Zbiorniki wodne w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
W ogrodach nie brak oczek wodnych, kaskad, stawów czy fontann. Jest to jednak pewien wydatek i kolejne miejsce wymagające pielęgnacji.
REKLAMA
Nie tylko ładne, ale też funkcjonalne
Jeżeli już zdecydujemy się na zbiornik wodny, zwróćmy uwagę na kilka czynników. Postawmy sobie pytanie – jaką funkcję ma pełnić nasz zbiornik? Czy ma być to akwen kąpielowy czy tylko oczko wodne lub staw? Możemy też połączyć obie funkcje i piękny staw może dawać nam ochłodę w gorące dni – jest to jednak mało praktyczne. Zbiornik trzeba podzielić między rośliny w nim rosnące a osoby, które będą tam pływać przez co jego utrzymanie może być trudniejsze. Ponad to jeżeli już zdecydujemy się na oczko wodne lub staw zastanówmy się czy chcemy by znalazły się w nim zwierzęta – to wszystko wpłynie na wygląd naszego zbiornika.
Zbiornik wodny a prawo
W Polsce zbiornik wodny można wykonać bez zezwolenia tylko wtedy gdy nie będzie on większy niż 30 m2. Na miesiąc przed budową trzeba poinformować o naszych planach budowlanych starostę. Jeśli chcemy stworzyć większy zbiornik musimy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a później ubiegać się o pozwolenie na budowę. Pozwolenie zostanie wydane pod warunkiem, że udokumentowane będą prace geodezyjne i projektowe. Zbiornik może być zasilany woda płynącą, ale wtedy będziemy musieli spełnić wiele innych formalności.
Zobacz także: Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?
Jak zbudować zbiornik wodny?
REKLAMA
Najpierw musimy go wykopać. Kształt dopasowujemy do naszego projektu. Możemy też wykorzystać nieckę i ustawić ją w ziemi. Następnym krokiem jest wylanie basenu betonem – wykonanie podłoża i ścian. Mając w planach jedynie oczko wodne ten etap możemy pominąć. Nie musi ono być takie stabilne jak zbiornik kąpielowy.
Następnie musimy zająć się hydroizolacją zbiornika, czyli zapobiec wyciekaniu wody. Powinniśmy zamontować także odpływ i dopływ. Hydroizolację tworzy się zazwyczaj przy pomocy folii PVC o odpowiedniej grubości. Możemy też zastosować droższy materiał – kupić siatkobeton.
Do zasilania naszego zbiornika nadaje się woda rzeczna i woda deszczowa. Mamy również możliwość pompowania wody ze studni lub po prostu podłączenie się do wodociągu. Bardzo ważny jest także wybór filtrów czy pomp wodnych. Jeżeli w naszym ogrodzie ma znaleźć się basen możemy pomyśleć o podgrzewaczu wody. Nie zapomnijmy też o odpowiednim oświetleniu.
Filtrowanie wody w basenie kąpielowym może wspomagać technologia samooczyszczania wody przy pomocy odpowiednich roślin czy kruszyw oraz stosowanie urządzeń typu skimmer – technologia ta pomoże nam połączyć funkcję basenu kąpielowego z roślinami w jego obrębie a także podzielić zbiornik między te dwie funkcje.
Zobacz także: Staw w ogrodzie – jesienne prace
Rośliny wodne
Rośliny wodne mogą być doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie naszej kompozycji. Możemy wybierać spośród roślin żyjących w wodach płytkich i głębszych. Rośliny rosnące pod wodą z unoszącymi się na powierzchni liśćmi są najcenniejszymi roślinami dla naszych zbiorników. Liście pływające po powierzchni wody chronią ją przed nadmiernym nagrzaniem. Najpopularniejszymi zwierzętami wpuszczanymi do stawów czy oczek wodnych są karpie, jesiotry, liny. W oczku można spotkać także żaby, traszki i żółwie. W doborze roślin i zwierząt bierzmy pod uwagę temperaturę w jakiej żyją dane organizmy i odczyn pH wody – możemy go regulować przy pomocy torfu lub filtrów.
Zobacz także: Ryby w oczku wodnym
Kaskada, fontanna
Dodatkowo nasz zbiornik możemy ożywić dodając do niego kaskady czy fontanny. Jeżeli przepływ wody ma się odbywać bez ingerencji pomp, mamy do czynienia z kaskadami. Formy są nieograniczone i zależą tylko od naszej wyobraźni.
Jak widać zbiornik wodny w naszym ogrodzie nie musi być tylko ładnym dodatkiem, lecz także miejscem gdzie zadomowią się inne organizmy, dlatego zastanówmy o jakim zbiorniku marzymy i jakie tak naprawdę ma on spełniać funkcje.
REKLAMA
REKLAMA