Zielona woda w oczku wodnym
REKLAMA
REKLAMA
Sposoby na staw bez glonów
REKLAMA
– zbiornik mający głębokość nie mniej niż 50 cm (pod warunkiem, że są tam tylko rośliny) i 1 m (jeżeli żyją tam również ryby);
– nie przekarmiaj ryb – pokarm wsypany raz dziennie w zupełności im wystarczy, ryby powinny zjeść go od razu aby nie opadał na dno. Jeżeli zgnije na dnie będzie idealnym pożywieniem dla glonów;
– ostrożnie nawozimy okolice naszego stawu – jeżeli w stawie znajdą się środki przeznaczone dla roślin wokół zbiornika, będą one równie dobrą pożywką dla glonów,
– glony bardzo lubią światło, dlatego należy je jak najbardziej ograniczać;
– posadź rośliny podwodne – będą produkować tlen potrzebny mikroorganizmom zwalczającym glony;
– na dnie połóż ażurowe worki z kwaśnym torfem, gdy zacznie leżakować, związki wydobywające się z niego zwalczą glony;
Jeżeli glonów w naszym zbiorniku jest już bardzo dużo, wyżej wymienione metody mogą nie wystarczyć aby je całkowicie usunąć. Mamy do wyboru trzy metody walki z glonami.
zobacz także: Zbiorniki wodne w ogrodzie
Ręcznie usuwanie glonów
Długie glony wyłowić możemy za pomocą zanurzonego w wodzie kija. Jednak musimy być przy tym ostrożni by nie uszkodzić podłoża.
Zobacz także: Ryby w oczku wodnym
Metoda chemiczna
W sprzedaży jest bardzo wiele środków niszczących glony. Preparaty powinny być stosowane raz na sezon – mimo zapewnień producentów o ich nieszkodliwości dla środowiska mogą one hamować proces wzrostu roślin wodnych. Ponadto obumarłe glony, które opadną na dno są doskonałym pożywieniem dla nowych.
Uważajmy by przez przypadek nie kupić środka do basenów. Zawarte w takim preparacie związki są bardzo niebezpieczne dla roślin wodnych.
Zobacz także: Jak oczyszczać oczka wodne?
Filtry do wody
Możemy zdecydować się na filtr mechaniczny, biologiczny lub wytwarzający promienie UV. Spełni on swoje zadanie tylko wtedy, gdy woda w całym zbiorniku będzie przefiltrowana w ciągu 10 godzin.
REKLAMA
REKLAMA