Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?
REKLAMA
REKLAMA
Aster alpejskie i aster tongolskie (Aster) – astry te należą do roślin rosnących najczęściej na skalniakach. Ze względu na to, że nie są zupełnie mrozoodporne, powinniśmy je przykryć na zimę. Najlepiej zrobić to przy pomocy gałęzi z drzew iglastych.
REKLAMA
Bambus (Bambusa) – to rośliny, które wymagają okrycia. Należy okryć pędy bambusa suchymi liśćmi lub stroiszem tuż przy glebie. Takie zabezpieczenie pozwoli im przetrwać nawet mroźną zimę.
Bratek (Viola) – gdy gleba nieco przemarznie, przykryjmy bratki słomą, stroiszem lub suchymi liśćmi. Będziemy mieli pewność, że kwiatki nie przemarzną.
Goździk gruntowy dwuletni (Dianthus) – to kolejne z kwiatów, które potrzebują okrycia przed zimą. Pamiętajmy jednak, że goździków nie wolno przygniatać – może to spowodować uszkodzenie roślin.
Hiacynt (Hyacinthus) – ze względu na to, że hiacynty są wrażliwe na przymrozki – bardziej niż inne rośliny cebulowe – także należy je okryć. Pamiętajmy, aby hiacynty zabezpieczyć dość grubą warstwą izolacyjną zrobioną ze słomy lub gałązek roślin iglastych.
Zobacz także: Co warto wiedzieć o bratkach
REKLAMA
Inkarwilla Delavaya (Incarvillea delavayi) – ze względu na dość ostry klimat panujący w naszym kraju, powinniśmy albo zabezpieczyć inkarwillę stroiszem lub suchymi liśćmi, albo wykopać korzenie i przechować je w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze inkarwille nie przemarzną.
Jukka ogrodowa (Yucca) – jukki nie są roślinami odpornymi na mrozy, dlatego również wymagają ochrony. Gałęzie roślin iglastych lub suche liście położone na korzeniach powinny w zupełności wystarczyć jukkom.
Liliowiec (Hemerocallis) – w zależności od odmiany wymagają różnej ochrony. Liliowce dormant to odmiany odporne na mróz, dlatego nie wymagają żadnych zabezpieczeń. Natomiast liliowce półzimozielone wymagają ochrony na zimę, zaś liliowce softgreen w naszym klimacie nie mogą być uprawiane w gruncie.
Stokrotka (Bellis) – ze względu na swoją dość dużą odporność na mróz, stokrotki potrzebują jedynie niewielkiej ochrony.
Zobacz także: Liliowce – niewybredne, trwałe, pięknie kwitnące
Złocień (Chrysanthemum) – te ze złocieni, które należą do drobnokwiatowych są dużo bardziej odporne na mróz niż te należące do odmian wielkokwiatowych. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w gruncie jeśli okryjemy je słomą lub stroiszem. Odmiany wielkokwiatowe powinniśmy przenieść do pomieszczenia na cały okres trwania zimy.
REKLAMA
REKLAMA