Kapusta – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść kapustę?
Kapusta jest warzywem o wysokich walorach odżywczych i dietetycznych i co ważne, nie traci swoich właściwości po przetworzeniu. Kapusta zawiera związek o działaniu antyrakowym ‑ sulforafan. Ponadto spożywając surowa kapustę dostarczymy organizmowi witaminy C oraz w mniejszych ilościach witamin A, B1, B2, PP. Świeża kapusta jest bogatym źródłem składników mineralnych takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo. Ma również właściwości dezynfekujące, ułatwia gojenie się ran i łagodzi skutki ukąszeń owadów. Kapusta kiszona przeciwdziała rozwojowi szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka. Sok z kiszonej kapusty działa wzmacniająco na wątrobę, żołądek i śledzionę, poprawia apetyt, pomaga przy zaparciach. Te cechy kapusty są od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej.
REKLAMA
Stanowisko
Najkorzystniejsze dla kapusty są stanowiska słoneczne.
Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa
Podłoże
Kapustę najlepiej jest uprawiać na glebach zasobnych w substancje odżywcze i niezakwaszonych. Odmiany wczesne można uprawiać na glebach lekkich i zasobnych w próchnicę. Odmiany późne wymagają gleb cięższych. Ze względu na możliwość wystąpienia kiły kapusty, na tym samym miejscu kapustę można uprawiać nie częściej niż co 4 lata. Po kapuście można zastosować jako poplon: burak ćwikłowy, szpinak, sałatę.
Wysiew
Kapustę uprawia się z rozsady. Przygotowanie rozsady zajmuje około 8 tygodni. Rozsada odmian wczesnych przygotowywana jest w specjalnych skrzynkach inspektowych, rozsadę odmian późniejszych możemy przygotować samodzielnie. Nasiona kapusty wysiewamy na rozsadniku (można tutaj wykorzystać małe doniczki lub drewniane skrzynki, które postawimy na parapecie) na początku maja, do gruntu sadzimy w połowie czerwca. Pomiędzy roślinami należy zachować odstęp 50–70 cm.
Nawożenie
Przygotowując miejsce pod uprawę kapusty, warto zastosować obornik i dopiero w następnym roku posadzić kapustę. Poza tym kapustę nawozimy kompostem oraz nawozem zielonym (świeża masa roślinna wprowadzona do gleby w celu podniesienia jej żyzności).
Kapusta gromadzi wokół siebie dużo szkodników, dlatego nie należy po zbiorze jej resztek dodawać do kompostu.
Podlewanie
Kapusty biała i czerwona oraz włoska do prawidłowego wzrostu potrzebują sporo wody, szczególnie po sadzeniu i w okresie wzrostu główek.
Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa
Pielęgnacja
Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie kapusty to usuwanie chwastów, spulchnianie podłoża i nawadnianie.
Zasmażana młoda kapusta
Składniki:
2 główki młodej kapusty
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
łyżka gęstej śmietany
pęczek kopru
pęczek szczypiorku
sól
pieprz
Przygotowanie:
Kapustę należy obrać z zewnętrznych liści, poszatkować, przełożyć do garnka i zalać do połowy wodą. Posolić i gotować aż kapusta zmięknie. Następnie odlać większość wody, dodać posiekany koperek i szczypior i dusić do całkowitego odparowania wody. Z masła i z mąki robimy zasmażkę, którą dodajemy do kapusty i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy śmietanę.
REKLAMA
REKLAMA