REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kapusta  Fot. Fotolia
Kapusta Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kapusta swą popularność zawdzięcza łatwości uprawy, wysokiej wartości odżywczej oraz szerokim możliwościom zastosowania. Forma głowiasta białej kapusty uprawiana jest od czasów starożytnych, a na terenie Europy została rozpowszechniona przez Rzymian. W Polsce kapusta uprawiana jest od XV wieku i jest bardzo popularna, przyrządza się z niej m.in. kapuśniak, bigos i gołąbki.

Dlaczego warto jeść kapustę?

Kapusta jest warzywem o wysokich walorach odżywczych i dietetycznych i co ważne, nie traci swoich właściwości po przetworzeniu. Kapusta zawiera związek o działaniu antyrakowym ‑ sulforafan. Ponadto spożywając surowa kapustę dostarczymy organizmowi witaminy C oraz w mniejszych ilościach witamin A, B1, B2, PP. Świeża kapusta jest bogatym źródłem składników mineralnych takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo. Ma również właściwości dezynfekujące, ułatwia gojenie się ran i łagodzi skutki ukąszeń owadów. Kapusta kiszona przeciwdziała rozwojowi szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka. Sok z kiszonej kapusty działa wzmacniająco na wątrobę, żołądek i śledzionę, poprawia apetyt, pomaga przy zaparciach. Te cechy kapusty są od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej.

REKLAMA

Stanowisko

Najkorzystniejsze dla kapusty są stanowiska słoneczne.

Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Podłoże

Kapustę najlepiej jest uprawiać na glebach zasobnych w substancje odżywcze i niezakwaszonych. Odmiany wczesne można uprawiać na glebach lekkich i zasobnych w próchnicę. Odmiany późne wymagają gleb cięższych. Ze względu na możliwość wystąpienia kiły kapusty, na tym samym miejscu kapustę można uprawiać nie częściej niż co 4 lata. Po kapuście można zastosować jako poplon: burak ćwikłowy, szpinak, sałatę.

Wysiew

Kapustę uprawia się z rozsady. Przygotowanie rozsady zajmuje około 8 tygodni. Rozsada odmian wczesnych przygotowywana jest w specjalnych skrzynkach inspektowych, rozsadę odmian późniejszych możemy przygotować samodzielnie. Nasiona kapusty wysiewamy na rozsadniku (można tutaj wykorzystać małe doniczki lub drewniane skrzynki, które postawimy na parapecie) na początku maja, do gruntu sadzimy w połowie czerwca. Pomiędzy roślinami należy zachować odstęp 50–70 cm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Przygotowując miejsce pod uprawę kapusty, warto zastosować obornik i dopiero w następnym roku posadzić kapustę. Poza tym kapustę nawozimy kompostem oraz nawozem zielonym (świeża masa roślinna wprowadzona do gleby w celu podniesienia jej żyzności).

Kapusta gromadzi wokół siebie dużo szkodników, dlatego nie należy po zbiorze jej resztek dodawać do kompostu.

Podlewanie

Kapusty biała i czerwona oraz włoska do prawidłowego wzrostu potrzebują sporo wody, szczególnie po sadzeniu i w okresie wzrostu główek.

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Pielęgnacja

Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie kapusty to usuwanie chwastów, spulchnianie podłoża i nawadnianie.

Zasmażana młoda kapusta

Składniki:
2 główki młodej kapusty
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
łyżka gęstej śmietany
pęczek kopru
pęczek szczypiorku
sól
pieprz

Przygotowanie:
Kapustę należy obrać z zewnętrznych liści, poszatkować, przełożyć do garnka i zalać do połowy wodą. Posolić i gotować aż kapusta zmięknie. Następnie odlać większość wody, dodać posiekany koperek i szczypior i dusić do całkowitego odparowania wody. Z masła i z mąki robimy zasmażkę, którą dodajemy do kapusty i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy śmietanę.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA