REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ślimaki w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Ślimaki mające skorupkę nie są największym wrogiem naszych roślin, czego nie można powiedzieć o ślimakach nagich, szczególnie gdy jest ich dużo. Fot. Fotolia
Ślimaki mające skorupkę nie są największym wrogiem naszych roślin, czego nie można powiedzieć o ślimakach nagich, szczególnie gdy jest ich dużo. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić żeby uchronić się przed ślimakami w ogrodzie? A gdy już się pojawią, co zrobić żeby ślimaki się nie zadomowiły?

W naszym ogrodzie możemy spotkać ślimaka winniczka, ślimaka gajowego, ogrodowego, zaroślowego, zaroślaka pospolitego a także ślimaki bezskorupkowe: pomrowa, pomrowiki i śliniki. Ślimaki mające skorupkę nie są największym wrogiem naszych roślin, czego nie można powiedzieć o ślimakach nagich, szczególnie gdy jest ich dużo. Żerują w ogrodzie przez cały okres wegetacyjny, ale do największych szkód dochodzi wiosną ponieważ zjadają siewki, młode pędy i płatki kwiatów. Zdarza się, że z młodych kwiatów pozostawiają tylko łodygi. Następnym etapem jest zjadanie zwiędłych lub obumarłych części roślin (przejrzałe owoce, nadpsute warzywa czy butwiejące liście), ale spotkać je możemy także na liściach i świeżych owocach.

REKLAMA

Gdzie ich szukać?

Ślimaka spotkamy w cieniu i wilgoci. Idealnym momentem na żer jest pora pochmurna lub deszczowa a także poranek i zmrok. W czasie dnia ukrywają się między gałęziami, cegłami, kamieniami. Jeżeli długo nie ma deszczu i panuje susza, ślimaki zasklepiają się w swoich skorupkach i czekają na odpowiedni moment by wyjrzeć z nich ponownie.

Co zrobić aby ślimaki zniknęły?

REKLAMA

Należy pamiętać, że ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Zagrożeniem są dopiero gdy jest ich wiele. Aby się ich pozbyć zastosujmy metody tradycyjne – tym samym nie będziemy zbytnio ingerować w środowisko naturalne.

 Po pierwsze, nie sadźmy zbyt blisko siebie roślin najchętniej zjadanych przez ślimaki. Azalia, cynia, dalia, funkia, lilia, niecierpek, astry chińskie, groszek pachnący, lewkonie, rozchodniki.

Zobacz także: Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także warzywa: sałata, fasola, kapusta, buraki, marchew oraz maliny, poziomki i truskawki. Jeżeli napotkamy w swoim ogrodzie ślimaka skorupiastego wynieśmy go po prostu do pobliskiego lasu lub na łąkę. Aby uchronić się od tych szkodników powinniśmy też podlewać ogród rano, jeżeli będziemy robić to wieczorem stworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.

Zlikwidujmy ślimacze kryjówki, czyli sterty gałęzi, kamieni, desek – stanowią dla nich schronienie. Jeżeli jednak niedaleko niej zauważymy ropuchę, jeża lub jaszczurkę lepiej pozostawić ją w spokoju. Ci naturalni wrogowie sami rozprawią się z niechcianymi gośćmi.

Na działce i wokół niej kośmy wysoką trawę, w której chętnie kryją się ślimaki. Ponieważ młode ślimaki i ich jaja źle znoszą brak wilgoci należy spulchniać i przesuszać glebę.

Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

Możemy też wybrać rośliny których ślimaki nie lubią: bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych: majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.

Warto spulchnić glebę po pierwszych przymrozkach i pozostawić ją nierozgrabioną. Mróz i chłód zniszczy jaja ślimaków pozostawione w szczelinach i jamkach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA