po ich rozgryzieniu możemy poczuć jej zapach). Orzeszki pionowe najlepiej sadzić w Kwietniu w ziemi lekkiej i z dużą ilością piasku. Orzeszki piniowe „lubią” wapno, dlatego też nie może zabraknąć go w glebie. Podczas wzrostu orzeski powinny mieć wilgoć, w innym przypadku zwiędną lub nie dadzą owoców. Ciężko określić jest termin pierwszego zbioru, ponieważ roślina ta ma dość długi okres kwitnienia. Jeśli zaczyna żółknąć – możemy liczyć na to, że niebawem pojawią się owoce.
Fotolia
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA