REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oznaczenia na opakowaniach nasion

Oznaczenia na opakowaniach nasion są różnorodne i czasami mogą się nam wydać skomplikowane. Oprócz nazwy rośliny po polsku i po łacinie, na opakowaniach znajdziemy także informacje, jak hodować poszczególne rośliny. Pora wysiewu, pora kwitnienia, pochodzenie i wymagania konkretnych roślin – to wszystko możemy odczytać z oznaczeń umieszczonych na opakowaniach nasion.

Ogród w styczniu

W ogrodzie w styczniu przyroda nie zamiera. Zimą nasz ogród nadal wymaga pielęgnacji. Powinniśmy sprawdzać, jak wyglądają założone wcześniej osłony chroniące rośliny przed śniegiem i mrozem. Powinniśmy kontrolować także śnieg zalegający na drzewach i krzewach. Jeśli mamy w ogrodzie staw, w styczniu pamiętajmy o tym, aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia zbiornika. Radzimy jak dbać o ogród w styczniu.

Morwa indyjska (Morinda citrifolia)

Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Morwa indyjska naturalnie występuje na terenach rozciągających się od Indonezji aż do Australii. Bardzo często stosowana jest jako roślina lecznicza. Ze względu na przystosowanie się do trudnych warunków, Morwa indyjska nadaje się do uprawy w każdym możliwym miejscu.

Nasiona – zbiór i przechowywanie

Nasiona kupujemy w sklepach ogrodniczych albo w dużych hipermarketach. Mimo to nie zapominajmy, że nasiona możemy znaleźć we własnym ogrodzie. Gdy tylko jednoroczne kwiaty i byliny przekwitną, należy zebrać ich nasiona. Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu nasion.

REKLAMA

Drewniane ozdoby do ogrodu

Drewniane ozdoby bardzo efektownie wyglądają w otoczeniu różnorodnych krzewów i kwiatów. Jeśli chcemy umieścić drewniane dekoracje w swoim ogrodzie, możemy wybierać spośród wiatraków, mostków oraz pojazdów – lokomotywa, wóz czy taczka. Przedstawiamy najpopularniejsze drewniane ozdoby do ogrodu.

Karmnik z kokosa

Karmnik wykonany z kokosa to ekologiczny sposób na stworzenie karmidełka do naszego ogrodu. Wykonanie karmnika nie jest trudne, a ostatecznie wygląda on bardzo efektownie i pomysłowo. Karmniki wykonane z kokosa dowodzą, że wystarczy trochę kreatywności i chęci aby ozdobić ogród i przysłużyć się ptakom i innym zwierzętom. Podpowiadamy jak wykonać karmnik z kokosa.

Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?

Dokarmianie ptaków zimą powinno odbywać się z głową. Ptaków zimujących w Polsce jest wiele, zimą spotkać możemy: Jemiołuszkę, Sikorę bogatkę, Sójkę, Kosy, Kawki a także Puszczyki. Zobacz, co najchętniej jedzą poszczególne gatunki ptaków i jak je dokarmiać.

Zioła na lepsze trawienie

Zioła na lepsze trawienie to to, czego wielu z nas poszukuje po świętach i wielkim obżarstwie. Niektóre z ziół, które polepszą nasze samopoczucie i poprawią trawienie, możemy wyhodować w naszym ogrodzie. Należą do nich np. mięta pieprzowa, melisa, a także kminek. To zioła, które możemy stosować na wzdęcia, zgagę, nudności czy zaparcia.

REKLAMA

Zimowe rośliny ozdobne

Zima to czas, kiedy nasze przydomowe ogrody wyglądają smutno i pusto. Jednak istnieją rośliny ozdobne, które sprawiają, że ogrody stają się piękne nawet zimą. Oprócz dobrze nam znanych, zimozielonych drzew i krzewów, zimowy ogród mogą zdobić także rośliny liściaste. Berberys, Cis, Ostrokrzew, Dzika róża czy Głóg uczynią nasz ogród kolorowym gdy spadnie pierwszy śnieg.

Piękny ogród zimą

Nasz ogród może wyglądać pięknie i efektownie nie tylko w lecie, lecz także zimą. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny w nim zasadzimy. Pomyślmy o tym przy tworzeniu naszego ogrodu. Warto się zastanowić, które rośliny ozdobią ogród zimą. Oprócz bardzo popularnych roślin zimozielonych, również drzewa i krzewy o barwnych pędach i owocach sprawią, że zimowy ogród będzie pełen barw.

Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy kostkę brukową w naszym ogrodzie pokrywają spadające z drzew liście, czasami nawet pojawia się na niej lód. Aby ścieżki i schody w naszym ogrodzie były bezpieczne, powinniśmy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Podpowiadamy co zrobić aby kostka brukowa nie była śliska jesienią i zimą.

Ptaki zimą w ogrodzie

Ptaki są bardzo częstymi gośćmi w ogrodach, zwłaszcza zimą, kiedy warstwa śniegu uniemożliwia im zdobycie pokarmu. W okresie zimowym zadbajmy o to, aby ptaki chętnie odwiedzały nasz ogród. Odpowiednie rośliny stanowiące pokarm dla ptaków i ładne karmniki na pewno przyciągną do naszego ogrodu wróble, sikorki, mazurki, pleszki, kowaliki, pliszki czy sikory. Podpowiadamy jak sprawić, żeby ogród był miejscem przyjaznym ptakom.

Przygotowywanie oranżerii do zimy

Oranżeria to wyjątkowe pomieszczenie, które w chłodne zimowe dni może dać nam namiastkę zielonego ogrodu. Gdy nadchodzi zima, powinniśmy pamiętać, że w naszej oranżerii należy wykonać różne niezbędne prace. Radzimy co zrobić, aby nasz ogród zimowy ładnie się prezentował zarówno zimą, jak i na wiosnę.

Grudzień – prace w sadzie i w warzywniku

Grudzień to czas, kiedy powinniśmy wykonać ostatnie prace pielęgnacyjne w sadzie i w warzywniku. Zbieramy ostatnie warzywa, zastanawiamy się jakie gatunki roślin posadzić w warzywniku w przyszłym roku. Nie zapominajmy także o systematycznym przeglądaniu zebranych przed zimą owoców. Radzimy, jakie prace powinno się wykonać w sadzie i w warzywniku gdy tylko zacznie się grudzień.

Grudzień – prace w ogrodzie

Ogród zimą nadal wymaga pielęgnacji. W grudniu powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na śnieg zalegający na krzewach i na trawniku. Oprócz tego należy systematycznie sprawdzać bulwy roślin cebulowych i kontrolować stan zimujących roślin balkonowych. Jeśli mamy staw lub oczko wodne, obserwujmy czy jego powierzchnia całkowicie nie zamarza. W zimie możemy także pomyśleć o konserwacji różnego rodzaju sprzętu używanego w ogrodzie.

Dereń – krzew piękny zimą

Dereń (Cornus) to krzew z rodziny dereniowatych. Istnieje wiele odmian dereni, od dereni jadalnych poprzez białe aż do szwedzkich. Ze względu na to, że derenie są krzewami odpornymi na niskie temperatury i na choroby, możemy je sadzić w naszych ogrodach. Owoce dereni czynią tę roślinę krzewem ozdobnym, wyglądającym efektownie w ogrodach także zimą.

Sposoby odśnieżania ogrodu

Zima coraz bliżej, już niedługo będziemy się zmagać z zalegającym wszędzie śniegiem. W tym okresie powinniśmy regularnie odśnieżać ścieżki w swoim ogrodzie, a także pozbywać się śniegu leżącego na drzewach czy krzewach. Nie zapominajmy również o oczyszczaniu ze śniegu chodnika wokół naszej posesji. Podpowiadamy czym najlepiej odśnieżać ogrody i co zrobić z zalegającym na podwórku śniegiem.

Zabezpiecz rośliny ogrodowe przed śniegiem

Śnieg jest nieodłącznym elementem nadchodzącej zimy. Śnieg to nie tylko naturalny element dekoracyjny w naszych ogrodach, lecz także swoiste zagrożenie dla drzew i krzewów. Drzewa i krzewy mogą się wyginać, a nawet łamać pod naporem ciężkiej, mokrej i zbitej pokrywy śnieżnej. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć przed śniegiem rośliny w naszym ogrodzie.

Rośliny kwitnące zimą

Zima w ogrodzie to czas, kiedy wszystko wydaje się być uśpione. Jednak istnieją rośliny, które kwitną nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Leszczynowiec skąpokwiatowy, jaśmin nagokwiatowy, dereń jadalny, oczar pośredni, zimokwiat wczesny – to tylko niektóre rośliny kwitnące zimą. Aby w naszym ogrodzie zima nie była kojarzona jedynie z bielą, posadźmy rośliny wytwarzające kwiaty w czasie przymrozków.

Ciemiernik (Helleborus) – bożonarodzeniowa róża

Ciemierniki (Helleborus) ze względu na porę, w której kwitną nazywane są różami Bożego Narodzenia. Ciemierniki, które zaczynają kwitnienie już w listopadzie, kwitną do końca marca. Poza efektownymi kwiatami, które wyglądają niezwykle wśród śniegu, Ciemierniki mają także ozdobne liście. Choć roślina ta nie należy do popularnych w naszym kraju, podpowiadamy jak ją hodować.

Choinki w pojemnikach

Kupując choinki i inne drzewka iglaste zazwyczaj nabywamy je w pojemnikach. Ze względu na to, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, zastanówmy się jaki rodzaj drzewka chcemy w tym roku postawić w swoim domu. Jeśli zdecydujemy się na choinkę w donicy po świętach będziemy mogli wstawić ją do ogrodu zyskując nowe drzewko.

Na co zwracać uwagę podczas kupna choinki, aby móc ją potem posadzić w ogrodzie?

Choinki świąteczne jednoznacznie kojarzą nam się z obficie przystrojonymi bożonarodzeniowymi drzewkami. Często kupujemy żywe choinki tuż przed świętami – najpierw służą jako element dekoracyjny, a później chcemy je posadzić w ogrodzie. Jednak nie wszystkie z zakupionych przez nas choinek się do tego nadają. Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu choinki? Jak przygotować bożonarodzeniowe drzewko do posadzenia w ogrodzie?

Świąteczne oświetlenie ogrodu zimowego

Do ogrodu zimowego zwanego także oranżerią potrzebujemy dobrego oświetlenia – zwłaszcza wtedy, gdy oranżeria ma nam służyć za kolejne pomieszczenie w domu. Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, wielu z nas ozdabia swoje ogrody kolorowymi lampkami. Podczas dekorowania ogrodu pomyślmy także o ogrodzie zimowym. Oświetlony kolorowymi światełkami na pewno będzie wyglądał bardzo efektownie.

Świąteczna dekoracja ogrodu

O świątecznej dekoracji ogrodu zaczynamy myśleć już przed mikołajkami, czyli na samym początku grudnia. Planujemy jakie lampki zawiesimy w tym roku, sprawdzamy, czy te z poprzedniego roku nadal działają i zastanawiamy się, jakie ozdoby ewentualnie powinniśmy dokupić, aby w naszym ogrodzie także było widać świąteczny nastrój. Radzimy, jak stworzyć świetlne aranżacje świąteczne.

Zimowanie roślin ogrodowych

Pomyślmy o zimowaniu roślin ogrodowych zanim nadejdą mrozy. Niech przetrwają zimowanie w dobrej kondycji i wiosną cieszą nasze oczy.

Budowa nawierzchni ogrodowych

Budowa nawierzchni ogrodowej to ważna kwestia. Nawierzchnia musi być nie tylko solidnie, ale też estetycznie wykonana – jest bowiem nieodzownym elementem ogrodu, którego ma być również ozdobą.

Owoce egzotyczne - pitaja

Pitaja to owoc egzotyczny, który w Polsce nie jest powszechnie znany. Pitaja jest jednak na tyle smaczna i soczysta, że warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu. Jest też dobrym dodatkiem do wielu deserów, sałatek i napojów.

Owoce egzotyczne – karambola

Karambola to mało znany owoc pochodzący z południowej Azji. Kształt karamboli jest tak charakterystyczny, że nazywa się ją też gwiaździstym owocem. Warto wypróbować ją w swojej kuchni!

Rośliny lecznicze w ogrodzie

Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie. Pamiętajmy, że oprócz roślin ozdobnych, przyprawowych czy użytkowych istnieją także takie, które mogą zwalczyć nasze dolegliwości zdrowotne.

Nowoczesne karmniki dla ptaków: GALERIA

Nowoczesne karmniki dla ptaków to nie tylko pojemniki służące dokarmianiu, lecz także ważne elementy dekoracyjne ogrodu. Decydując się na karmnik, pomagamy ptakom przetrwać zimę, a jednocześnie zdobimy swój ogród i sprawiamy, że staje się on oryginalny.

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Wrzos w ogrodzie

Wrzos w ogrodzie jest jednym z najpiękniejszych widoków jaki może zafundować nam jesień. Warto go podziwiać we własnym ogrodzie.

Przesadzanie starszych krzewów

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.

Uprawa ziół w domu

Uprawa ziół w domu to bardzo dobry pomysł dla wszystkich, którzy chcą mieć pod ręką zawsze świeże przyprawy. Zamiast kupować je w sklepie, możemy sami uprawiać zioła w swoim ogrodzie lub znaleźć miejsce na balkonie lub na parapecie.

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce to najczęściej spotykani niszczyciele. Jak się ich pozbyć, by nie zaszkodzić naturalnemu środowisku? Poznaj domowe sposoby na mszyce.

Jak dbać o iglaki?

Iglaki także potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić by iglaki zawsze były piękne i zdrowe?

Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Okres przedzimowy jest więc szczególnie pracowity dla ogrodników – wszystkie rośliny należy zabezpieczyć przed mrozami i śniegiem, zapewniając im odpowiednie okrycie.

Rośliny lecznicze w ogrodzie

Rośliny lecznicze możemy znaleźć w naszym ogrodzie. Te z roślin, które często uznajemy za chwasty, mogą okazać się pomocne np. przy przeziębieniach, problemach z pęcherzem czy nadciśnieniu. Czarny bez, Czarna aronia, Babka szerokolistna, Mniszek lekarski lub Jasnota biała to tylko niektóre z roślin uznawanych za rośliny lecznicze. Podpowiadamy jak wykorzystać popularne rośliny rosnące w naszych ogrodach.

Dalie (Georginie) – pielęgnacja

Dalie nazywane także Georginiami to kwiaty z rodziny astrowatych. Obecnie Georginie jednoznacznie kojarzone są z przydomowymi ogródkami na wsi, jednak Dalie sprawdzą się także w mieście. Ze względu na duże zróżnicowanie odmian Georginii, na pewno znajdziemy dla siebie taką odmianę, która będzie pasowała do naszego ogrodu. Podpowiadamy jak pielęgnować te niedoceniane kwiaty.

Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia na zimę

Różaneczniki, azalie, róże, wrzosy, ostrokrzewy, hortensje, magnolie, berberysy czy bukszpany – jeśli któreś z wymienionych roślin rosną w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, że należy je zabezpieczyć na zimę. Możemy wykonać osłony ze słomy, stroiszu, przewiewnej siatki lub trzcinowych mat. Sprawdź jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę.

Jesienne kwiaty

Jesień to taka pora roku, w której kwitnie jeszcze wiele odmian kwiatów ogrodowych. Astry, powojniki, rozchodniki, rudbekie, wrzosy czy zawilce tworzą kolorowe rabaty w naszych ogrodach. Jesienne kwiaty przybierają różne barwy – od bieli, poprzez żółć i róż aż do ciemnego fioletu – każdy z nas niewątpliwie znajdzie wśród nich takie, które będą pasować do przydomowych ogródków. Radzimy jakie kwiaty wybrać, aby nasz ogród wyglądał ładnie także jesienią.

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) jest krzewem należącym do rodziny piżmaczkowatych. W Polsce kalinę koralową zaliczamy do pospolitych roślin. Kalina koralowa to niedoceniany, efektownie kwitnący krzew – jej kwiaty przybierają białą barwę i są zebrane w baldachy. Dodatkowo kalina koralowa zdobi nasz ogród jesienią i zimą – wytwarza intensywnie czerwone owoce przypominające kształtem korale.

Echinacea – jesienny kwiat

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to roślina z rodziny astrowatych. Echinacea jest doceniana ze względu na swoje właściwości lecznicze – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno, a nawet przeciwwirusowo. Jeżówka purpurowa to nie tylko roślina lecznicza, lecz także ozdobna. Oprócz tego, że pięknie wygląda otoczona bylinami, nadaje się również na kwiaty cięte. Radzimy jak pielęgnować echinaceę.

Ogród – przechowywanie drewna na opał

Drewno to jeden z surowców, używanych przez nas do ogrzewania domów. Ze względu na specyficzny, przyjemny zapach, który wydziela podczas palenia, drewno ma nadal wielu zwolenników – drewno jest popularne zwłaszcza wśród ludzi posiadających domy z kominkami. Pamiętajmy jednak, że drewno należy przechowywać w odpowiednich do tego warunkach, gdyż inaczej może zawilgotnieć, a wilgotne drewno nie będzie się nadawało na opał. Radzimy jak przechowywać drewno.

Żywopłot – pielęgnacja jesienią

Żywopłot to nie tylko ozdoba naszego ogrodu, lecz także sposób na odgrodzenie go od ulicy i sąsiadów. Aby żywopłot wyglądał ładnie, powinniśmy o niego dbać. Jedną z form pielęgnacji żywopłotu jest jego przycinanie. Jesień to czas, kiedy należy pomyśleć o przystrzyżeniu żywopłotu otaczającego nasz ogród. Radzimy jak zadbać o żywopłot jesienią.

Owoce jesieni – Orzechy

Orzechy są dobre dla zdrowia i działają dobrze na układ krążenia. Te jesienne owoce są źródłem wielu witamin i błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety wadą orzechów jest ich kaloryczność. Orzechy dodają energii w jesienne dni a także poprawiają nastrój. Zobacz jakie są różne rodzaje orzechów.

Rudbekie – jesienne kwiaty

Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Ze względu na to, że rudbekie kwitną bardzo długo – od lipca aż do przymrozków – stanowią one ładny element dekoracyjny naszych ogrodów. Duże kwiaty rudbekii przyciągają wzrok i sprawiają, że nasz ogród jest jeszcze bardziej kolorowy.

Oczar – krzew kwitnący zimą

Oczar (Hamamelis) to krzew, który w naszych ogrodach kwitnie w środku zimy. Kwiaty oczaru rozwijają się nawet pod pokrywą śniegu i wytrzymują duże mrozy. Oczary kwitną od grudnia aż do końca lutego, sprawiając tym samym, że nasz ogród wygląda pięknie. Liście oczaru wyrastają dopiero wtedy, gdy krzew kończy okres kwitnienia. Radzimy jak pielęgnować oczary.

Rozgrzewające przyprawy

Rozgrzewające przyprawy przydadzą się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy mogą usprawnić nasz system odpornościowy i umilić zimowe wieczory. Zobacz jak uprawiać rozgrzewające przyprawy.

REKLAMA