Śliwka w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść śliwki?
Śliwki mają wiele zalet – regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, zapobiegają nowotworom, wpływają korzystnie także na nastrój. Dzięki dużej zawartości pektyn zapobiegają zaparciom, a tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jelita grubego. Wyciąg ze śliwek wykorzystywany jest do produkcji leków. Śliwki dostarczają organizmowi mało kalorii, a dużo soli mineralnych i witamin. Warto spożywać śliwki w każdej postaci – kompotów, powideł, dżemów, suszonej i na surowo.
REKLAMA
Zobacz także: Maliny – uprawa
Stanowisko
Wskazane jest stanowisko nasłonecznione.
Podłoże
Śliwy nie są wybredne w stosunku do gleby, udają się nawet tam, gdzie jest wysoki poziom wody gruntowej.
Sadzenie
Śliwy najlepiej sadzić wczesną wiosną, kiedy ziemia jest obeschnięta i mamy pewność, że nie będzie już przymrozków. Śliwy są drzewami wrażliwymi, nieodpornymi na mróz. Jeśli sadzimy drzewko, dołek najlepiej jest wykopać około 2 tygodni wcześniej, na głębokość 60 cm o średnicy 60–70 cm. Wykopaną ziemię warto zmieszać z próchnicą lub z kompostem w stosunku 2:1, a następnie zasypać nią drzewko.
Zobacz także: Truskawki – uprawa
Nawożenie
W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy śliw, w drugim roku nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem w ilości 2–5 kg na 1m2 (obornik) lub 1–2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tę wykonujemy zawsze na wiosnę. Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, nawozimy wiosną nawozami naturalnymi, rozsypując co 3–4 lata w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3–4 kg (na jedno drzewko).
Podlewanie
Należy dbać, aby drzewka nie ucierpiały z powodu braku wody, zwłaszcza w sezonie letnim i wiosennym. Pamiętajmy jednak, że śliwy źle reagują na nadmiar wody.
Zobacz także: Borówka amerykańska – uprawa
Pielęgnacja
– Ściółkowanie ziemi
Ściółkujemy ziemię pod drzewkami za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnionej kory. Zabieg ten zapobiega wyparowywaniu wody i znacząco hamuje rozwój chwastów.
– Usuwanie chwastów
Chwasty stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych z podłoża i z wody gruntowej, dlatego ważne jest ich usuwanie zwłaszcza tuż po posadzeniu drzewek.
– Formowanie korony
W pierwszych latach formowanie korony polega na skracaniu zbyt silnych przyrostów. W późniejszych latach usuwamy tylko martwe i uszkodzone gałęzie.
Prażone śliwki
Składniki:
śliwki
odrobina cukru
Sposób przygotowania:
Wyjmujemy pestki ze śliwek, umieszczamy owoce w garnku z grubym dnem i dolewamy trochę wody. Dusimy do miękkości, mieszając co chwilę, po czym przecieramy przez sitko, odrzucając skórki. Do masy śliwkowej dodajemy trochę cukru, doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowana masa śliwkowa idealnie nadaje się do naleśników.
Zobacz także: 15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i z warzyw
REKLAMA
REKLAMA