REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Orzechy włoskie – najzdrowsze z orzechów. Zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy, niż inne orzechy, a regularne ich spożywanie obniża ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów raka. Chcąc posadzić orzech włoski w ogrodzie należy zebrać owoce, które spadły z drzewa. Wysuszone i oczyszczone orzechy należy zakopać w wybranym miejscu na głębokości ok. 20 cm. W jednym miejscu warto zakopać kilka sztuk, ponieważ część z nich może zostać zjedzonych przez zwierzęta, lub po prostu zgnić. Jeśli przetrwa więcej jak jeden owoc, będziemy mogli je przesadzić. Niestety na pierwsze orzechy będziemy musieli poczekać ok. 7–10 lat. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy kupić i posadzić drzewko szczepione ze szkółki, takie wyda owoce już z po 2–3 latach.
Orzechy włoskie – najzdrowsze z orzechów. Zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy, niż inne orzechy, a regularne ich spożywanie obniża ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów raka. Chcąc posadzić orzech włoski w ogrodzie należy zebrać owoce, które spadły z drzewa. Wysuszone i oczyszczone orzechy należy zakopać w wybranym miejscu na głębokości ok. 20 cm. W jednym miejscu warto zakopać kilka sztuk, ponieważ część z nich może zostać zjedzonych przez zwierzęta, lub po prostu zgnić. Jeśli przetrwa więcej jak jeden owoc, będziemy mogli je przesadzić. Niestety na pierwsze orzechy będziemy musieli poczekać ok. 7–10 lat. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy kupić i posadzić drzewko szczepione ze szkółki, takie wyda owoce już z po 2–3 latach.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Orzechy są dobre dla zdrowia i działają dobrze na układ krążenia. Te jesienne owoce są źródłem wielu witamin i błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety wadą orzechów jest ich kaloryczność. Orzechy dodają energii w jesienne dni a także poprawiają nastrój. Zobacz jakie są różne rodzaje orzechów.
1 Orzechy laskowe – z pośród wszystkich orzechów zawierają najwięcej witaminy E. Orzechy laskowe są świetnym lekarstwem na zaparcia, ponadto zawierają dużą zawartość kwasu foliowego. Podawane dzieciom ochronią je przed wadami w rozwoju. Warto posadzić orzech laskowy w ogrodzie. Opieka nad roślinami nie jest zbyt trudna, a ponadto możemy liczyć na smaczne owoce. Leszczyna ma bardzo małe wymagania pod względem gleby, nie należy jednak sadzić jej na ziemi podmokłej lub suchej i piaszczystej. Orzech laskowy najlepiej sadzić w okresie jesiennym lub wiosną. Możemy np. kupić sadzonki w szkółce i posadzić je 6 cm głębiej niż rosły w punkcie ogrodniczym.
Fotolia
2 Orzech nerkowca – orzechy nerkowca mają najniższą zawartość tłuszczów. Jasne owoce rosną na drzewie dorastającym nawet do 12 m wysokości. Orzechy nerkowca uważa się za najsmaczniejsze orzechy świata, a ponadto zawarte w nich kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na stan naszej skóry. Orzechy nerkowca mają też właściwości uspokajające, dlatego polecane są osobom, które często się denerwują. Spośród orzechów nerkowca wyróżnia się ich dwa typy: pochodzące z plantacji indyjskich oraz pochodzące z Brazylii. Orzecy z Indii są mniejsze i bardziej chrupiące.
Fotolia
3 Migdały – zanim migdały trafiły do Europy ich największe uprawy znajdowały się w Azji i Chinach. Migdały bogate są w witaminy E, B1, B2, PP i wiele innych. Zapobiegają miażdżycy i zawałowi serca. Migdały występują w dwóch „smakach”: słodkim i gorzkim. Słodkie znajdują szerokie zastosowanie w lecznictwie i są wykorzystywane np. do zwalczania chrypy i kaszlu. Można je kupić w prawie każdym sklepie a jeśli odpowiednio się nimi zajmiemy, mogą wykiełkować w domowych warunkach. W ten sposób możemy zacząć przygodę z drzewkiem migdałowca zwyczajnego. Wystarczy, że całe migdały umieścimy na mokrym waciku w chłodnym miejscu i będziemy regularnie nawadniać. Tak przygotowane migdały należy często kontrolować, wyrzucając przegniłe sztuki. Kiedy spęcznieją – poczekajmy na kiełkowanie. Kiedy kiełki osiągną ok. 1 cm długości, należy umieścić migdał w ziemi, korzeniem do dołu.
Fotolia
4 Orzechy Ginko – orzechy Miłorzębu są jadalne zarówno na surowo jak i po ugotowaniu. W smaku podobne są do orzechów piniowych. Ugotowane smakują jak połączenie kasztanów jadalnych i ziemniaków. Z orzechów Ginko wytwarza się też olej jadalny.
Fotolia
5 Orzech Macadamia – pochodzące z Australii orzechy Macadamia to jedne z najdroższych orzechów świata. Wielkością przypominają orzechy laskowe. Ich spożywanie obniża poziom cholesterolu, ponadto zawierają w sobie dużo pomocnego w trawieniu włóknika.
Fotolia
6 Orzechy arachidowe – potocznie zwane orzeszkami ziemnymi pochodzą z Brazylii, ale obecnie uprawiane są także w wielu krajach tropikalnych np. w Chinach. Orzechy ziemne zawierają w sobie ok. 50% zdrowego tłuszczu oraz wiele witamin. W naszym klimacie orzeszki te można uprawiać w pojemnikach w domu.
Fotolia
7 Orzechy piniowe – to jadalne nasiona niektórych gatunków sosny (po ich rozgryzieniu możemy poczuć jej zapach). Orzeszki pionowe najlepiej sadzić w Kwietniu w ziemi lekkiej i z dużą ilością piasku. Orzeszki piniowe „lubią” wapno, dlatego też nie może zabraknąć go w glebie. Podczas wzrostu orzeski powinny mieć wilgoć, w innym przypadku zwiędną lub nie dadzą owoców. Ciężko określić jest termin pierwszego zbioru, ponieważ roślina ta ma dość długi okres kwitnienia. Jeśli zaczyna żółknąć – możemy liczyć na to, że niebawem pojawią się owoce.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA