REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czosnek – uprawa

Uprawa czosnku w ogrodzie nie jest skomplikowana. Czosnek to roślina o intensywnym zapachu i ostrym smaku. Czosnek ma także właściwości bakteriobójcze, co stanowi doskonałą broń przeciw wirusom i bakteriom. Zobacz jak uprawiać czosnek w ogrodzie?

Pieczarki – uprawa

Pieczarki można uprawiać w pomieszczeniu w przeciwieństwie do wielu roślin, nie wymagają światła. Do odpowiedniego wzrostu pieczarce potrzebna jest natomiast bardzo wysoka wilgotność powietrza. Podpowiadamy, jak krok po kroku uprawiać pieczarki.

Rzodkiewka – uprawa

Rzodkiewka w ogrodzie pełni doskonałą rolę wydzielania granic innym warzywom, gdyż cechuje się szybkim wzrostem. Rzodkiewka, chrupiąca, słodka i twarda nadaje się do sałatek, twarogów lub na surowo. Zobacz jak uprawiać rzodkiewki w ogrodzie.

Boczniak – uprawa

Boczniaki to grzyby, których smak jest zbliżony do pieczarki. Boczniaki można panierować jak kotlety i zjadać jako główne danie. Zobacz jak uprawiać boczniaka w warunkach domowych?

REKLAMA

Nowoczesne narzędzia ogrodnicze – zestawy

Nowoczesne narzędzia ogrodnicze to nieodłączny atrybut każdego ogrodnika. Coraz więcej nowoczesnych narzędzi ogrodniczych poza tym, że pełni swoją funkcję praktyczną, jest także atrakcyjnych wizualnie. Zobacz galerię.

Groch – uprawa

Groch to warzywo, które można jeść również na surowo. Ma słodki smak i dużą wartość odżywczą. Groch nie jest zbyt wymagający w uprawie. Jak zabrać się za uprawę grochu na własnej działce?

Ogórki w ogrodzie – uprawa

Uprawa ogórków nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Ogórkom trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko – ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz pilnować terminów siewu. Co jeszcze jest ważne przy uprawie ogórków?

Kalafior w ogrodzie – uprawa

Kalafior powinien być uprawiany na najlepszych glebach, bogatych w substancje odżywcze. Kalafior jest rośliną smaczną, ale i wymagającą. Zobacz co warto wiedzieć o uprawie kalafiora?

REKLAMA

Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Ziemniaki uprawiane były przez Inków już 3500 lat temu. Do Europy dotarły w XVI wieku, a w Polsce uprawiane są od końca wieku XVIII i właściwie codziennie można je spotkać na polskich stołach w postaci placków, purée, frytek, a także jako składnik zup. Co warto wiedzieć o uprawie ziemniaków?

Cukinia – uprawa

Uprawa cukinii należy do najprostszych i najmniej wymagających. Warzywo to owocuje szybko i daje obfite plony. Z jednego krzaka cukinii możemy uzyskać nawet 45 owoców. Jadalne są zarówno owoce, jak i kwiaty. Co warto wiedzieć o uprawie cukinii?

Pomidory – uprawa

Pomidory obecnie zajmują pierwsze miejsce na świecie w uprawie i mają bardzo duże znaczenie konsumpcyjne. Do XIX wieku pomidory uważane były za rośliny trujące i pełniły głównie funkcję ozdobną w ogrodach. Później jednak doceniono ich walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. Uprawa pomidorów w naszym klimacie możliwa jest od połowy maja do końca września. Jak przygotować się do uprawy pomidorów?

Truskawki – uprawa

Truskawki (Fragaria ananassa) uprawiane są we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego ze względu na smaczne owoce. Owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Z owoców truskawek wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki, a liście suszy się na herbatę. Co warto wiedzieć o uprawie truskawek?

Cebula – uprawa

Cebula jest warzywem chętnie uprawianym i cenionym ze względu na swoje właściwości smakowe, dietetyczne i zdrowotne. Cebula jedzona na surowo nie jest zbyt smaczna, jednak dodana do potraw wspaniale podkreśla ich smak. Warto jeść nie tylko samą cebulę, lecz także szczypiorek, który jest smaczny i zdrowy. Jak uprawiać cebulę?

Seler – uprawa

Seler to roślina uprawna dorastająca do trzydziestu centymetrów wysokości. Jadalny jest jego korzeń oraz nać. Dawniej wierzono, że seler przynosi szczęście, obecnie wiadomo na pewno, dzięki naukowym badaniom, że przynosi zdrowie, urodę i długowieczność. Co należy wiedzieć o uprawie selera?

Kapusta – uprawa

Kapusta swą popularność zawdzięcza łatwości uprawy, wysokiej wartości odżywczej oraz szerokim możliwościom zastosowania. Forma głowiasta białej kapusty uprawiana jest od czasów starożytnych, a na terenie Europy została rozpowszechniona przez Rzymian. W Polsce kapusta uprawiana jest od XV wieku i jest bardzo popularna, przyrządza się z niej m.in. kapuśniak, bigos i gołąbki.

Marchew – uprawa

Uprawa marchwi nie przysparza większych trudności, dlatego roślina ta jest powszechnie znana ogrodnikom i bardzo często przez nich uprawiana. Marchew najlepiej rośnie na glebach z dużą zawartością próchnicy, lekkich, piaszczysto-gliniastych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o uprawie marchwi?

Rośliny do sadzenia w marcu

Roślin, które sadzimy w marcu jest wiele. Róże, Lilie, Nagietki, Chabry, Stokrotki to tylko niektóre z kwiatów, które powinniśmy posadzić wiosną.

Kwiaty na Dzień Kobiet

Jakie kwiaty podarować dziewczynie w Dniu Kobiet? Różne kwiaty, mają różne znaczenie. Zobacz, jakie uczucia okazujemy wręczając kobietom konkretne gatunki kwiatów.

Zioła wspomagające pracę nerek – Fasola zwyczajna, Akacja i czarna Porzeczka

Fasola zwyczajna, Akacja (Robinia akacjowa) i czarna Porzeczka to zioła wspomagające pracę nerek. Zalecane są szczególnie przy problemach z filtracją, a także z kamicą nerkową. Zarówno Fasola zwyczajna, jak i Robinia akacjowa wpływają pozytywnie na nerki. Podpowiadamy jak hodować zioła wspomagające pracę nerek we własnym ogrodzie.

Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa

Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa to zioła polecane szczególnie w zimie. Wszystkie z nich mają właściwości rozgrzewające, dlatego warto pić napary z Pokrzywy, Krwawnika i Mięty pieprzowej zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Podpowiadamy jak hodować zioła rozgrzewające w swoim ogrodzie.

Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodka pospolita) to zioła, które są polecane przy problemach z wzdęciami. Wszystkie z tych ziół mają właściwości wiatropędne, a także działają rozkurczowo, dlatego nadają się do leczenia wzdęć. Podpowiadamy jak wyhodować Borówkę czernicę, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodkę pospolitą) we własnym ogrodzie.

Zioła na trzustkę – Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik

Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę trzustki. Ze względu na swoje właściwości żółciopędne, rozkurczowe, uspokajające, a także przeciwbakteryjne świetnie sprawdzają się jako kuracja wspomagająca leczenie zapalenia trzustki. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywę zwyczajną i Rzepik pospolity w swoim ogrodzie.

Narcyz (Narcissus)

Narcyzy (Narcissus) to jedne z najpopularniejszych kwiatów kojarzonych z wiosną. Narcyzy to wieloletnie rośliny cebulowe, które były hodowane już w starożytności. W zależności od odmiany, wyróżniamy Narcyzy trąbkowe i pełne oraz wieloprzykoronkowe i drobnoprzykoronkowe. Podpowiadamy jak hodować Narcyzy w swoim ogrodzie.

Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Wiosenne prace w ogrodzie to nie tylko przycinanie, nawożenie czy odsłanianie z zimowych osłon drzew i krzewów, lecz także prace związane z bylinami lub roślinami jednorocznymi. Gdy nadejdzie wiosna sprzątamy rabaty, nawozimy rośliny, sadzimy i siejemy nowe. Podpowiadamy jakie prace należy wykonać w ogrodzie wraz z rozpoczęciem wiosny.

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy wraz z końcem kalendarzowej zimy. Czasami możemy zacząć je nieco wcześniej, gdy tylko ziemia będzie sucha na tyle, że zdołamy wejść do ogrodu i nie zniszczymy tym samym trawnika oraz rabat kwiatowych. Ściąganie osłon, przycinanie, a także nawożenie, to podstawowe prace, jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Podpowiadamy jak zadbać o ogród wraz z nadejściem wiosny.

Winobluszcz (Parthenocissus)

Winobluszcz (Parthenocissus) popularnie nazywany Dzikim winem to jedno z najpopularniejszych pnączy uprawianych w naszych ogrodach. Roślina ta pochodzi z Ameryki i z Azji, gdzie znanych jest 15 gatunków Winobluszczy. Ze względu na to, że Winobluszcz rozrasta się bardzo szybko, sprawdzi się w nowo założonych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Winobluszcz.

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) nazywany również Tytoniem oskrzydlonym niskim to roślina jednoroczna przeznaczona do sadzenia w ogrodzie i do uprawy w donicach. Tytoń ozdobny wygląda efektownie ze względu na swoje kolorowe kwiaty, które świetnie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca. Podpowiadamy jak uprawiać Tytoń ozdobny w swoim ogrodzie.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to jedno z najpopularniejszych drzew kojarzonych przede wszystkim z okresem matur – wówczas kwitnie i z jesienią, kiedy wytwarza ciemnobrązowe kasztany. Pamiętajmy, że Kasztanowiec to drzewo o bardzo dużych rozmiarach, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Kasztanowca zwyczajnego.

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata) nazywana również Wiśnią japońską to roślina znana i doceniana przede wszystkim ze względu na swoje piękne kwiaty. Niestety drzewo przeważnie nie owocuje, a jeśli już pojawią się na nim drobne owoce to są one niejadalne dla ludzi. Niewątpliwą zaletą Wiśni piłkowanej jest fakt, że nadaje się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Podpowiadamy jak hodować Wiśnię ozdobną piłkowaną w swoim ogrodzie.

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus)

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) to roślina pnąca, którą możemy wykorzystać do osłonięcia na przykład altan albo pergoli. Ze względu na swoje niewielkie wymagania i fakt, że Trzmielina japońska jest dość łatwa w uprawie, poleca się ją do ogrodów o słabej glebie. Warto jednak pamiętać o trujących właściwościach Trzmieliny – szczególnie jej owoców. Podpowiadamy jak hodować Trzmielinę japońską we własnym ogrodzie.

Ostrokrzew (Ilex)

Ostrokrzew (Ilex) to roślina, która ma około 800 znanych odmian. W zależności od gatunku, Ostrokrzewy to albo dość duże krzewy, albo niewielkie drzewa. Do najpopularniejszych odmian Ostrokrzewów należą: Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca), Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), a także Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Podpowiadamy jak uprawiać najbardziej znane odmiany Ostrokrzewów w swoim ogrodzie.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów, ze względu na to, że bardzo dobrze znosi cięcia i formowania. W Polsce poza Ligustrem pospolitym uprawia się również Inne odmiany takie jak Ligustr jajolistny i Ligustr tępolistny. Podpowiadamy jak uprawiać Ligustr pospolity w swoim ogrodzie.

Dławisz (Celastrus)

Dławisz (Celastrus) to roślina zaliczana do szybko rosnących pnączy. Ze względu na to, Dławisz świetnie nadaje się do uprawy przy murach, pergolach, altanach czy rynnach – doskonale porośnie wszystkie powierzchnie tworząc tym samym zieloną ścianę w ogrodzie. Podpowiadamy jak hodować Dławisza.

Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Azalia ogrodowa (Rhododendron) to roślina bardzo często nazywana od swojej nazwy łacińskiej Rododendronem lub Różanecznikiem. Azalie uznawane są za jedne z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych ze względu na piękne kwiaty. Najczęściej spotykamy kwiaty o białej, różowej, fioletowej albo żółtej barwie. Podpowiadamy jak uprawiać Azalię ogrodową (Rododendron, Różanecznik) w swoim ogrodzie.

Ogród na wiosnę – przewodnik

Wiosenne prace w ogrodzie. Niebawem pierwszy dzień wiosny. Jakie prace w ogrodzie będziemy musieli wykonać i jak zabrać się do pracy? Podpowiadamy jak rozpocząć przygotowania do prac ogrodniczych na wiosnę.

Zioła na stres – Waleriana, Pierwiosnek lekarski i Serdecznik

Waleriana (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity to zioła polecane ludziom narażonym na ciągły stres. Zioła te działają uspokajająco, wyciszająco i łagodząco, dzięki czemu są świetnym suplementem diety dla osób zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Podpowiadamy jak wyhodować Walerianę (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity we własnym ogrodzie.

Zioła na serce – Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik

Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę serca. Ze względu na zawartość alkaloidów, zioła te mogą być wykorzystywane przy kuracji uzupełniającej leki nasercowe. Alkaloidy działają wzmacniająco na mięsień sercowy, pomagają uregulować jego pracę, a także poprawiają przewodzenie bodźców. Podpowiadamy jak wyhodować we własnym ogrodzie zioła na serce.

Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Lipa drobnolistna, Rumianek pospolity i Melisa lekarska to zioła polecane na problemy ze snem. Ze względu na swoje właściwości uspokajające, wyciszające, a także relaksacyjne ułatwiają zasypianie oraz wpływają na spokojniejszy i lepszy sen. Podpowiadamy jak wyhodować Lipę drobnolistną, Rumianek pospolity i Melisę lekarską we własnym ogrodzie.

Zioła na nadmierną potliwość – Szałwia, Dąb i Orzech

Szałwia lekarska, Dąb szypułkowy lub Orzech włoski to rośliny, które polecane są przy problemach z nadmierną potliwością. W zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest problem, zaleca się kąpiele w wodzie z dodatkiem wyciągów z ziół lub picie naparów. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na nadmierną potliwość we własnym ogrodzie.

Zioła na mniejszy apetyt – Borówka, Pokrzywa i Fasola

Borówka czernica, Pokrzywa i Fasola zwyczajna to zioła, które mogą być wykorzystywane przy poskramianiu dużego apetytu. Rośliny te są szczególnie ważne dla osób odchudzających się – zmniejszają łaknienie i tym samym wpływają na utratę wagi. Podpowiadamy jak hodować Borówkę czernicę, Pokrzywę i Fasolę zwyczajną w swoim ogrodzie.

Zioła na lepszą pamięć – Rozmaryn, Kozieradka i Głóg

Rozmaryn lekarski, Kozieradka pospolita i Głóg to rośliny, które są polecane przy problemach z pamięcią. Zawarte w nich składniki, takie jak olejki eteryczne i cholina wpływają na lepszą koncentrację, poprawiają pracę mózgu, a także niwelują zmęczenie psychiczne. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na lepszą pamięć w swoim ogrodzie.

Zioła na grzybicę – Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek i Tymianek

Zioła wykorzystywane w leczeniu grzybicy to: Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity. Zioła te stanowią kurację uzupełniającą ze względu na swoje właściwości grzybobójcze i wpływające na zahamowanie rozwoju zarodników. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity w swoim ogrodzie.

Zioła na depresję – Melisa, Rumianek i Waleriana

Zioła na depresję to między innymi Melisa lekarska, Rumianek pospolity i Waleriana (Kozłek lekarski). Napary z tych ziół mogą stanowić kurację uzupełniającą główne leczenie. Zarówno Melisa lekarska, jak i Rumianek pospolity działają uspokajająco i wyciszająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na depresję we własnym ogrodzie.

Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta

Najlepsze zioła na obniżenie cholesterolu to Czosnek pospolity, Kozieradka pospolita i Mięta pieprzowa. Aby zmniejszyć nieco produkcję cholesterolu, warto uzupełnić swoją dietę naparami z ziół – jest to doskonałe uzupełnienie kuracji lekami. Podpowiadamy jak wyhodować Czosnek pospolity, Kozieradkę pospolitą i Miętę pieprzową w swoim ogrodzie.

Łopata do śniegu – jaką wybrać?

Na wybór łopaty do śniegu zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. A potem, gdy trzeba przystąpić do pracy okazuje się, że łopata jest niepraktyczna lub niewygodna i musimy kupić nową. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią łopatę do śniegu?

Afrodyzjaki z własnego ogrodu

Wiele owoców i warzyw uznawanych jest za afrodyzjaki. Ile jest w tym prawdy, a ile fikcji? Przedstawiamy afrodyzjaki, które możesz wyhodować we własnym ogrodzie.

Kwiaty na walentynki i ich znaczenie

Jakie kwiaty kupić na walentynki? Jak wyrazić uczucia kwiatami? Każdy z poszczególnych gatunków kwiatów ma swoje znaczenie. Zobacz co oznaczają poszczególne gatunki kwiatów.

Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik

Czosnek pospolity, Rumianek pospolity i Szałwia lekarska to zioła, które są polecane przy różnorodnych problemach skórnych, np. przy trądziku młodzieńczym. Napary do picia lub przemywania twarzy działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na trądzik we własnym ogrodzie.

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska to zioła, które od wielu lat są polecane na problemy z trawieniem. Napary z ziół zwalczają nudności, wzdęcia i niestrawność, a także działają przeciwskurczowo uśmierzając tym samym kolki jelitowe. Podpowiadamy jak hodować zioła na lepsze trawienie w swoim ogrodzie.

Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia

Ziele Serdecznika, kwiat Akacji i kwiat Głogu to rośliny, które polecane są przy problemach z zaparciami. Zarówno ziele Serdecznika, jak i kwiat Akacji mają właściwości rozkurczowe, dlatego mogą być stosowane przy zaparciach. Podpowiadamy jak hodować zioła na zaparcia w swoim ogrodzie.

REKLAMA