REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Śliwka w ogrodzie – uprawa

Śliwka Fot. Fotolia
Śliwka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najstarsze informacje o śliwach w Polsce pochodzą z XII wieku. Śliwa należy do rodzaju krzewów - Prunus, który obejmuje 32 gatunki. Większość odmian uprawianych w Polsce została przywieziona z Węgier. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na uprawę śliw w ogrodzie?

Dlaczego warto jeść śliwki?

Śliwki mają wiele zalet – regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, zapobiegają nowotworom, wpływają korzystnie także na nastrój. Dzięki dużej zawartości pektyn zapobiegają zaparciom, a tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jelita grubego. Wyciąg ze śliwek wykorzystywany jest do produkcji leków. Śliwki dostarczają organizmowi mało kalorii, a dużo soli mineralnych i witamin. Warto spożywać śliwki w każdej postaci – kompotów, powideł, dżemów, suszonej i na surowo.

REKLAMA

Zobacz także: Maliny – uprawa

Stanowisko

Wskazane jest stanowisko nasłonecznione.

Podłoże

Śliwy nie są wybredne w stosunku do gleby, udają się nawet tam, gdzie jest wysoki poziom wody gruntowej.

Sadzenie

Śliwy najlepiej sadzić wczesną wiosną, kiedy ziemia jest obeschnięta i mamy pewność, że nie będzie już przymrozków. Śliwy są drzewami wrażliwymi, nieodpornymi na mróz. Jeśli sadzimy drzewko, dołek najlepiej jest wykopać około 2 tygodni wcześniej, na głębokość 60 cm o średnicy 60–70 cm. Wykopaną ziemię warto zmieszać z próchnicą lub z kompostem w stosunku 2:1, a następnie zasypać nią drzewko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Truskawki – uprawa


Nawożenie

W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy śliw, w drugim roku nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem w ilości 2–5 kg na 1m2 (obornik) lub 1–2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tę wykonujemy zawsze na wiosnę. Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, nawozimy wiosną nawozami naturalnymi, rozsypując co 3–4 lata w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3–4 kg (na jedno drzewko).

Podlewanie

Należy dbać, aby drzewka nie ucierpiały z powodu braku wody, zwłaszcza w sezonie letnim i wiosennym. Pamiętajmy jednak, że śliwy źle reagują na nadmiar wody.

Zobacz także: Borówka amerykańska – uprawa

Pielęgnacja

– Ściółkowanie ziemi
Ściółkujemy ziemię pod drzewkami za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnionej kory. Zabieg ten zapobiega wyparowywaniu wody i znacząco hamuje rozwój chwastów.
– Usuwanie chwastów
Chwasty stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych z podłoża i z wody gruntowej, dlatego ważne jest ich usuwanie zwłaszcza tuż po posadzeniu drzewek.
– Formowanie korony
W pierwszych latach formowanie korony polega na skracaniu zbyt silnych przyrostów. W późniejszych latach usuwamy tylko martwe i uszkodzone gałęzie.

Prażone śliwki

Składniki:
śliwki
odrobina cukru

Sposób przygotowania:
Wyjmujemy pestki ze śliwek, umieszczamy owoce w garnku z grubym dnem i dolewamy trochę wody. Dusimy do miękkości, mieszając co chwilę, po czym przecieramy przez sitko, odrzucając skórki. Do masy śliwkowej dodajemy trochę cukru, doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowana masa śliwkowa idealnie nadaje się do naleśników.

Zobacz także: 15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i z warzyw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA