Ślimaki w ogrodzie

REKLAMA
REKLAMA
W naszym ogrodzie możemy spotkać ślimaka winniczka, ślimaka gajowego, ogrodowego, zaroślowego, zaroślaka pospolitego a także ślimaki bezskorupkowe: pomrowa, pomrowiki i śliniki. Ślimaki mające skorupkę nie są największym wrogiem naszych roślin, czego nie można powiedzieć o ślimakach nagich, szczególnie gdy jest ich dużo. Żerują w ogrodzie przez cały okres wegetacyjny, ale do największych szkód dochodzi wiosną ponieważ zjadają siewki, młode pędy i płatki kwiatów. Zdarza się, że z młodych kwiatów pozostawiają tylko łodygi. Następnym etapem jest zjadanie zwiędłych lub obumarłych części roślin (przejrzałe owoce, nadpsute warzywa czy butwiejące liście), ale spotkać je możemy także na liściach i świeżych owocach.
REKLAMA
Gdzie ich szukać?
Ślimaka spotkamy w cieniu i wilgoci. Idealnym momentem na żer jest pora pochmurna lub deszczowa a także poranek i zmrok. W czasie dnia ukrywają się między gałęziami, cegłami, kamieniami. Jeżeli długo nie ma deszczu i panuje susza, ślimaki zasklepiają się w swoich skorupkach i czekają na odpowiedni moment by wyjrzeć z nich ponownie.
Co zrobić aby ślimaki zniknęły?
REKLAMA
Należy pamiętać, że ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Zagrożeniem są dopiero gdy jest ich wiele. Aby się ich pozbyć zastosujmy metody tradycyjne – tym samym nie będziemy zbytnio ingerować w środowisko naturalne.
Po pierwsze, nie sadźmy zbyt blisko siebie roślin najchętniej zjadanych przez ślimaki. Azalia, cynia, dalia, funkia, lilia, niecierpek, astry chińskie, groszek pachnący, lewkonie, rozchodniki.
Zobacz także: Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?
Także warzywa: sałata, fasola, kapusta, buraki, marchew oraz maliny, poziomki i truskawki. Jeżeli napotkamy w swoim ogrodzie ślimaka skorupiastego wynieśmy go po prostu do pobliskiego lasu lub na łąkę. Aby uchronić się od tych szkodników powinniśmy też podlewać ogród rano, jeżeli będziemy robić to wieczorem stworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.
Zlikwidujmy ślimacze kryjówki, czyli sterty gałęzi, kamieni, desek – stanowią dla nich schronienie. Jeżeli jednak niedaleko niej zauważymy ropuchę, jeża lub jaszczurkę lepiej pozostawić ją w spokoju. Ci naturalni wrogowie sami rozprawią się z niechcianymi gośćmi.
Na działce i wokół niej kośmy wysoką trawę, w której chętnie kryją się ślimaki. Ponieważ młode ślimaki i ich jaja źle znoszą brak wilgoci należy spulchniać i przesuszać glebę.
Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie
Możemy też wybrać rośliny których ślimaki nie lubią: bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych: majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.
Warto spulchnić glebę po pierwszych przymrozkach i pozostawić ją nierozgrabioną. Mróz i chłód zniszczy jaja ślimaków pozostawione w szczelinach i jamkach.
REKLAMA
REKLAMA