Dalie (Georginie) – pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
Zróżnicowanie odmian georginii
Dalie to kwiaty o bardzo dużym zróżnicowaniu, chociażby w obrębie wielkości roślin. Istnieją odmiany dalii, które osiągają nawet do dwóch metrów wysokości, zaś kwiaty tego typu odmian mają 20 cm średnicy. Ze względu na to, odmiany należące do tak dużych warto sadzić np. przy płotkach – rośliny niewątpliwie będą wymagały podparcia.
REKLAMA
Oprócz tego istnieją także niewielkie odmiany dalii osiągające 30–50 cm wysokości – dzięki temu nadają się do hodowli w doniczkach. Do tych niewielkich odmian możemy zaliczyć „Krynicę” i „Syrię” – pierwsza pokrywa się kwiatami w kolorze czerwonym, zaś druga w pomarańczowym.
Same kwiaty georginii różnią się między sobą. Wyróżniamy dalie o kwiatach pojedynczych, o kwiatach półpełnych a także dalie o kwiatach pełnych.
Zobacz także: 10 zasad sadzenia cebul kwiatowych w donicach
Pielęgnacja dalii
Georginie wymagają żyznej gleby – możemy ją dodatkowo wzbogacić nawozem organicznym – i słonecznego stanowiska.
Georginie będą długo i obficie kwitły jeśli będziemy pamiętać o obcinaniu zwiędłych kwiatostanów.
Jeśli zauważymy na liściach naszych dalii żółte cętki, które przekształcą się w szare, dość duże plamy to znak, że rośliny zostały zaatakowane przez chorobę grzybową – najprawdopodobniej grzyba nazywanego Enthyloma dahliae. Liście chorych krzewów ostatecznie uschną. Wówczas powinniśmy wykopać te rośliny, które są zaatakowane aby choroba nie przeniosła się na sąsiadujące z chorą dalią kwiaty.
Dalie są narażone także na ataki szkodników, takich jak mszyce czy ślimaki.
Zobacz także: Rośliny cebulowe do sadzenia na wiosnę
Pielęgnacja georginii jesienią
Georginie nie są roślinami nadającymi się do zimowania w gruncie. Gdy temperatura zaczyna spadać poniżej zera, powinniśmy wykopać nasze dalie. Po wykopaniu przycinamy łodygi do wysokości ok. 5–10 cm, a bulwy osuszamy. Dalie należy przechowywać w chłodnym miejscu – najlepszą temperaturą będzie temperatura wynosząca 5–8˚C. Jeśli pomieszczenie, w którym przechowujemy dalie jest suche, warto przysypać roślinę używając do tego celu np. piasku czy torfu. To zabezpieczy nasze georginie przed wysychaniem.
Nawet gdy zapewnimy daliom właściwe warunki do przezimowania, powinniśmy kontrolować rośliny i usuwać ewentualne chore bulwy.
REKLAMA
REKLAMA