REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pieczarki – uprawa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Pieczarki.
Pieczarki.

REKLAMA

REKLAMA

Pieczarki można uprawiać w pomieszczeniu w przeciwieństwie do wielu roślin, nie wymagają światła. Do odpowiedniego wzrostu pieczarce potrzebna jest natomiast bardzo wysoka wilgotność powietrza. Podpowiadamy, jak krok po kroku uprawiać pieczarki.

Pieczarki to grzyby kapeluszowe należące do klasy podstawczaków i rodziny bedłkowatych. Występuje dużo jadalnych i smacznych gatunków pieczarek, ale tylko nieliczne można uprawiać w warunkach sztucznych.

REKLAMA

Dlaczego warto jeść pieczarki?

Wartość odżywcza pieczarki jest wyższa niż wielu innych warzyw. Grzyb ten zawiera wysoką ilość białka, fosforu oraz witaminy B2.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Stanowisko

REKLAMA

Do uprawy pieczarki nie jest potrzebne światło. Pieczarki najlepiej rosną w ciemnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem do uprawiania pieczarek są: piwnice, garaże, szopy, obory oraz szklarnie. Najlepiej pieczarki hodować w dobrze wietrzonej piwnicy, która zimą jest ogrzewana, a latem temperatura utrzymuje się pomiędzy 12 a 16˚C. W takich warunkach, pieczarkę można uprawiać przez cały rok.

Pieczarki można również uprawiać na wolnym powietrzu, lecz ryzyko niepowodzenia w uprawie jest dużo większe. Uprawiając pieczarki na zewnątrz  należy chronić je przed zmiennymi warunki pogodowymi, poprzez umieszczenie ich w przykrytym dole. Najlepszym miejscem na takie wgłębienie jest zacieniona i osłonięta od wiatru część działki. Dół powinien mieć głębokość 40 cm, szerokość na dnie 1,3 m, przy powierzchni 1,7 m. Długość wykopu należy dopasować do wielkości naszej uprawy. Na brzegach dołu, z wykopanej ziemi, formuje się wał o wysokości 20–25 cm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieczarki można również uprawiać na grzędach z naprzemiennymi warstwami ziemi, nawozu i znów warstwy ziemi. Wybór miejsca na grzędę powinniśmy dostosować do możliwości własnego ogrodu. Może to być zacienione miejsce pod drzewami, między fasolą tyczkową lub przy tyczkach z pomidorami.

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Podłoże z nawozu

REKLAMA

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z uprawą pieczarek, warto zagospodarować do ich uprawy około 5m2 żyznej ziemi. Najlepszym podłożem do uprawy pieczarek jest przefermentowany nawóz koński. Na grzędę o powierzchni 5 m2 potrzebna będzie około 1 tona nawozu końskiego. Ważne jest, aby konie, od których będzie pochodzić nawóz, były karmione suchą karmą i stały na ściółce ze słomy. Pod pieczarkami możemy stosować również kurzy nawóz lub inny. W tym przypadku należy pamiętać, aby dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.

W przypadku braku nawozu końskiego, możemy stworzyć podłoże ze słomy oraz odpowiednich dodatków (na 100 kg suchej i pociętej słomy pszennej lub żytniej dajemy 0,3 m3 nawozu kurzego oraz 1–5 kg mocznika, 1–2 kg superfosfatu i około 3 kg nawozu wapniowego węglanowego).

Zobacz także: Cebula – uprawa

Wysiew

Przefermentowane, gotowe do użycia podłoże powinno być równomiernie brązowe. Słoma powinna mieć białoszary odcień, a także łagodny i przyjemny zapach. Po zgnieceniu takiego podłoża, powinno ono być lekko wilgotne – ale nie mokre.

Do wcześniej przygotowanego zagonu, na ziemi, na stelażach lub w skrzynkach i napełnieniu go podłożem, sadzimy grzybnię pieczarek. W przypadku grzybni nawozowej, należy ją wcześniej rozdrobnić do wielkości orzecha włoskiego i sadzić na głębokości 3–5 cm w rozstawie 20x20 cm.

Stosując grzybnię ziarnistą należy wysiać około 15 ziaren w jednym miejscu, ułożonej równomiernie na głębokości 3–5 cm. W tym przypadku, można to wykonać na etapie formowania zagonu. Jeden litr grzybni ziarnistej wystarcza na 1,5–2 m2 uprawianej powierzchni.

Zobacz także: Kapusta – uprawa

Po posadzeniu pieczarek temperatura powietrza powinna wynosić około 18–22 ˚C, przy temperaturze podłoża 23–24 ˚C. W pierwszej fazie wzrostu nie powinniśmy wietrzyć pomieszczenia.

Podlewanie

Wilgotność powietrza przy uprawie pieczarek, powinna wynosić 95%. Uzyskamy ją poprzez wielokrotne zwilżanie ziemi lub podłogi. Podłoże zwilżamy lekko tylko w razie konieczności.

Jeżeli do uprawy pieczarek używamy specjalnych szklarni, należy pamiętać, aby była ona cieniowana i wietrzona za pomocą wietrzników w dachu, nie bocznych. W przeciwnym razie stworzymy niekorzystny dla grzybów przeciąg.

Pielęgnacja

Po około 2–3 tygodniach od siewu, grzybnia przerasta 2/3 podłoża. To najlepszy moment, aby przykryć podłoże 4-centymetrową warstwą ziemi – piaszczystej o niskiej zawartości próchnicy. Do ziemi należy dodać rozłożonego torfu i nawozu wapniowego węglanowego. Dopiero po przykryciu podłoża należy przewietrzyć pomieszczenie i tym samym obniżyć temperaturę do około 16–18 ˚C.

Wszelkie wahania temperatury, powinny być ograniczone do minimum. Należy również kontrolować wilgotność powietrza i utrzymywać ją na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Duszone pieczarki

Składniki:
500g pieczarek
łyżka masła
1/3 szklanki śmietany
sól, pieprz
1/2 szklanki wody

Przygotowanie:

Pieczarki myjemy, odcinamy nóżki i obieramy. Kapelusze kroimy w paski i wrzucamy do garnka. Dodajemy wody, która przykryje połowę pieczarek, łyżkę masła i sól. Całość dusimy pod przykryciem, aż pieczarki będą miękkie, a większość wody odparuje – około 1 godziny. Na koniec dodajemy śmietanę i pieprzu.

Zobacz także: Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA