Cebula – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść cebulę?
Cebula jest bardzo bogata w witaminy, m.in. A, B1, B2 oraz C, a także w wapń, błonnik i cynk, który pomaga w problemach z prostatą oraz wpływa korzystnie na cerę. Cebula pomaga obniżyć poziom cholesterolu, wzmacnia wytrzymałość naczyń krwionośnych, ułatwia trawienie i pomaga leczyć przeziębienia. Najzdrowiej jest spożywać surową cebulę, na przykład dodaną do surówki.
REKLAMA
Stanowisko
Cebula najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych.
Zobacz także: Pomidory – uprawa
Podłoże
Pod uprawę cebuli najbardziej nadaje się gleba lekka i bogata w próchnicę. Na glebach piaszczystych, podmokłych i ciężkich uprawa cebuli nie udaje się.
Wysiew
Nasiona cebuli wysiewa się pod koniec marca, bezpośrednio do gruntu. Można także wysiewać z dymki, jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób. Dymkę, czyli małe cebule przeznaczone do sadzenia, możemy kupić w sklepie ogrodniczym.
Nawożenie
Przed wysianiem nasion cebuli dobrze jest wzbogacić podłoże dużą ilością kompostu.
Podlewanie
Podlewanie jest bardzo ważne przy uprawie cebuli, należy podlewać zawsze wtedy, kiedy na skutek zbyt małych opadów deszczu podłoże jest wysuszone. Kiedy cebula zaczyna dojrzewać, możemy zaprzestać podlewania (oznaką dojrzewania jest żółknięcie i opadanie szczypiorku), cebula dzięki temu będzie się lepiej przechowywała.
Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?
Pielęgnacja
Istotnym zabiegiem przy uprawie cebuli jest odchwaszczanie, najlepiej używać małej motyczki lub robić to ręcznie, ponieważ cebula ma płytki system korzeniowy, który można łatwo uszkodzić.
Przechowywanie
Aby cebula nie gniła podczas przechowywania, należy ją po wyrwaniu bądź wykopaniu z ziemi wysuszyć (można po prostu zostawić na słońcu, aby obeschła). Najlepsze na przechowywanie cebuli są miejsca przewiewne, chłodne i zaciemnione, idealnie sprawdzają się piwnice.
Ciekawostka
Przez cały rok możemy się cieszyć świeżym, zielonym szczypiorkiem. Wystarczy, że włożymy cebulę do słoika lub szklanki z wodą. Wyrośnie nam szczypiorek, który można dodawać do kanapek lub sałatek.
Panierowana cebula
Składniki:
cebula
mąka
sól
olej do smażenia
Przygotowanie:
Cebulę kroimy w plastry grubości około 5 mm, solimy i odstawiamy na 15 minut. Następnie panierujemy w mące i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem (ale nie do głębokiego oleju). Po zarumienieniu zdejmujemy z patelni. Można podawać jako dodatek do obiadu.
REKLAMA
REKLAMA